
Chcesz rozjaśnić pokój? Odkryj sposoby na jasne wnętrze bez użycia energii elektrycznej
Odpędź ciemność i ponurą atmosferę, która wypełnia Twój dom. Wprowadź do pomieszczeń więcej światła i ciesz się jasną, przytulną oraz modną aranżacją. Zastanawiasz się, jak tego dokonać – jakie kroki aranżacyjne powinieneś podjąć, aby promienie słoneczne docierały do wnętrza Twojego lokum przez większość dnia? Oto kilka podpowiedzi.
Spis treści:
- Duże okna i drzwi balkonowe / tarasowe – must have jasnej aranżacji
- Aranżacja okien z myślą o rozjaśnieniu wnętrza
- Szklane ściany wewnętrzne – sposób na jasne i przestronne wnętrze
- Jasne kolory ścian, podłóg i nie tylko
- Lustro – klucz do sukcesu w aranżacji jasnego wnętrza
Duże okna i drzwi balkonowe / tarasowe – must have jasnej aranżacji
Duże okna to symbol współczesnej architektury, który nie tylko podnosi wartość estetyczną budynku, ale i wpływa na jego funkcjonalność. Im więcej przeszkleń lub im większe przeszklenia, tym jaśniejsze i bardziej przestronne wnętrze. Oczywiście powinniśmy mieć to na uwadze już na etapie budowy domu czy w przypadku jego zakupu – podczas poszukiwań. Życie nie jest jednak idealne, a my nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć każdą kwestię. Co więcej, nasze preferencje wraz z wiekiem często się zmieniają. W takiej sytuacji nie pozostajemy bez wyjścia.
Jeżeli jesteś właścicielem domu jedno- czy wielorodzinnego i cierpisz z powodu niedostatecznej ilości światła dziennego, możesz rozważyć albo wykucie dodatkowego okna, albo poszerzenie otworu okiennego (okno z parapetem zamienić w okno pionowe). Dzięki temu nie tylko wpuścisz do pomieszczenia więcej promieni słonecznych, ale i optycznie je powiększysz, a także zmniejszysz koszty ogrzewania domu (więcej światła naturalnego to więcej ciepła).
Przeczytaj także: Wielki powrót beżu do wnętrz, czyli klasyka w nowym wydaniu
Aranżacja okien z myślą o rozjaśnieniu wnętrza
Duże okna same w sobie prezentują się atrakcyjnie. Otwierają dom na otoczenie, zacierając tym samym granicę między wnętrzem, a tarasem czy ogrodem. To synonim nowoczesności i luksusu! Coraz częściej we współczesnych aranżacjach nie ozdabia się wielkoformatowych przeszkleń, co pozwala maksymalnie doświetlić salon, jadalnię czy kuchnię. Nie każdy jednak potrafi funkcjonować przy całkowicie odsłoniętym oknie. Co wtedy?
Postaw na proste, zwiewne, jasne firany i – jeśli to konieczne – zasłony. Bez obaw – nie przytłoczą one wnętrza, ani nie ograniczą dostępu światła dziennego. Możesz także odrzucić jeden z powyższych elementów, co z pewnością wyjdzie na dobre Twojemu – docelowo jasnemu – wnętrzu. Zastanów się, czy zarówno firanka, jak i zasłona są niezbędne? Być może jest tak, że tylko firany wywiązują się ze swojej funkcji, bowiem gwarantują prywatność i pożądany komfort użytkowania pomieszczeń w ciągu dnia, a zasłony w ogóle nie są używane, ponieważ w porze wieczorowej i nocnej korzystasz z rolet zewnętrznych…
Niezależnie od tego, jakie jest Twoje stanowisko w powyższej kwestii, pamiętaj: aranżacja okien z myślą o jasnym wnętrzu powinna być subtelna i oszczędna.
Szklane ściany wewnętrzne – sposób na jasne i przestronne wnętrze
Co powiesz na zastąpienie klasycznych ścian działowych transparentnymi, a dokładnie tymi wykonanymi ze szkła? Czy masz w swoim domu takie przestrzenie, które można byłoby ze sobą połączyć na nowo, tzn. zastąpić mur szklaną ścianą, a tym samym wprowadzić do nich światło? Gabinet domowy, garderoba czy prywatna łazienka przy sypialni – to przykłady pomieszczeń, gdzie z powodzeniem odnajdzie się szklana przegroda. Pomyśl, bowiem tą decyzją możesz zrealizować nie jeden, a kilka celów aranżacyjnych. Takie działanie to – uwaga – wspomniane już doświetlenie wnętrza, ale także optyczne zwiększenie metrażu, a także zabieg stricte estetyczny – szklane elementy podkreślają nowoczesny, a zarazem ekskluzywny wystrój.
Jeśli nie znajdujesz zastosowania dla szklanych ścian wewnętrznych w swoich czterech ścianach, to mamy jeszcze jedną propozycję: przesuwne szklane drzwi lub szklane drzwi wewnętrzne (otwierane w sposób klasyczny). Oba warianty stanowią rozwiązanie idealne przede wszystkim do pomieszczeń małych i słabo doświetlonych oraz tych usytuowanych od północy, a więc głownie do garderoby, spiżarki, przedpokoju czy wiatrołapu. Szklane skrzydła są bardzo praktyczne, ponieważ doskonale przepuszczają światło – oczywiście pod warunkiem, że wybierzesz szkło przejrzyste, a dzięki swojemu uniwersalnemu designowi pasują do każdego stylu aranżacyjnego.
Przeczytaj także: Ściana z cegły w przedpokoju, czyli jak zrobić dobre pierwsze wrażenie
Jasne kolory ścian, podłóg i nie tylko
Jasne ściany, jasna podłoga i najlepiej jasne meble – to kolejna prosta zasada, którą warto uwzględnić w procesie kreowania jasnego, a zarazem przytulnego wnętrza. Barwy, takie jak biały, beżowy, szary, a także wszelkie barwy pastelowe powinny zwrócić Twoją uwagę, ponieważ odbijają światło, dzięki czemu nie tylko skutecznie rozjaśniają pomieszczenie, ale i wizualnie je powiększają.
Oczywiście, nie musisz budować całej aranżację w oparciu o jasne odcienie, choć nie ukrywamy, że to najprostszy, a zarazem wręcz pewny sposób na jasne wnętrze. I choć monochromatyczne aranżacje są obecnie mocno promowane, to jeśli nie do końca jesteś ich fanem, nie zaszkodzi, jeżeli do swojego pomieszczenia wprowadzisz odrobinę kontrastu. Wyraź go w małych meblach lub detalach. Takie podejście pozwoli skutecznie zrealizować wizję rozświetlonego wnętrza, nie odbierając mu pożądanego „pazura”.
Lustro – klucz do sukcesu w aranżacji jasnego wnętrza
Ten dodatek wnętrzarski kryje w sobie potężną moc. Uwzględnij go w swoich planach aranżacyjnych, a nie pożałujesz. Lustro, bo o nim mowa, to stosunkowo tanie, a przy tym funkcjonalne i dekoracyjne rozwiązanie, z pomocą którego rozjaśnisz każdy ciemny pokój. Posiada zdolność odbijania promieni słonecznych, a ponadto przy odpowiednim ulokowaniu (!) sprawia, że pomieszczenie zyskuje na jasności, lekkości oraz przestronności.
Jak już ustaliliśmy, naszym priorytetem jest rozjaśnienie wnętrza. Zapamiętaj więc, że jeżeli zawiesisz lustro bądź kilka mniejszych – gustownie ze sobą zestawionych – luster na ścianie prostopadłej do okna lub położonej naprzeciwko, osiągniesz ten cel. Padające promienie słoneczne będą pięknie odbijać się od szklanej tafli, rozjaśniając wnętrze i zapewniając zdumiewający efekt wizualny. Zauważ także, że pod hasło „lustrzana powierzchnia” podepniemy dziś nie tylko klasyczne lustra ścienne, stojące czy wiszące (o różnych kształtach czy wykończeniu), ale i lustrzane fronty meblowe. Masz więc naprawdę wiele możliwości!
Podsumowując
Większa ilość punktów z oświetleniem, mocniejsze żarówki – wbrew pozorom to nie jedyne sposoby na rozjaśnienie ciemnych wnętrz. Celowo „ugryźliśmy” ten temat od innej strony, żeby przedstawić Wam nowe czy też świeże spojrzenie, a tym samym zaoferować nieszablonowe propozycje. Zainspirowani? A zatem do dzieła – zastosujcie je i obserwujcie, jak zmienia się (czyt. jaśnieje) Wasz dom!
Przeczytaj także: 3 pomysły na aranżację ściany za kanapą w salonie