Ściana z cegły w przedpokoju, czyli jak zrobić dobre pierwsze wrażenie

Ściana z cegły w przedpokoju, czyli jak zrobić dobre pierwsze wrażenie

Przedpokój to wizytówka każdego domu i mieszkania. Niezależnie od tego, jaki jest jego metraż, powinien być miejscem schludnym, funkcjonalnym, a zarazem oryginalnym. Często aranżacja tego pomieszczenia jest traktowana po macoszemu. A gdyby tak ozdobić ściany przedpokoju cegiełkami? W tym artykule podpowiemy, jak zrobić to z głową!

Spis treści:

  1. Cegła w przedpokoju – czy wielkość pomieszczenia ma znaczenie?
  2. Przedpokój z ceglaną ścianą – jakie style aranżacyjne akceptują ten dekor?
  3. Ściana z cegły w przedpokoju – który materiał wybrać?
  4. Biała cegła na ścianie w przedpokoju – czy warto się na nią zdecydować?

Cegła w przedpokoju – czy wielkość pomieszczenia ma znaczenie?

Wielkość przedpokoju ma zasadnicze znaczenie w kontekście użycia cegieł dekoracyjnych. Należy zdać sobie sprawę z tego, że cegła jest materiałem o surowym i wyrazistym charakterze, w związku z czym potrafi zdominować pomieszczenie, a nawet je przytłoczyć. W takiej sytuacji większy korytarz będzie stwarzał szerokie możliwości aranżacyjne. Możesz zastosować w nim cegły na całej ścianie bez obawy, że ucierpi na tym Twoje wnętrze. Z kolei przy mniejszym metrażu powinieneś rozważyć wykorzystanie ceglanego motywu jedynie na fragmencie ściany i (najlepiej) połączyć go z jasnym kolorem – bielą lub szarością. Taki zabieg pozwoli dodać wnętrzu aranżacyjnego pazura, zachowując jednocześnie odpowiednie proporcje wnętrza.

Podsumowując, wprowadzenie cegieł do aranżacji przedpokoju może odbywać się na dwa sposoby. Możesz uczynić ten materiał głównym elementem aranżacji bądź potraktować jako jej gustowne uzupełnienie. Wszystko sprowadza się do metrów kwadratowych, którymi dysponujesz, a także świadomości, że w korytarzu musisz ulokować także dużą szafę bądź wieszak, szafkę na buty czy komodę oraz oczywiście lustro. Czy już rozumiesz, dlaczego warto przestrzegać tych zasad?

Przedpokój z ceglaną ścianą – jakie style aranżacyjne akceptują ten dekor?

Cegła coraz częściej gości we współczesnych aranżacjach. Pomimo swojej surowości i ciężkości wizualnej kreuje w pomieszczeniach niesamowicie ciepłą i przytulną atmosferę. Korzystają z tego architekci wnętrz, wprowadzając ten (jakże) urokliwy i ekologiczny surowiec do rozmaitych projektów. Salon, kuchnia, łazienka czy tytułowy przedpokój z cegłą – dziś nietrudno o inspiracje tego typu.

Co najlepsze, użycie cegły w korytarzu (i każdym innym pomieszczeniu), wcale nie jest równoznaczne z urządzaniem go w stylu industrialnym, loftowym, rustykalnym czy tradycyjnym. Większość z nas utożsamia prawdziwą cegłę z powyższymi estetykami, jednak nie oznacza to, że nie ma dla niej miejsca w aranżacjach o innym charakterze. Ozdobienie ścian przedpokoju klasyczną cegłą będzie poprawnym krokiem aranżacyjnym także w przypadku wnętrz utrzymanych w klimacie skandynawskim, retro, naturalnym, eklektycznym, nowoczesnym czy glamour.

Ściana z cegły w przedpokoju – który materiał wybrać?

Odkąd ceglane wnętrza ponownie stały się modne, producenci prześcigają się w wytwarzaniu szeroko pojętych cegieł dekoracyjnych na ścianę. Musisz wiedzieć, że część z nich to materiały naturalne, a pozostałe imitacje. Spośród wszystkich dostępnych opcji najlepszym wyborem bezsprzecznie są płytki z cegły rozbiórkowej, które jako jedyne pozwalają na odtworzenie starego ceglanego muru. Jak sama nazwa wskazuje, mamy tu do czynienia z częściami cegieł, tzw. licami, co pozwala rozprawić się z wszelkimi ograniczeniami architektonicznymi. Cegła cięta na płytki jest lekka i cienka, a ułożenie jej na ścianie nie stanowi wyzwania.

Przejdźmy do aspektów wizualnych, bowiem te są imponujące. Płytki ze starej cegły mogą posiadać różne ubarwianie – od czarnego poprzez brązowy, czerwony, pomarańczowy aż po kremowy. Obalamy tym samym mit, że prawdziwa cegła występuje tylko w kolorze czerwonym. Idąc dalej, struktura powierzchni cegiełek może być nieregularna czy też chropowata lub zupełnie płaska. W pierwszym przypadku mówimy o zewnętrznym licu cegły, natomiast w drugim o środkowej części cegły. Dodajmy do tego sposób ułożenia i kolor fugi – oba te elementy mają duży wpływ na rezultat końcowy.

Biała cegła na ścianie w przedpokoju – czy warto się na nią zdecydować?

Przeglądając inspiracje korytarzy ozdobionych cegłą, nie sposób pominąć tych jasnych, subtelnych czy też stonowanych. Aranżacje z udziałem białych płytek ceglanych – bo o nich mowa – to częsty widok we wnętrzach minimalistycznych, nowoczesnych, a nierzadko skandynawskich i boho. Biel świetnie komponuje się drewnem i wyposażeniem czy elementami dekoracyjnymi w kolorze czarnym (wieszak, konsola, metalowe oświetlenie, lustro w czarnej ramie itp.).

Czy wiesz, że wprowadzenie białej cegły do przedpokoju, nie grozi optycznym pomniejszeniem ani przytłoczeniem? Wręcz przeciwnie – białe powierzchnie gwarantują poczucie świeżości i przestronności. To idealne rozwiązanie, jeżeli przedsionek usytuowany jest od strony północnej, gdzie w ciągu dnia dociera najmniej promieni słonecznych. Zadowalający efekt przyniesie także zaproszenie białej cegły na ścianę wąskiego przedpokoju.

Jak wiadomo, biała cegła nie występuje naturalnie. Z jaśniejszych tonów w naszej kolekcji znajdziesz serię Orłowo – płytki posiadają beżowo-żółtą barwę. Jeśli jednak zależy Ci na cegiełkach w białym kolorze, to wiedz, że jedyną słuszną opcją wcale nie jest ani biała cegła gipsowa, ani biały kamień dekoracyjny imitujący starą cegłę. Zauważ, że jakość tych produktów pozostawia wiele do życzenia… Powodem tego jest nie tyle materiał, co powtarzalność wzoru, która niestety, ale mocno rzuca się w oczy. Czegoś takiego nie powiemy o ścianie z prawdziwych cegieł – ta urzeka autentycznością! Może więc sposobem na zachwycająca białą ścianę w przedpokoju będzie położenie płytek ze starej cegły, a następnie pomalowanie ich na wspomniany kolor?

Przeczytaj także: Wielki powrót beżu do wnętrz, czyli klasyka w nowym wydaniue-cegla.pl Reviews with ekomi-pl.com