Jak urządzić kawalerkę? Praktyczne wskazówki

Jak urządzić kawalerkę? Praktyczne wskazówki

Aranżacja kawalerki to wyzwanie nie tylko dla amatorów, ale i nierzadko także dla architektów wnętrz. Połączenie przytulności z funkcjonalnością na niewielkim metrażu, mimo że na pierwszy rzut oka trudne w realizacji, finalnie jest osiągalne. Zanim jednak przejdziesz do części praktycznej, czyli urządzania kawalerki, zachęcamy Cię do pochylenia się nad kilkoma istotnymi kwestiami, które pozwolą wyznaczyć kierunek działań, a w konsekwencji uczynić przestrzeń mieszkalną maksymalnie praktyczną i estetyczną. Gotowy?

Spis treści:

 1. Kawalerka – czym jest?
 2. Aranżacja kawalerki – ustalenie priorytetów
 3. Urządzamy kawalerkę – wybór stylu aranżacyjnego
 4. Ściany w kawalerce – kolory i materiały wykończeniowe
 5. Meble do kawalerki – sprytne sposoby na oszczędność miejsca
 6. Dodatki do kawalerki – mniej znaczy więcej

Kawalerka – czym jest?

Jeśli trafiłeś na ten wpis, to raczej wiesz, co kryje się pod słowem „kawalerka”. Dla pewności wszelkie opracowane niżej porady i wskazówki aranżacyjne poprzedźmy konkretnym wyjaśnieniem tego pojęcia. Otóż, kawalerka to mała przestrzeń mieszkalna, w której salon, kuchnia i sypialnia znajdują się w jednym pomieszczeniu. Zdarza się, że kuchnia oddzielona jest od pozostałej części mieszkania ścianą działową, jednak coraz częstszym widokiem są strefy otwarte z aneksem kuchennym.

Na zakup lub wynajem kawalerki z reguły decydują się osoby młode, które pragną się usamodzielnić lub zmieniają miejsce zamieszkania – przeprowadzka ze wsi do miasta. Metraż takiej przestrzeni zamyka się w przedziale 20-40 m2. Jest to więc dość ograniczona powierzchnia do mieszkania, dlatego spełnia oczekiwania singlów lub par.

Aranżacja kawalerki – ustalenie priorytetów

Aranżację kawalerki powinna poprzedzić gruntowna analiza potrzeb i oczekiwań. Przede wszystkim należy uzmysłowić sobie, że mieszkanie to miejsce, w którym nie tylko zaspokajamy swoje podstawowe funkcje życiowe, takie jak sen, jedzenie, higiena. Coraz częściej nasze „cztery kąty” są równocześnie miejscem naszej pracy. Praca zdalna, własna działalność – jeśli, któryś z tych tematów Cię dotyczy lub masz w planach taki scenariusz, uczyń go priorytetem aranżacyjnym. Podobnie jeśli chodzi o gotowanie, odpoczynek czy przyjmowanie gości. Tylko Ty wiesz, które aktywności dominują w Twojej codzienności, dlatego określ je, zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję związaną z wystrojem wnętrza, a już na pewno przed pierwszymi zakupami.

Zastanawiając się, jak urządzić kawalerkę, ustal kluczowe dla Ciebie strefy i zaplanuj je z głową. Jednocześnie pamiętaj, że wcale nie musisz rezygnować z innych funkcjonalności wnętrza. Liczne aranżacje małych mieszkań będące realizacjami utalentowanych architektów wnętrz, potwierdzają, że w kawalerce można zmieścić wszystko to, co jest nam niezbędne do komfortowego życia. Czasem pomocne okazują się drzwi przesuwne czy regały oddzielające np. strefę dzienną od sypialnianej, innym razem zbawienne jest oświetlenie strefowe. Zaczerpnij inspiracji, a być może obejdzie się bez pomocy specjalisty.

Urządzamy kawalerkę – wybór stylu aranżacyjnego

Pytanie, na które prędzej czy później będziesz musiał sobie odpowiedzieć to, w jakim stylu aranżacyjnym ma zostać urządzona Twoja kawalerka. Dla większości osób nie jest to łatwa decyzja i absolutnie to rozumiemy, jednak w przypadku niewielkich przestrzeni zazwyczaj zachęca się do pewnego rodzaju „powściągliwości aranżacyjnej”. Prostota i oszczędność w wystroju wnętrza – pójście za tymi hasłami w urządzaniu małego – 25, 28, 30 czy 35 metrowego – mieszkania może okazać się strzałem w dziesiątkę. Oczywiście nie oznacza to, że jedynym słusznym wyborem jest styl minimalistyczny. Jest wiele innych kierunków wnętrzarskich, które sprawdzą się przy takim metrażu. Mowa tu choćby o stylu skandynawskim, japandi, industrialnym czy loftowym. W każdym z nich przewija się motyw – tak ważnego dla niewielkiego mieszkania – minimalizmu. Zastanów się więc, który z nich jest Ci najbliższy – to znaczy, w którym będziesz czuć się wygodnie, komfortowo, luźno. To bardzo ważna sprawa.

Co jeśli wymienione wyżej kierunku wnętrzarskie nie są tymi, za którymi nie przepadasz? Wolałbyś urządzić kawalerkę w stylu glamour, eklektycznym, a może urban jungle? Uwaga, to możliwe, niemniej... zdecydowanie bardziej wymagające. Nie da się ukryć, że małe metraże lepiej prezentują się, kiedy nie są przeładowane czy – mówiąc kolokwialnie – zagracone. Brak zorganizowania i konsekwencji stylistycznej może spowodować, że Twoje „mieszkanko” nie będzie prezentować się stylowo, co z kolei obniży komfort wynikający z przebywania w nim.

biala minimalistyczna kawalerka z otwarta kuchnia

nowoczesna biala kawalerka z kuchnia i szara sofa

Ściany w kawalerce – kolory i materiały wykończeniowe

Ściany w kawalerce to niezwykle istotny temat w całym procesie aranżacyjnym. I choć to, jak będą wykończone, w dużej mierze zależy od wybranego stylu, tak warto wzbogacić się o dodatkową porcję wiedzy, dzięki której aranżacja Twojego mieszkania z większym prawdopodobieństwem zakończy się sukcesem.

Zastanawiając się nad wykończeniem ścian w kawalerce, oscyluj przy jasnej kolorystyce. Dzięki temu przestrzeń optycznie powiększy się – spoglądając na swoje niewielkie lokum, będziesz mieć wrażenie, że jest ono bardziej przestronne, a przy tym rozświetlone. Odpowiednimi barwami będą: biel, szarość, beż czy écru. Zapomnij o ciemnych i intensywnych kolorach – w jednopokojowym mieszkaniu nie ma na nie miejsca.

Co z materiałami dekoracyjnymi? Otóż wcale nie musisz z nich rezygnować podczas wykańczania kawalerki. Ozdobienie jednej ze ścian lub zaledwie wybranego fragmentu materiałem korespondującym z wybraną stylistyką, nie będzie przesadą. Zastosowanie tapety lub fototapety, drewna, betonu czy starej cegły może mieć miejsce w Twoim 20 czy 32 metrowym mieszkaniu. Nie najlepszym pomysłem będą z kolei duże czy kontrastowe motywy – te zaburzą proporcje wnętrza. Lepiej sprawdzą się drobne i subtelne wzory / dekory ścienne.

Dla osób, które chcą wprowadzić odrobinę szaleństwa do swojej kawalerki (a przy okazji nieco ją powiększyć), ciekawą propozycją może okazać się… zabawa odcieniami i fakturami! Przed Tobą 3 gotowe rozwiązania, które udowadniają, że jasna kolorystyka ścian we wnętrzu nie musi kojarzyć się z nudą.

 1. Ścianę telewizyjną wykończ tynkiem dekoracyjnym imitujący beton, natomiast przeciwległą pomaluj na biało i zawieś na niej duży, monochromatyczny obraz. Proste, lecz wymykające się schematom!
 2. Postaw na ponadczasowe białe ściany w całej strefie dziennej za wyjątkiem jednej, którą ozdobisz białą cegłą. Możesz kontynuować dekorację ceglanej ściany, wieszając na niej plakat zawierający pigment (kolor) przewijający się w pozostałej części mieszkania. Spójnie, lecz z charakterem!
 3. Wykorzystaj biały marmur nad blatem w kuchni, a ścianę telewizyjną lub tę, na której ustawiony jest wypoczynek, wykończ białą sztukaterią. Efekt „wow” gwarantowany!

kuchnia w kawalerce inspiracja

Meble do kawalerki – sprytne sposoby na oszczędność miejsca

Kluczową kwestią przy wyborze mebli do kawalerki jest ich niewielka liczba, prosta forma, jak również maksymalna funkcjonalność. W małym mieszkaniu liczy się każdy centymetr, dlatego najlepiej postawić na takie modele, które można w łatwy i szybki sposób przenieść, ukryć czy przeobrazić. Niezwykle ważne są również elementy stałe – zabudowy stolarskie.

W przypadku mieszkań o małym metrażu nieszablonowe myślenie jest na wagę złota. Oderwijmy się wiec na moment od teorii i przeanalizujmy kilka wątków z udziałem mebli, stanowiących odpowiedź na pytanie, jak urządzić kawalerkę.

 • Zacznijmy od strefy wypoczynkowej. W niej najlepiej odnajdzie się narożnik z funkcją spania lub rozkładana kanapa. Ten rodzaj wypoczynku świetnie sprawdzi się w ciągu dnia, zarówno pod kątem relaksu, jak i odwiedzin znajomych. Na czas snu zmienia swoją formę i oczywiście funkcjonalność, przeobrażając się w prawdziwe łóżko. Poruszając temat strefy relaksu w kawalerce, warto wspomnieć o stolikach kawowych 2w1. Takie zestawy składają się ze stolików o dwóch różnych rozmiarach, co daje możliwość wsunięcia jeden pod drugi. W razie potrzeby niższy element wystarczy wysunąć, tworząc tym samym dwa razy większą powierzchnię użytkową.
 • Słuszną decyzją w małym lokum jest rezygnacja ze stołu jadalnianego. Często stosowanym rozwiązaniem w kawalerce z aneksem kuchennym jest szerszy czy też wypuszczony blat, który stanowi jednocześnie strefę do przygotowania posiłków i miejsce do ich konsumpcji. To znaczna oszczędność przestrzeni – zwłaszcza w przypadku mieszkań o powierzchni 20-30 m2.
 • Duża ilość miejsca do przechowywania na niewielkim metrażu – to osiągalne, a co więcej, powinien do tego dążyć każdy właściciel kawalerki. Absolutnie najlepszym rozwiązaniem są meble robione na zamówienie. Zabudowa meblowa powinna sięgać do samego sufitu i być na tyle pojemna, by pomieścić wszelkie niezbędne rzeczy. Decyzja o zabudowie w kawalerce pozwala zachować estetyczny charakter mieszkania. Szafy, kredensy i inne meble wolnostojące, ale też widoczna pralka czy suszarka – niosą za sobą ryzyko zagracenia mieszkania.
 • Miejsce do pracy w kawalerce – to dopiero wyzwanie! Tymczasem sposobów na aranżacje biura domowego w małym mieszkaniu nie brakuje. Wykorzystanie przestrzeni tuż przy oknie to najprostszy zabieg w przypadku chęci zorganizowania kącika do pracy w kawalerce. Zrezygnuj więc z klasycznego parapetu, a zdecyduj się na idealnie dopasowany blat i uczyń go oficjalnym miejscem pracy. Zyskasz wówczas dużą przestrzeń roboczą (większą niż w przypadku tradycyjnego biurka), jak również dostęp do światła dziennego, które nie tylko pomaga w koncentracji, ale i nie męczy oczu.

miejsce do pracy w kawalerce inspiracje

Dodatki do kawalerki – mniej znaczy więcej

Aranżacja kawalerki wymaga wyjątkowego wyczucia i estetycznej intuicji. Wiele osób zastanawia się, czy jest sens zawracać sobie głowę dodatkami wnętrzarskimi. Otóż tak! Niewielka powierzchnia mieszkalna nie jest powodem, dla którego trzeba rezygnować z pięknego wystroju wnętrza. Każde mieszkanie, zarówno to o większym, jak i mniejszym metrażu powinno cechować się funkcjonalnością, komfortem, ale też… nietuzinkowym designem odpowiadającym właścicielom. W przypadku małego mieszkania, jakim jest kawalerka, lepiej pokusić się zaledwie o kilka dodatków wnętrzarskich, które podkreślą indywidualny charakter naszego lokum, niż dekorować każdy jego kąt. Oszczędność to słowo klucz!

Czy istnieją takie elementy dekoracyjne, które można „w ciemno” wprowadzić do każdej kawalerki? Zdecydowanie tak, a jednym z nich są lustra. Na niewielkim metrażu są bardzo pożądane, ponieważ optycznie powiększają wnętrze. Kolejnymi „pewniakami” są obrazy, plakaty lub fotografie – to rozwiązanie idealne na ożywienie ścian bez przeprowadzania generalnego remontu. Kawalerkę warto także ozdobić odpowiednio dobranymi tekstyliami, takimi jak dywan, poduszki dekoracyjne, koce, firanki czy zasłony. Przemyśl jednak na spokojnie dekorację okien i nie bój się zastosować samych firan lub zasłon. Jeśli podejrzewasz, że któraś z tych „warstw” może ograniczyć dostęp do światła dziennego, a co za tym idzie, przyciemnić pomieszczenie, postaw na delikatną osłonę okienną.

A propos światła, w kawalerce istotne jest oświetlenie sztuczne. Jedno źródło światła może okazać się niewystarczające, dlatego konieczne będzie dodatkowe oświetlenie w strefach takich jak: wejście do mieszkania, blat kuchenny, stół jadalniany, narożnik / sofa / kanapa czy kącik do pracy. Możesz do tego wykorzystać różne rodzaje lamp: stołowe, podłogowe, sufitowe, wiszące, ścienne czy dekoracyjne.

Przeczytaj także: Viva Magenta – kolor roku 2023 według Pantone we wnętrzue-cegla.pl Reviews with ekomi-pl.com