W czym tkwi siła stylu skandynawskiego?

W czym tkwi siła stylu skandynawskiego?

Obserwując stale rosnące zainteresowanie stylem skandynawskim, nie będzie przesadą jeżeli powiemy, że Skandynawowie wiedzą, czym jest dobry design! I choć ten wnętrzarski trend przywędrował do nas z północy, przez co wydaje się surowy, chłodny czy ascetyczny, to potrafi zaskoczyć. Gotowi odkryć tajniki stylu skandynawskiego? Zatem do dzieła!

Styl skandynawski – co trzeba o nim wiedzieć?

Jak sama nazwa wskazuje, styl skandynawski wywodzi się z Europy Północnej – ze Skandynawii. Jego prekursorem był Carl Larsson – szwedzki malarz, który w swoich dziełach ukazywał wnętrza domów, w których mieszkali Skandynawowie. Były one proste i funkcjonalne, a przede wszystkim jasne – wypełnione światłem naturalnym. Zauważmy bowiem, że kraje północnoeuropejskie słyną z zimnych i krótkich dni. Nie dziwi więc fakt, że mieszkańcy Skandynawii robią, co mogą, by ich przestrzenie mieszkalne pozostawały jasne czy też rozświetlone.

Skandynawski design – jakie są jego cechy charakterystyczne?

Wnętrza urządzone zgodnie z zasadami stylu skandynawskiego charakteryzują się minimalizmem, funkcjonalnością i silnym nawiązaniem do natury. Absolutnie każdy kąt skandynawskiego domu czy mieszkania jest przemyślany – nie ma tu miejsca na przypadkowość, przeładowanie czy aranżacyjny chaos.

Dzięki temu, że styl scandi stawia na materiały o prostej i nieskomplikowanej formie, jest uznawany za uniwersalny i ponadczasowy. Wiele osób przekonuje nierozerwalny związek ze światem przyrody, który w aranżacjach skandynawskich wręcz wybija się na pierwszy plan. Znaczna część elementów wyposażenia i wystroju wnętrz scandi to materiały naturalne, organiczne. Na uwagę zasługuje tutaj choćby drewno, stara cegła, kamień czy miękkie tkaniny, takie jak len czy bawełna.

Trzeba zaznaczyć, że zamiłowanie do natury w stylu skandynawskim bezpośrednio wiążę się z ekologią – jest to cecha charakterystyczna dla krajów wysokorozwiniętych. Niezmiernie cieszy fakt, że styl ten rozpowszechnia się z taką siłą i znajduje swoich zwolenników niemal w każdym zakątku świata. A już na pewno w naszym kraju.

Przeczytaj także: Styl eko we wnętrzach, czyli o tym jak żyć w zgodzie z naturą

Kolory, na jakie stawia styl skandynawski, to bezsprzecznie biel, szarość, jak również odcienie pastelowe (brudny róż, miętowy, koralowy), rzadziej barwy odwołujące się do natury. Taka kolorystyka umożliwia stworzenie przyjaznej przestrzeni mieszkalnej, a ponadto optycznie ją powiększa, rozświetla i dodaje lekkości. Dzięki zastosowaniu wymienionych wyżej kolorów wnętrza skandynawskie sprawiają wrażenie przestronnych i oryginalnych, a ponadto emanują świeżością i harmonią.

Aranżacja wnętrza w stylu skandynawskim – czego nie może w nim zabraknąć?

Nie ulega wątpliwości, że we wnętrzach skandynawskich dominuje drewno, z reguły jasne drewno. Jak wiemy, drewno jest materiałem ciepłym – już sam widok drewna w mieszkaniu (gdziekolwiek byłoby ono zastosowane) sprawia, że wnętrze wydaje się ciepłe i przytulne. Dlatego też urządzając pomieszczenie w stylu północnoeuropejskim, rozważmy panele drewniane na podłogę, meble z drewna itp.

Co do umeblowania salonu, jadalni czy też pokoju dziennego w stylu skandynawskim, zdecydowanie warto zainwestować w meble wysokiej jakości, najlepiej te wykonane z litego drewna. Bardzo często meble tego typu uzupełnione są o stal (np. stół do jadalni, stolik kawowy), przez co kojarzone są bardziej ze stylistyką industrialną aniżeli skandynawską. Czy zatem jest na nie miejsce we wnętrzu scandi? Wierzcie nam na słowo, że tak (lub zerknijcie na poniższą fotografię).

Zastanawiacie się, czy stylistyka skandynawska „uznaje” tapety, fototapety, plakaty czy fotografie? Oczywiście. Na rynku dostępnych jest mnóstwo dekoracji ściennych wpisujących się w klimat scandi – od tych prezentujących florę i faunę, aż po geometryczne wzory. Taki akcent dekoracyjny we wnętrzu skandynawskim jest jak najbardziej mile widziany!

Pozostając w temacie dekoracji ściennych, na szczególną uwagę zasługuje cegła z rozbiórki. W tym wypadku można wprowadzić ją do aranżacji w oryginalnym, autentycznym kolorze lub pomalować na biało.

Przeczytaj także: Cegła na ścianę – na jaki kolor ją pomalować?

Dodatki! Jak doskonale wiecie, potrafią diametralnie odmienić wnętrze. Zapewne nasuwa Wam się pytanie, jakie dodatki będą właściwe, skoro cały czas mówimy o tym, że styl skandynawski ceni sobie prostotę i minimalizm? Co konkretnie kupić do pomieszczenia scandi?

Na pewno gruby i puszysty dywan, który idealnie sprawdzi się w strefie wypoczynkowej. Kolejnymi produktami są miękkie koce, narzuty czy pledy, a oprócz tego wpisujące się w skandynawską estetykę poduszki czy też poszewki dekoracyjne.

Nie zapomnijmy o wiklinowych doniczkach, koszach, świecach, lampionach. A propos, styl skandynawski uwielbia światło! Świadczy o tym nie tylko użycie jasnych kolorów we wnętrzu, ale i rezygnacja z ciężkich zasłon na rzecz lekkich i zwiewnych firan. Skandynawowie idą jednak o krok dalej… Przypisują istotną rolę sztucznemu oświetleniu. Zatem kolejna (arcyważna) pozycja na liście dodatków do wnętrza skandynawskiego: designerskie oświetlenie, tj. ciekawie zaprojektowane lampy.

Czy dodalibyście coś jeszcze?

Przeczytaj także: Styl glamour – czyli o tym, jak żyć w luksusiee-cegla.pl Reviews with ekomi-pl.com