Styl eko we wnętrzach, czyli jak żyć w zgodzie z naturą

Styl eko we wnętrzach, czyli jak żyć w zgodzie z naturą

Troska o środowisko naturalne, kwestie ekologii to obecnie bardzo modne i popularne tematy. Osoby, które po raz pierwszy aranżują swoje domy lub mieszkania bądź przeprowadzają w nich remont, chętnie stawiają właśnie na rozwiązania w stylu eko. W jaki sposób stworzyć zachwycające wnętrze w stylu naturalnym? Mamy dla Was dobrą wiadomość, bowiem nie ma w tym nic trudnego!

Wnętrze w stylu naturalnym – skąd wziął się ten trend?

W dzisiejszych świecie, gdzie obserwujemy rozwój technologii, mogłoby się wydawać, że wnętrza naszych mieszkań będą wypełnione po brzegi nowoczesnymi elementami wyposażenia. Jednak nie do końca tak jest… To natura stała się główną inspiracją, której podporządkowujemy wygląd pomieszczeń. W jej otoczeniu możemy się zatrzymać, zrelaksować, zresetować, złapać głęboki oddech, który niesie ukojenie dla ciała i umysłu. Piękna jest ta wizja, czyż nie?!

Poprzez propagowanie szeroko pojętych kwestii ekologicznych przez aktywistów ekologicznych, media czy influencerów, zaczęliśmy nie tylko szanować środowisko, ale i odczuliśmy potrzebę kontaktu z naturą. Można śmiało przypuszczać, że wnętrza w stylu organicznym nie są chwilowym trendem, który szybko nam się znudzi i z upływem lat przeminie.

Zwróćmy uwagę, że myślenie ukierunkowane na ekologię towarzyszy nam już w wielu aspektach życia. „Dom i mieszkanie” to kolejna kategoria, do której przenieśliśmy odpowiedzialność za środowisko naturalne. Idea ta ma obecnie ogromne znaczenie nie tylko dla urządzania współczesnych przestrzeni mieszkalnych (architektura wnętrz), ale także dla samego budownictwa.

Zauważmy, że świadomość ekologiczna w naszym społeczeństwie stopniowo wzrasta, przejawiając się między innymi w dążeniu do wznoszenia budynków mieszkalnych, które już z założenia mają być w maksymalnym stopniu przyjazne dla środowiska, jak również komfortowe dla ich mieszkańców.

Wygoda inwestorów zdecydowanie może iść w parze z troską o stan naszej planety. Nikogo nie powinien więc dziwić fakt, że rozwiązania proekologiczne zaczęły się zadomawiać w naszych wnętrzach mieszkalnych. Dlatego skupmy się na nich – wnętrzach urządzonych z troską o naturę.Wnętrze w stylu organicznym – jak powinno wyglądać?

Styl organiczny to przede wszystkim neutralna kolorystyka. W pomieszczeniach urządzonych zgodnie z zasadami stylu eko znajdziemy biel, beże, brązy, zielenie, czerwienie czy też czerń. Jak łatwo się domyślić, barwy te nawiązują do otaczającej nas przyrody. Jasne kolory optycznie powiększają wnętrze, zaś te bardziej wyraziste, ciemne – sprawiają, że aranżacja zyskuje wyrazistość i głębię. 

W przestrzeniach organicznych występują przedmioty o opływowym kształcie czy asymetrycznych formach, pozbawione ostrych krawędzi na rzecz łagodnych zakończeń. Określa się je jako biomorficzne, ponieważ odwołują się do występujących w naturze form. Elementy wyposażenie i wystroju (meble, dodatki) o takich kształtach sprawiają nie tylko wrażenie lekkości, ale także wprowadzają do wnętrz delikatność i harmonię, wpływając pozytywnie na naszą psychikę. Czy wiedzieliście, że przedmioty posiadające ostre krawędzie mogą negatywnie na nas oddziaływać, powodując rozkojarzenie, zdekoncentrowanie?

We wnętrzach eko nie znajdują zastosowania kanciaste kształty i surowe, sztywne ramy. Tu liczą się krągłości, faliste linie, łagodne łuki czy designerskie krzywizny! Dostrzeżemy je w przypadku foteli wypoczynkowych, sof, stołów jadalnianych, stolików kawowych, oświetlenia czy różnego rodzaju dodatków wnętrzarskich (tapety, obrazy, lustra, dywany).

Zastanawiasz się, co takiego kryją w sobie wszystkie te formy – okręgi czy wygięcia? Czy to jedynie moda, a może zabieg wnętrzarski, który da się sensownie uzasadnić? Otóż te organiczne kształty powodują, że pomieszczenia stają się nieco lżejsze, bardziej przytulne, zyskując przy tym idealny klimat sprzyjający odpoczynkowi.

Ale inspiracja naturą w stylu eko nie przejawia się tylko w kolorach, formach, lecz także w... surowcach! Materiały, jakie wykorzystuje styl organiczny to tzw. materiały plastyczne, które można swobodnie modelować. Są nimi między innymi szkło, stal, tworzywa sztuczne czy gięte drewno.

Czy jest coś jeszcze, bez czego nie istniałyby wnętrza w stylu eko? Owszem, to różnego rodzaju żywe rośliny, zarówno te małe, jak i duże. Jak wiemy, zieleń odpręża, relaksuje, koi nasze zmysły. We wnętrzu eko małe rośliny najlepiej zaprezentują się w doniczkach czy też osłonkach w stylu wabi-sabi. Z kolei dla dużych roślin doniczkowych, takich jak figowiec, palma, monstera, bananowiec, jukka czy sansewieria warto wybrać kosze wykonane z trawy morskiej, filcu, wikliny czy rattanu.

Zastanawiasz się, czy cegła z rozbiórki wpisuje się w klimat wnętrz eko? Jak najbardziej. Płytki z cegły rozbiórkowej są surowcem naturalnym, tkwi w nich niesamowite piękno, ale przede wszystkim historia. Z nimi Twoje „naturalne wnętrze” nie będzie nudne. Zdecyduj tylko, czy wolisz, by stara cegła zdobiła ściany Twojego mieszkania (płytki z ciętej cegły na ścianę), a może podłogę (płytki ceglane podłogowe)?Wnętrze w stylu eko – za co pokochasz ten styl?

Wnętrza w stylu eko ukochali sobie przede wszystkim mieszkańcy Skandynawii. To właśnie ich przestrzenie mieszkalne zdominowane są przez rozwiązania wnętrzarskie bazujące na ekologii oraz odwołujące się do natury. Kraje skandynawskie od dawna szerzą ideę życia w zgodzie z ekologią. Nic dziwi więc fakt, że to od nich wywodzi się trend na wnętrza organiczne, które notabene cieszą się ogromnym uznaniem i coraz większym zainteresowaniem wśród ludzi na całym świecie. Dlaczego?

Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta. Odpowiednio urządzone mieszkanie w stylu naturalnym może stać się doskonałym miejscem, w którym odnajdziesz upragniony spokój i złapiesz balans. Biorąc pod uwagę życie w ciągłym biegu czy innymi słowy szybki styl życia niemal każdego z nas, powrót z pracy do wnętrza mieszkalnego urządzonego zgodnie z zasadami stylu naturalnego to prawdziwa przyjemność dla naszych zmysłów.

Każdego dnia jesteśmy wystawiani na szereg bodźców, które wywołują w nas stres, niepokój, rozdrażnienie, poirytowanie itp. Kontakt z cywilizowanym światem vs. harmonijne, bezpieczne i poskromione przez naturę wnętrze mieszkania/ domu – czy to nie brzmi jak idealny plan na życie?

Przeczytaj także: Dlaczego tak bardzo lubimy styl rustykalny? Odkrywamy kartye-cegla.pl Reviews with ekomi-pl.com