Jak urządzić salon zorientowany na północ?

Jak urządzić salon zorientowany na północ?

Jesteś posiadaczem salonu od strony północnej? Zastanawiasz się, jakie kroki aranżacyjne podjąć, aby ten stał się wyraźnie jaśniejszy, a tym samym bardziej optymistyczny niż dotychczas? Nie ma rzeczy niemożliwych – poznaj sprawdzone wskazówki, dzięki którym Twój pokój dzienny usytuowany od północy w końcu przestanie być ponury!

Spis treści:

  1. Kolory ścian w salonie od północy
  2. Podłoga w mieszkaniu usytuowanym na północ
  3. Dekoracje okienne w pokoju od północy
  4. Meble do salonu od strony północnej
  5. Oświetlenie wnętrza z oknami na północ

Kolory ścian w salonie od północy

Ściany w pokoju od północy powinny być utrzymane w jasnej kolorystyce. W końcu naszym celem jest rozświetlenie wnętrza. Świetnie sprawdzą się tutaj odcienie neutralne i pastelowe. Biel będzie idealna, ponieważ odbija światło na całe pomieszczenie. Wówczas to automatycznie staje się jaśniejsze. Jeśli jednak nie lubisz białych ścian, to możesz postawić właściwie na wszelkie jasne, rozbielone kolory. Co do rodzaju farby, zdecydowanie warto wybrać farbę satynową, która pozostawia na ścianach delikatny połysk. Efekt ten jest szczególnie pożądany właśnie we wnętrzach zorientowanych na północ – ciemnych i słabo doświetlonych. Farba satynowa częściowo odbija światło, które pada na pomalowane nią powierzchnię, dzięki czemu pomieszczenie optycznie zyskuje na jasności i metrażu.

jasny kremowy salon od polnocy

Podłoga w mieszkaniu usytuowanym na północ

Skoro temat ścian w pokoju od północy mamy już za sobą, czas na podłogę. Tak naprawdę im jaśniejsza posadzka, tym lepiej. W pomieszczeniach, gdzie dopływ światła naturalnego jest niski, zaleca się jasne wykończenie podłogi. Mogą to być: deski podłogowe lub panele, płytki lub wykładzina, pod warunkiem, że barwa produktu nie będzie ciemna. Salon od północy potrzebuje jasnych powierzchni – jeśli do jasnych ścian dołożysz jasną posadzkę, wiedz, że działasz na korzyść swojego wnętrza.

Oczywiście mamy świadomość, że są tu również takie osoby, które nie planują wymiany ciemnej podłogi w mieszkaniu zorientowanym na północ. Zapytacie: i co teraz? Rozejrzyj się za dywanem w jasnym, subtelnym kolorze. Wybór wzorów, kolorów, tkanin jest ogromny – wierzymy, że wśród mnóstwa propozycji znajdziesz taki dywan, który perfekcyjnie wpisze się w stylistykę aranżowanego wnętrza.

podloga w mieszkaniu od strony polnocnej

Dekoracje okienne w pokoju od północy

Ustaliliśmy już, że pomieszczenie o ekspozycji okien na północ to najmniej doświetlone miejsce w każdym domu / mieszkaniu. Urządzając je, szczególną uwagę należy zwrócić na wystrój okna. W tym aspekcie trzeba być wyjątkowo ostrożnym. Nasze działania i wybory powinny skupiać się na wprowadzeniu do wnętrza jak najwięcej światła dziennego.

Rezygnacja z firan i zasłon – owszem – jest odpowiednim rozwiązaniem do salonu zlokalizowanego od strony północnej, ale nie każdego satysfakcjonuje. Nie każdy czuje się dobrze w pomieszczeniu, którego okna są „gołe” czy też „łyse”. Większość z nas potrzebuje odizolowania się od wzroku sąsiadów i przechodniów. I jest to absolutnie zrozumiałe – we własnych czterech ścian chcemy czuć się komfortowo, mieć zagwarantowaną prywatność czy intymność. Na szczęście jest wiele produktów na rynku, jak również trików aranżacyjnych, które pozwalają sprytnie połączyć kwestię poczucia swobody we własnym lokum z maksymalnym doświetleniem wnętrza. Oto one:

  • Wykorzystanie zwiewnych firan i zasłon o jednolitej, gładkiej teksturze, najlepiej bez jakichkolwiek zdobień. Co więcej, w salonie na północ dobrym posunięciem jest dekoracja okna samą firaną lub zasłoną.
  • Zastosowanie jasnych żaluzji koniecznie o cienkich lamelach. Uwaga, pozostałe osłony okienne, typu klasyczna roleta wewnętrza, roleta typu „dzień-noc”, roleta rzymska, niestety, ale nie sprawdzą się w salonie, którego okna ”wychodzą” na północ.

dekoracja okna w pokoju od polnocy

Meble do salonu od strony północnej

Czy posiadacze mieszkań zorientowanych na północ powinni mieć jakieś konkretne wymagania co do mebli? Owszem – i w tym aspekcie mówimy o dobrych, poprawnych wyborach oraz tych, które kompletnie się nie sprawdzą w takim pomieszczeniu. Być może domyślasz się, że wyposażenie pokoju z oknami na północ w ciemne meble – czarne, brązowe, granatowe, szare czy grafitowe – nie będzie czymś pozytywnym, jeśli chodzi o wystrój i odbiór wizualny. Spójrzmy prawdzie w oczy, meble w ciemnych kolorach będą przytłaczały pomieszczenie, a tego chcesz przecież uniknąć, prawda?

Chcąc rozjaśnić salon od strony północnej, dobrze jest postawić na meble w jasnych kolorach. I tutaj nie będzie zaskoczeniem, jeśli po raz kolejny zaproponujemy elegancką i ponadczasową biel, choć równie dobrze mogą to być wszelkie odcienie jasnego drewna.

meble w salonie od strony polnocnej

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze mebli do pokoju z ekspozycją okien o kierunku północnym? Z naszych obserwacji wynika, że dobrym wyborem są meble lekkie, proste, oszczędne w dekoracjach. Odrzućmy toporne kredensy, masywne sofy, a już na pewno meblościanki. Wnętrze od północy na pewno „polubi się” z meblami szklanymi, ponieważ są one optycznie lekkie, a przy tym powszechnie uważane za oryginalne i luksusowe. Co powiesz na szklaną witrynę i stolik kawowy ze szkła? A może w swoim salonie zlokalizowanym od północy widzisz szafę przesuwną z lustrem na całej jego szerokości? To bardzo dobry wybór, biorąc pod uwagę, że architekci wnętrz chętnie wykorzystują lustra w pomieszczeniach, które chcą rozjaśnić i optycznie je powiększyć. Wiedziałeś o tym?

Oświetlenie wnętrza z oknami na północ

W słabo doświetlonym pokoju nie może zabraknąć oświetlenia sztucznego. Aktualny bilans „oświetleniowy” w Twoim salonie od północy to lampa zawieszona w jego centralnym punkcie? Czas na zmiany – potrzebujesz dodatkowych źródeł światła, które wspólnie z oświetleniem centralnym rozświetlą każdy kąt w ciemnym dotąd pomieszczeniu. Pomyśl nad oświetleniem strefowym, zwłaszcza jeśli Twój salon łączy się z jadalnią. Weź pod uwagę zastosowane oświetlenia punktowego, kiedy potrzebujesz doświetlić stanowisko pracy (kącik do pracy w domu). W pokoju dziennym od strony północnej możesz jeszcze rozważyć oświetlenie dekoracyjne, zakładając, że chcesz wyeksponować fragment przestrzeni czy jakiś konkretny punkt np. unikalną fakturę ściany z cegły.

A propos, czy wprowadzenie cegły dekoracyjnej do salonu od północy to dobry pomysł? Nie zawsze – ciemne ubarwienie cegiełek na pewno spowoduje, że wnętrze będzie wydawać się przytłoczone… Optymalnym wyborem byłyby płytki z ciętej cegły pomalowane farbą w kolorze białym lub gotowe białe kafelki ceglane (pod warunkiem, że godzisz się na imitację cegły w swoim wnętrzu). Ale… jest jeszcze jedno – gotowe – rozwiązanie: jasna cegła na ścianę Orłowska dostępna w naszym sklepie e-Cegła. Jest to cegiełka o beżowym ubarwieniu pochodząca z nieistniejącej już cegielni wchodzącej w skład folwarku Villa Orłowo. Wykorzystanie jej w mieszkaniu usytuowanym na północ może przynieść zdumiewające efekty!

Przeczytaj także: Ściany z cegieł w salonie – porady i inspiracjee-cegla.pl Reviews with ekomi-pl.com