Elewacja z charakterem? Postaw na płytki ceglane

Elewacja z charakterem? Postaw na płytki ceglane

Samodzielne projektowanie elewacji to nie lada wyzwanie, zwłaszcza kiedy słyszysz, że zewnętrzne ściany budynku są jego wizytówką. To może przerażać. Na szczęście rynek oferuje wiele interesujących rozwiązań, a w sieci czy magazynach branżowych nie brakuje podpowiedzi, z jakich materiałów skorzystać, aby osiągnąć trwały i estetyczny efekt końcowy. Coraz częściej wymienianym surowcem staje się cegła, a właściwie płytki z cegły. Dowiedz się, jakie są ich zalety oraz co należy wziąć pod uwagę przy ich zakupie i montażu.

Spis treści:

  1. Płytki z cegły na elewację – dlaczego warto
  2. Ceglana elewacja – imponujące właściwości płytek z cegły
  3. Elewacja z płytek ceglanych – niezliczone możliwości projektowe

Płytki z cegły na elewację – dlaczego warto

Cegła znana jest od wieków. Jeszcze do niedawna skutecznie wypierana przez inne materiały wykończeniowe, dziś powraca (i to) w wielkim stylu. Ze względu na praktyczny format i niską wagę szczególną popularnością cieszą się płytki ze starych cegieł. Czy wiedziałeś, że wykazują one dokładnie te same właściwości co cegła pełna, zapewniając identyczny jak w przypadku klasycznego muru ceglanego efekt końcowy? Nie możemy tutaj pominąć oszczędności, jakie płytki ceglane elewacyjne stwarzają w zakresie grubości muru. I choć jest to dosłownie kilka centymetrów, to w praktyce oznacza to więcej miejsca na izolację!

Ceglana elewacja – imponujące właściwości płytek z cegły

Spośród wszystkich produktów ceglanych na elewację to płytki ze starych cegieł zwracają szczególną uwagę inwestorów. Nic dziwnego, pomijając względy wizualne, to materiały naturalne pochodzące z XX, a nierzadko XIX wieku. Cechuje je zatem duża wytrzymałość, wysoka odporność na wilgoć oraz negatywne działanie czynników atmosferycznych, biologicznych czy korozję. Ani mróz, ani wysoka temperatura, ani promieniowanie UV nie są w stanie zaszkodzić ceglanej elewacji. Płytki z cegieł rozbiórkowych – bo pod taką nazwą występuje ten materiał – pozytywnie zaskakują także pod kątem izolacyjności termicznej i akustycznej. Ponadto są odporne na ogień.

Elewacja z płytek ceglanych – niezliczone możliwości projektowe

Płytki ceglane stwarzają ogromne możliwości w zakresie projektowania elewacji domu. To zasługa samego materiału, a dokładniej bogactwa kolorów, struktur, kształtów, choć nie tylko. Należy wspomnieć także o możliwości połączenia cegły z innymi materiałami czy zastosowaniu różnych technik dekoracyjnych.

Kolory płytek ceglanych na elewację

Płytki ceglane zewnętrzne dostępne są w szerokiej palecie barw. Kolor czerwony, z którym utożsamiamy cegłę, nie jest dziś jedyną opcją. Pomarańczowy, rudy, brązowy, beżowy, kremowy to pozostałe odcienie, z jakimi spotykamy się w przypadku cegieł dekoracyjnych pochodzenia naturalnego. Jest zatem, w czym wybierać.

Struktury powierzchni płytek ceglanych zewnętrznych

Jeśli chodzi o faktury płytek ze starej cegły, z reguły mamy dwie możliwości:

  • pierwsza – powierzchnia jest chropowata, nieregularna. Wówczas produkt, o jakim mówimy, to zewnętrzne lico cegły.
  • druga – powierzchnia jest płaska i idealnie gładka. Taki produkt, a właściwie płytka, powstaje z przecięcia środkowej części cegły (np. kolekcja LOFT). Ten wariant znakomicie sprawdza się na elewacjach budynków – osadza się na nim mniej brudu i jest łatwiejszy w czyszczeniu.

elewacja domu z plytek ceglanych

Tak prezentuje się elewacja domu wykonana z płytek ceglanych LOFT KLASZTORNY. Robi wrażenie, prawda?

Kształty płytek ceglanych elewacyjnych

Kształt cegły ma duży wpływ na ostateczny wygląd elewacji. Cegiełki mogą mieć proste lub nieregularne brzegi, co nie pozostaje bez znaczenia dla charakteru budynku. Warto mieć świadomość takiej różnorodności, ponieważ obok koloru i struktury to istotna część składowa, która pozwala zachować spójność, a tym samym stworzyć efektowną fasadę w konkretnym stylu (nowoczesnym, rustykalnym, tradycyjnym itd.).

Sposoby ułożenia płytek z cegieł na elewacji

Wiązanie wozkówkowe, płytkowe, krzyżowe, dzikie, angielskie, kowadełkowe… Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że sposób ułożenia cegieł wpływa na ostateczny widok elewacji. Wystarczy sprawdzić przykładowe wzory, by utwierdzić się w przekonaniu, że to szalenie istotny element w całym przedsięwzięciu.

Zestawienie cegły elewacyjnej z innymi materiałami

Płytki ceglane na elewację domu świetnie łączą się z innymi materiałami – zwłaszcza naturalnymi. Zależy Ci na nowoczesnym i maksymalnie oryginalnym wyglądzie elewacji? Rozważ zestawienie cegły z: drewnem, kamieniem, betonem, szkłem, metalem lub tynkiem elewacyjnym.

Przeczytaj także: Aranżacja sypialni a zdrowy sen. Odkryj sposoby, które pomogą Ci lepiej spaće-cegla.pl Reviews with ekomi-pl.com