Dlaczego tak bardzo lubimy styl rustykalny? Odkrywamy karty

Dlaczego tak bardzo lubimy styl rustykalny? Odkrywamy karty

W czasach, gdy technologia pędzi do przodu jak zwariowana, coraz częściej poszukujemy inspiracji, jak zaaranżować wnętrze własnego domu lub mieszkania, tak by było one oazą spokoju i wytchnienia. Z pomocą przychodzi znany każdemu styl rustykalny! Naturalne materiały, prostota wystroju, przytulna atmosfera – to cechy typowe dla stylu rustykalnego, zwanego również stylem wiejskim. Marzysz o wystroju pomieszczeń przypominającym dawne staropolskie wnętrza, a może jesteś miłośnikiem nurtu „slow life”? W obu przypadkach styl rustykalny przypadnie Ci do gustu.

Styl rustykalny – czym się charakteryzuje?

Styl rustykalny to ciepłe, przytulne i nostalgiczne wnętrza inspirowane wiejskimi chatami z końca XIX i początku XX wieku. We wnętrzach rustykalnych główną rolę odgrywa drewno występujące na podłodze oraz na suficie – belki stropowe. W każdym wypadku powinno ono przybierać kolor naturalny (ewentualnie może być pomalowane na biało) i koniecznie wyglądać na stare. Wszelkie niedoskonałości widoczne gołym okiem typu sęki, słoje, nierówności, pęknięcia, przetarcia są mile widziane.

Meble w wystroju rustykalnym również powinny być drewniane, w dodatku surowe, proste i masywne. Doskonale pasuje tu: drewniana ława, tradycyjna witryna lub kredens, skrzynia, bujny fotel, masywne łóżko czy duża szafa.

W rustykalnych wnętrzach dominują  neutralne, jasne kolory, zbliżone do palety barw ziemi – biele, beże, brązy, zgaszone czerwienie i odcienie zieleni. Ściany pomieszczeń zazwyczaj są bielone lub wyłożone kamieniem czy starą cegłą. W tego typu wnętrzach nie brakuje naturalnych tkanin typu wełna, len, bawełna, skóra. Pojawiają się również ludowe wzory: kolorowe kraty, pasy lub kwiaty. W prawdziwym rustykalnym wnętrzu znajdziemy także ceramiczne lub gliniane naczynia, ozdoby wykonane z kutego metalu, wiklinowe kosze, lustra w drewnianych ramach, lampy naftowe, ażurowe serwety itp. Nie sposób zapomnieć o tradycyjnym piecu kaflowym, żeliwnej kozie lub kominku w obudowie z prawdziwej cegły bądź kamienia.

Styl rustykalny w mieszkaniu – czy to możliwe?

Jak już wspomnieliśmy, styl rustykalny nawiązuje do spokojnego życia na wsi. Pojawia się zatem pytanie, czy posiadając małe mieszkanie w dużym mieście, musimy zapomnieć o aranżacji jego wnętrza zgodnie z założeniami stylu rustykalnego? Niezupełnie. Niespiesznie i w zgodzie z naturą można żyć nawet w miejskim zgiełku. To, czy uda nam się urządzić mieszkanie w stylu rustykalnym, zależy tak naprawdę od pomysłowości i twórczego podejścia do aranżacji przestrzeni. To właśnie one mogą nam zapewnić wymarzone wnętrze w iście swojskim klimacie.

Już samo wykorzystanie elementów typowych dla stylu wiejskiego jest w stanie odtworzyć w naszym mieszkaniu klimat panujący w XIX-wiecznej chacie. Mowa tu między innymi o naturalnych materiałach, takich jak:

Nie zapominajmy, że kontakt z naturą to jedno z czołowych założeń stylu rustykalnego. Dlatego też w rustykalnym mieszkaniu koniecznie powinny się znaleźć małe i duże rośliny doniczkowe w glinianych lub wiklinowych donicach. Materiałami, których pod żadnym pozorem nie powinniśmy „zaśmiecać” wystroju rustykalnego, są wszelkiego rodzaju tworzywa sztuczne.

Aranżacja wnętrza w stylu rustykalnym – naturalność i swojskość, za którymi wszyscy tęsknimy

Styl rustykalny zdobywa coraz więcej zwolenników, zwłaszcza tych mieszkających w wielkim mieście. Inspirując się wystrojem starych domów, uwzględniając odpowiednie dla tego stylu barwy ziemi i naturalne materiały, każdy z nas może stworzyć urokliwą, wiejską aranżację – przywodzącą na myśl czasy błogiego dzieciństwa czy wakacje spędzone u babci na wsi.

Jeśli szybkie tempo życia sprawia, że wracając do domu, marzysz wyłącznie o błogim odpoczynku, to styl rustykalny jest czymś, czym bezwzględnie powinieneś się zainteresować. Stonowana kolorystyka, naturalne materiały, żywe rośliny to elementy, które pozwolą się odprężyć, zrelaksować, oczyścić umysł… Za sprawą takiego otoczenia nawet, gdy pogoda za oknem nie rozpieszcza, Ty będziesz mógł po prostu cieszyć się życiem.

Przeczytaj także: Wnętrze minimalistyczne i cegła cięta – czy to się ze sobą łączy?e-cegla.pl Reviews with ekomi-pl.com