Czarna kuchnia – czy to dobry pomysł?

Czarna kuchnia – czy to dobry pomysł?

Gdyby spojrzeć na dotychczasowe „aranżacyjne wybory kuchenne” Polaków, czarne kuchnie to raczej rzadkość. Zdecydowanie częściej decydujemy się na kuchnie białe czy drewniane – to bezpieczne i sprawdzone rozwiązania. Tymczasem, czarne meble kuchenne w towarzystwie odpowiednio dobranych materiałów wykończeniowych potrafią stworzyć niesamowicie atrakcyjne wnętrze, które przyciąga wzrok i zachwyca. Co warto wiedzieć, zanim podejmiemy ostateczną decyzję o czarnej kuchni? Przygotowaliśmy dla Was kilka zasadniczych wskazówek.

  • Czarne meble kuchenne to rozwiązanie przeznaczone raczej do dużych wnętrz mieszkalnych. Nie oznacza to jednak, że aranżacja małej kuchni z udziałem czarnej zabudowy kuchennej jest niemożliwa. Przy odpowiednich założeniach, rozwiązaniach, trikach aranżacyjnych bądź zleceniu prac architektowi wnętrz staje się ona realna.
  • Czarna kuchnia przyjmuje różne odsłony. Szczególną popularnością cieszą się projekty uwzględniające czarne meble kuchenne i drewno. To wariant często wybierany do wnętrz utrzymanych w stylu nowoczesnym.
  • Najlepsze aranżacje kuchenne w stylu industrialnym to te, które stawiają na czarne meble kuchenne i cegłę rozbiórkową. W takim „wydaniu” brak górnych szafek kuchennych jest wręcz mile widziany – pozwala wysunąć na pierwszy plan materiał dekoracyjny – starą cegłę.
  • Czarna kuchnia – choć spektakularna, to szczególnie narażona jest na zabrudzenia. Oceniając praktyczność i łatwość utrzymania jej w czystości, matowe fronty kuchenne stanowią lepszą opcję w porównaniu z połyskiem.


Spis treści:

  1. Czarne meble kuchenne a wielkość pomieszczenia
  2. Czarna kuchnia z drewnem
  3. Czarna kuchnia z cegłą
  4. Czarna kuchnia – mat czy połysk?

Czarne meble kuchenne a wielkość pomieszczenia

Aranżacja kuchni to temat, do którego warto podejść ze szczególną rozwagą. Upodobania i względy estetyczne (niestety) nie mogą tutaj zajmować pierwszego miejsca. Owszem są one ważne i nie należy z nich rezygnować, niemniej to nie tym aspektom powinna być podporządkowywana cała reszta. Zanim dokonamy wyboru, w jakim kolorze będą szafki kuchenne czy płytki podłogowe, oceńmy wielkość pomieszczenia.

Prawda jest taka, że im mniejsza kuchnia, tym większej dyscypliny wymagać będzie jej aranżacja. Czarne meble kuchenne to niewątpliwie kusząca opcja, lecz nie w każdym przypadku będzie to dobry wybór. Z czarną zabudową kuchenną problem mogą mieć kuchnie małe, wąskie czy zamknięte. Nie od dziś wiadomo, że ciemne kolory w niewielkim wnętrzu to ryzyko – zabieg ten może spowodować, że optycznie pomniejszymy pomieszczenie lub przytłoczymy je…

Czy to oznacza, że na czarną kuchnię mogą sobie pozwolić wyłącznie właściciele dużych, przestronnych wnętrz? Niezupełnie. Nawet posiadacze małych wnętrz mogą cieszyć się wymarzoną czarną kuchnią. Wówczas ściany pomieszczenia, jak również jego podłoga powinny stanowić kontrast dla ciemnej zabudowy kuchennej. Białe kafelki nad blatem i na podłodze, a może biały marmur na ścianie i panele podłogowe w odcieniu jasnego drewna? Możliwości jest wiele.

Rozważając czarne meble kuchenne w małej kuchni, niewątpliwie warto zainteresować się rozwiązaniem, jakim jest biało-czarna kuchnia, ale równie opcją typu czarna kuchnia bez górnych szafek.

Przeczytaj także: Patenty na optyczne powiększenie wnętrza

bialo czarna kuchnia

Czarna kuchnia z drewnem

Czerń i drewno to zestawienie, z którym spotykamy się coraz częściej w nowoczesnych wnętrzach. Trzeba przyznać, że wspólnie tworzą wyjątkowo udany duet wnętrzarski. Dodatek drewna, zazwyczaj jasnego, skutecznie łagodzi surowy wydźwięk ciemnej aranżacji – ociepla ją. Sprawia, że czarna kuchnia nie jest mroczna, lecz intrygująca.

duza czarna kuchnia z drewnem

Czarne meble kuchenne można połączyć także z ciemnym drewnem. Taka kompozycja aranżacyjna znajduje uznanie zwłaszcza wśród miłośników; wnętrz skąpanych w ciemnych kolorach, wnętrz utrzymanych w męskim stylu, wnętrz industrialnych, nowoczesnych czy luksusowych. Choć trzeba tu zaznaczyć, że wcale nie jest to regułą! Czarna kuchnia z ciemnym drewnem, białym marmurem, złotymi dodatkami, jasnym drewnem na podłodze i ścianami w kolorze szarym – czy wiecie, że to opis kuchni w stylu glamour?! Wpadlibyście na taki pomysł?

Czarna kuchnia z cegłą

Czarne meble kuchenne z drewnianym blatem doskonale odnajdują się w towarzystwie czerwonej cegły. Ta najczęściej wykorzystywana jest w przestrzeni między szafkami kuchennymi, innymi słowy – nad blatem roboczym. Może się także pojawić w innej strefie kuchennej, o czym więcej we wpisie: Stara cegła w kuchni – 3 niezawodne pomysły na wykończenie ścian.

czarna kuchnia z cegla loft

W tym artykule skupimy się jednak na wykorzystaniu cegły dekoracyjnej nad blatem kuchennym. Bardzo często zdarza się, że inwestorzy decydując się na płytki ceglane w tej części kuchni, rezygnują z górnych szafek. To doskonały sposób, na to by wnętrze zyskało na lekkości, a także świetny patent na wyeksponowanie materiału dekoracyjnego zastosowanego na ścianie – w tym przypadku cegły ozdobnej.

Co ciekawe, rezygnacja z górnej zabudowy nie oznacza, że w tym obszarze nie ma prawa pojawić się już nic innego. Jeśli chcecie wykorzystać przestrzeń nad blatem roboczym w kuchni, a tym samym wzbogacić ceglaną ścianę, nic nie stoi na przeszkodzie, by pojawiły się tam metalowo-drewniane półki czy metalowy wieszak na patelnie. Dekoracje tego typu fenomenalnie wpiszą się w styl industrialny.

cegla nad blatem w kuchni

W końcu czarna kuchnia i cegła to propozycja szczególnie inspirująca właśnie dla fanów wnętrz industrialnych. W tej stylistyce ważny jest dobór wysokiej jakości surowców – dobrze by zarówno meble, materiały wykończeniowe, jak i dodatki były produktami naturalnymi. W tym celu, w kuchni z czarnymi meblami kuchennymi warto postawić między innymi na płytki ze starej cegły rozbiórkowej, które pod wieloma względami, a już na pewno pod względem walorów wizualnych, nie mają sobie równych. Gdzie ich szukać? Zapraszamy do naszego sklepu internetowego e-Cegła, gdzie czeka na Was szeroki wybór autentycznych cegiełek na ścianę i podłogę w różnych wariantach kolorystycznych wraz z niezbędnymi akcesoriami montażowymi.

Czarna kuchnia – mat czy połysk?

Decyzja o wyborze wykończenia czarnych frontów kuchennychmat czy połysk – nie powinna wynikać tylko z naszych preferencji. W tej kwestii liczy się przede wszystkim wielkość kuchni oraz doświetlenie wnętrza światłem naturalnym. Czarne fronty kuchenne w połysku lepiej sprawdzą się w niewielkich kuchniach, a także w kuchniach słabo doświetlonych, ponieważ optycznie je powiększą i na pewno nie przyciemnią. Z kolei matowe wykończenie czarnych szafek kuchennych lepiej odnajdzie się w dużych przestrzeniach, np. w kuchniach otwartych na salon. Co ciekawe, matowe szafki kuchenne przez to, że pochłaniają światło, jednocześnie sprawiają, że pomieszczenie staje się cieplejsze i „spokojniejsze” w odbiorze.

Nie bez znaczenia pozostaje w tym wszystkim styl, jaki wybraliśmy dla aranżacji naszej kuchni. Czarne fronty w połysku niewątpliwie sprawdzą się w koncepcjach nowoczesnych, minimalistycznych, ale już w przypadku stylu industrialnego, retro, rustykalnego czy tradycyjnego zdecydowanie lepszym wyborem będzie mat.

Na sam koniec kwestie praktyczne, a więc utrzymanie czarnych mebli kuchennych w czystości. Czy matowe wykończenie czarnych szafek kuchennych stanowi lepszy wybór niż połysk? W pewnym sensie tak, ponieważ wszelki brud nie jest na nim tak bardzo widoczny, zwłaszcza odciski palców i inne tłuste plamy, które niestety, ale w przypadku błyszczących frontów są tak naprawdę codziennym problemem.

Przeczytaj także: Kolor roku 2022 Very Peri we wnętrzache-cegla.pl Reviews with ekomi-pl.com