Jaki styl aranżacyjny dla salonu z wysokim sufitem?

Jaki styl aranżacyjny dla salonu z wysokim sufitem?

Wysoki sufit w domu to rozwiązanie coraz częściej wykorzystywane w nowoczesnym budownictwie. Wolna przestrzeń nad salonem stwarza wiele możliwości aranżacyjnych, a w finalnej wersji prezentuje się niezwykle okazale. Jaki styl wnętrzarski sprawdzi się najlepiej przy aranżacji wysokiego salonu? Przygotowaliśmy dla Was dokładnie 3 propozycje.

Wysokie wnętrze w stylu skandynawskim

Cechą charakterystyczną salonów z wysokim sufitem jest obecność wielkoformatowych przeszkleń, które sprawiają, że wnętrze przez większą część dnia jest jasne – dobrze doświetlone światłem naturalnym. A przecież nie kto inny jak... Skandynawowie przywiązują do tego punktu szczególną uwagę. Czy wiedzieliście, że w stylistyce skandynawskiej rezygnuje się z grubych, ciężkich i ciemnych zasłon na rzecz zwiewnych firan? Co więcej, coraz więcej architektów wnętrz sugeruje nawet odejście od jakichkolwiek osłon okiennych w przypadku aranżacji wysokiego salonu w duchu scandi. To bardzo dobry ruch!

Żeby tego było mało – skandynawski design stawia na kolory jasne. Biel, szarość, delikatny beż to barwy, które zastosowane na ścianach pokoju dziennego, sprawią, że przestrzeń zyska na lekkości, pozwalając na dalszą aranżację w duchu „hygge”. Jeśli chodzi o posadzkę we wnętrzu skandynawskim, rozwiązanie jest tylko. Drewno! Salon w stylu skandynawskim nie istnieje, jeżeli nie ma w nim drewna – materiału naturalnego, który wnosi do wnętrza ciepło i przytulność. Pozostałe elementy wystroju wnętrza scandi, jakie warto rozważyć to na pewno kominek wolnostojący, miłe w dotyku tekstylia typu dywan, poduszki, koce, jak również wpisujące się w omawianą stylistykę wiszące oświetlenie.

Przeczytaj także: W czym tkwi siła stylu skandynawskiego?

bialy salon z wysokim sufitem w stylu skandynawskim

Salon z wysokim sufitem w stylu industrialnym

W przypadku wysokiego wnętrza zdecydowanie warto rozważyć pozostawienie surowego, betonowego sufitu. Dlaczego? Ponieważ to właśnie ten krok aranżacyjny wskazuje nam bezpośrednią drogę do urządzenia wysokiego salonu w stylu industrialnym. W pokoju dziennym stylizowanym na loft doskonale sprawdzi się stara cegła, która ułożona na jednej ścianie od góry do dołu sprawi, że pomieszczenie nabierze oryginalnego, wyrazistego charakteru. Nie możemy oczywiście zapomnieć o drewnie i metalu. Dobrym rozwiązaniem będzie położenie drewna nie na podłodze, a na ścianach wysokiego salonu. W ostatnim czasie sporą popularnością cieszą się pionowe lamele drewniane na ścianę, które w tej stylistyce odnajdą się wprost fenomenalnie.

Co do wyposażenia loftowego salonu z wysokim sufitem sprawa jest stosunkowo prosta, jeśli zainteresujemy się meblami industrialnymi. Ten rodzaj mebli powstaje z połączenia drewna, stali i nierzadko szkła. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Meble industrialne – modne i funkcjonalne. Skąd bierze się ich popularność?. Na koniec oświetlenie – kwestia, której nie można przeoczyć. Żarówki na kablu, lampy z odsłoniętymi żarówkami, metalowe reflektory sufitowe itp. – rodzajów oświetlenia industrialnego jest całe mnóstwo. Warto wspomnieć, że są one nie tylko elementem praktycznym, ale i dekoracyjnym. Ich rolą jest doświetlenie wnętrza przy jednoczesnym zapewnieniu mu niepowtarzalnego klimatu.

Przeczytaj także: Czego nie może zabraknąć we wnętrzu industrialnym?

wysokie wnetrze z cegla na scianie

Aranżacja wysokiego wnętrza w stylu rustykalnym

Salon z wysokim sufitem równie imponująco zaprezentuje się w wersji rustykalnej. Koncepcja ta stanowi propozycję idealną dla tych, którzy marzą o wnętrzu prostym, przytulnym oraz odwołującym się do natury i życia na wsi. Nie bez powodu zastępczą nazwą stylu rustykalnego jest styl wiejski. Wiedzieliście o tym?

Urządzenie wysokiego wnętrza zgodnie z zasadami stylu rustykalnego, pociąga za sobą wybór materiałów naturalnych. Tu nie ma miejsca na kompromisy. Wszelkie sztuczne elementy z zakresu wykończenia wnętrza oraz jego urządzenia – musimy wyeliminować już na starcie. W zamian za to – do rustykalnego domu bądź mieszkania z wysokim sufitem wprowadźmy kamień lub cegłę z rozbiórki na ścianę, elementy metalowe, żeliwne (obowiązkowo kominek typu koza), wyroby z wikliny i koniecznie drewno. Wysoki sufit w rustykalnym salonie najlepiej wyeksponować, wykańczając go niczym innym jak drewnem! Drewniane belki na suficie to nieodzowny atrybut stylu wiejskiego – pod żadnym pozorem nie można o tym zapomnieć.

Skoro mowa o suficie, to rozprawmy się od razu z tematem oświetlenia. W rustykalnym wnętrzu z wysokim sufitem doskonale sprawdzą się zarówno wiszące lampy rattanowe lub wiklinowe, jak i żarówki na drewnianej belce czy wykonany ze stali efektowny żyrandol rustykalny.

Co z kolorystyką ścian? Nurt rustykalny to w największym uproszczeniu kolory ziemi, a więc beże, subtelne brązy, jasne odcienie zieleni, błękitu i rzecz jasna biel (bielone ściany to wyznacznik stylu rustykalnego). Dzięki takiej kolorystyce – oraz oczywiście pozostałym naturalnym materiałom – aranżacje wiejskie są ciepłe, przytulne i sielskie. Idealne do odpoczynku oraz rodzinnych spotkań.

salon w stylu rustykalnym z wysokim sufitem

Czy zdecydowaliście już, w którym stylu wnętrzarskim będzie utrzymane Wasze wnętrze mieszkalne z wysokim sufitem?

Przeczytaj także: Ściana telewizyjna – aranżacje, które nigdy nie wyjdą z modye-cegla.pl Reviews with ekomi-pl.com