Japandi – wnętrzarskie odkrycie roku 2021

Japandi – wnętrzarskie odkrycie roku 2021

Nazywany najgorętszym trendem wnętrzarskim 2021 roku. Będący połączeniem dwóch koncepcji aranżacyjnych. Udowadniający, że Japonia i Skandynawia mogą się ze sobą lubić. Przekonajmy się, czemu swoją popularność zawdzięcza japandi!

Co to jest japandi?

Najnowszy styl wnętrzarski – japandi – powstał z połączenia stylu japońskiego ze skandynawskim. Mimo, że pierwsze głosy o nim pojawiły się w bieżącym roku (2021), to już zyskał spory rozgłos, znajdując tym samym pokaźne grono sympatyków. Co ciekawe, owe grono nie uwzględnia wyłącznie architektów wnętrz, którzy de facto mogą swoim klientom zaoferować zupełnie nowe, odkrywcze rozwiązanie aranżacyjne, ale także tych wszystkich „niezaawansowanych”, tzn. miłośników wnętrz, którzy zwyczajnie interesują się branżą home&decor, a dobry design ma dla nich szczególne znaczenie.

Istotą stylu japandi jest wzajemne przenikanie się ze sobą dwóch naczelnych pojęć. Wywodzącego się ze stylistyki scandi „hygge” oraz „wabi-sabi” znanego nigdzie indzie jak w estetyce japońskiej. W ramach przypomnienia wyrażenie hygge odwołuje się do wygody, komfortu, przyjaznej atmosfery, która zdecydowanie sprzyja życiu rodzinnemu i towarzyskiemu. Jego przeciwieństwem jest bogactwo, przepych, konsumpcjonizm. Z kolei wabi-sabi wyraża się w odnajdywaniu i podkreśleniu tego, co niedoskonałe, zużyte czy też „doświadczone” upływem lat. Koncepcja wabi-sabi to innymi słowy – akceptacja starości powściągliwość, prostota i surowość.

Wbrew temu co mogłoby się wydawać hygge i wabi-sabi doskonale ze sobą współgrają. Gdyby tylko spojrzeć z perspektywy, która przedstawia umiłowanie materiałów naturalnych, widoczne zarówno w stylistyce skandynawskiej, jak i japońskiej, tak sprawa staje się kolokwialnie mówiąc jasna.

Kolejna sprawa, zwróćmy uwagę, że jednym z wyróżników wnętrzarskiej koncepcji scandi jest minimalizm. Umiejętne połączenie go z kategorią estetyczną, jaką jest wabi-sabi, pozwala osiągnąć zachwycające zestawienie, które pokazuje, że obie stylistyki świetnie się dopełniają. Dlaczego by z tego nie skorzystać!

Przeczytaj także: W czym tkwi siła stylu skandynawskiego?

sypialnia w stylu japandi

Urządzamy wnętrze w stylu japandi

Poruszając temat wnętrz w stylu japandi, należy sobie uzmysłowić, że aranżacje te zawsze są starannie przemyślane, spójne i harmonijne. Każdy przedmiot w tego typu wnętrzu pełni określoną rolę – nie ma tu miejsca na przypadkowość. I choć aranżacje japandi cechuje prostota, oszczędność w doborze dodatków, przestronność, funkcjonalność czy harmonia, to niemniej ważne jest zachowanie przytulności. Zastanawiacie się, jak nie pogubić się podczas urządzania pomieszczenia – kuchni, salonu bądź sypialni – w stylu japandi? Jak w pełni oddać ideę najnowszego stylu aranżacyjnego (japandi)? Dla ułatwienia, poniżej przedstawiamy podstawowe wyznaczniki, dzięki którym Wasze aranżacje będą wpisywać się w omawiany styl.

wystroj wnetrza w stylu japandi

Jakie kolory we wnętrzu japandi?

Kolorystyka wnętrz japandi koncentruje się na tzw. barwach ziemi. Wobec tego nie ma tu raczej miejsca chłodne czy też ciemne kolory. Wybierajmy odcienie jasne, ciepłe i koniecznie naturalne. Biel, beż, delikatny brąz, szarość, blada zieleń i jasny niebieski (błękit) –przy użyciu dokładnie tych kolorów, przybliżacie się do stworzenie wysmakowanego wnętrza w stylu japandi. A co z mocniejszymi kolorami? Czy kategorycznie trzeba się ich wystrzegać, jeśli chodzi o omawiany kierunek wnętrzarski? Niezupełnie… Aranżacje japandi dopuszczają mocniejsze kolory, ale wyłącznie w postaci detali… Jeśli komuś z Was chodzi po głowie zastosowanie we wnętrzu japandi granatu, czerni bądź innej ciemniejszej barwy, to pamiętajcie o rozwadze!

Jak dobrze rozumieć pojęcie minimalizmu we wnętrzu japandi?

W pomieszczeniach japandi jest miejsce tylko na te przedmioty, które są niezbędne do codziennego funkcjonowania, jak również na te dekoracje, które mają dla nas szczególne znaczenie. Estetyka japandi jest konkretna – nie ma tu miejsca na aranżacyjny chaos i przeładowanie. Ciekawym zabiegiem, który zaobserwujemy we wnętrzu japandi jest nieeksponowanie przedmiotów, a schowanie ich w zamkniętych, nieprzeszklonych szafach, witrynach, komodach, koszach. Dzięki temu gołym okiem widać, że wnętrze jest uporządkowane i minimalistyczne.

Materiały i dekoracje w stylu japandi

Nie będzie przesadą, jeżeli powiemy, że we wnętrzu japandi mile widziane są wyłącznie materiały naturalne. Począwszy od naturalnego drewna (must have we wnętrzu japandi), poprzez bambus, beton, wyroby ceramiczne, kamienne, aż po tkaniny naturalne typu len, wełna czy bawełna. Każdy z tych elementów to swego rodzaju „przemycenie” do wnętrza natury, która jak już wspomnieliśmy, w stylistyce japandi gra pierwsze skrzypce, ale również wyraźne odwołanie do globalnych tendencji eko. Więcej na ten temat przeczytacie we wpisie: Styl eko we wnętrzach, czyli jak żyć w zgodzie z naturą.

Trend wnętrzarski 2021 – japandi – uwzględnia coś jeszcze… A są to rozmaite wyroby rzemieślnicze, takie jak drewniane dekoracje, gliniane naczynia (wazony, talerze, misy), bambusowe dodatki, wiklinowe kosze – koniecznie bez żadnych udoskonaleń, ulepszeń, sztucznych dodatków, które mogłyby wnieść do aranżowanej przestrzeni niechciany fałsz, nawiązanie do perfekcji, niszcząc tym samym pożądany efekt aranżacyjny… Zwróćcie uwagę, że szczególnie w tym punkcie widoczne jest nawiązanie do koncepcji wabi-sabi skupiającej się na akceptacji rzeczy takimi, jakimi są. Proste, autentyczne, niedoskonałe, podniszczone? Śmiało mogą „brać udział” w aranżacji pomieszczenia w stylu japandi.

Podczas urządzania wnętrza domu lub mieszkania w stylu japandi warto uwzględnić również miękkie koce lub narzuty, tematyczne poduszki, zasłony czy obrusy, przyjemny dywan i koniecznie suszone rośliny. Wymienione elementy wprowadzą do aranżacji ciepło, przytulność i pozytywną energię.

dekoracje w stylu japandiwazony i naczynia japandidodatki do wnetrza japandi

Zainspirowani do przeprowadzenia zmian aranżacyjnych w duchu japandi?

Przeczytaj także: Ściany w biurze – na jaki materiał dekoracyjny postawić?e-cegla.pl Reviews with ekomi-pl.com