Modne wnętrze komercyjne. Jak je zaprojektować?

Modne wnętrze komercyjne. Jak je zaprojektować?

Wnętrza komercyjne – restauracje, kawiarnie, herbaciarnie czy bary powinny oferować nie tylko smaczne posiłki, napoje, ale i być miejscem atrakcyjnym wizualnie. Przyjazny, niecodzienny design sprawia, że goście odwiedzają takie miejsca częściej i chętniej. Czy istnieje przepis na to, by urządzić restaurację bądź kawiarnię tak, by spodobała się ona absolutnie każdemu? Jak stworzyć wystrój, który sprawi, że goście poczują się w lokalu na tyle dobrze, że będą chcieli do niego powracać? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie poniżej. Zapraszamy do lektury!

Aranżacja restauracji i kawiarni – powody, dla których musisz o nią zadbać

Świadomość na temat niebanalnej aranżacji kawiarni, herbaciarni czy restauracji jest arcyważna. Wystrój lokalu gastronomicznego to bowiem pierwsza rzecz, z jaką stykają się goście zaraz po przekroczeniu progu Twojego lokalu. Już w tym momencie musisz zadbać o to, by zrobić na nich dobre wrażenie!

Warto uświadomić sobie, że klienci, którzy będą odwiedzać Twój lokal gastronomiczny to nie tylko lokalna społeczność, ale i turyści. Na tym jednak nie koniec, bowiem restauracja czy kawiarnia jest częstym miejscem spotkań biznesowych! Jak widzisz musisz wypracować naprawdę oryginalny wystrój swojego lokalu, by zdobyć zainteresowanie, uznanie wybranej przez Ciebie grupy, a w rezultacie pozyskać szerokie grono klientów. Jest zatem o co walczyć!

Aranżując jakiekolwiek wnętrze komercyjne, warto zapoznać się globalnymi trendami wnętrzarskimi i tendencjami, ponieważ to one wskażą nam prawdopodobnie najlepszy z możliwych kierunków. Wystrój kawiarni lub restauracji skorelowany z wiodącymi trendami aranżacyjnymi niewątpliwie pozwoli wypromować Twój lokal w internecie, a więc dokładnie tam, skąd dociera do każdego lokalu gastronomicznego najwięcej klientów.

Kwestią oczywistą jest fakt, iż goście, którzy zjedli smaczny posiłek, wypili znakomitą kawę w przyjaznych warunkach, polecą Twoje miejsce – rodzinie, znajomym, kolegom czy koleżankom z pracy. To równie skuteczna (o ile nie najlepsza) forma promocji tego typu biznesu.

Każdy z przedstawionych aspektów wyraźnie pokazuje, że dla współczesnych klientów liczy się coś więcej niż tylko smaczna kuchnia – równie ważne jest otoczenie, w którym jest ona serwowana.

Wystrój kawiarni i restauracji – jaki styl wnętrzarski wybrać?

Możliwości aranżacyjnych jest naprawdę wiele. W sieci znajdziesz mnóstwo inspiracji i pomysłów na stworzenie udanej aranżacji kawiarni czy restauracji. Niemniej od dłuższego czasu prym w aranżacji wnętrz komercyjnych wiedzie styl industrialny, o którym pisaliśmy już na naszym blogu nie raz.

Przeczytaj także: Czego nie może zabraknąć w industrialnym wnętrzu? lub Meble industrialne – modne i funkcjonalne. Skąd bierze się ich popularność?

Industrialne wnętrza restauracji, kawiarni, herbaciarni czy baru charakteryzują się dużymi, wysokimi i otwartymi przestrzeniami. Nierzadko są to miejsca pofabryczne, które już same w sobie posiadają ten nieprzeciętny, surowy klimat – stara cegła, beton, tynk, wysokie przeszklenia, odsłonięta instalacja, widoczne rury. Wówczas takie miejsca należy jedynie uzupełnić o minimalistyczny wystrój, a więc elementy w stylu loft.

Czego nie może zabraknąć w żadnym lokalu industrialnym? Z pewnością:

  • oświetlenia w stylu industrialnym – żarówki na kablu, lampy przypominające fabryczne reflektory,
  • mebli na stalowej podstawie z blatem z litego drewna – meble loftowe,
  • wysokich hokerów loftowych,
  • naturalnych materiałów, takich jak drewno, metal czy szkło – drewniane belki sufitowe, stoliki szklano-metalowe w geometrycznych kształtach,
  • minimalistycznych dekoracji industrialnych – plakaty na ścianie.

Bardzo często we wnętrzach komercyjnych stylizowanych na loftowe wykorzystuje się żywe, efektowne rośliny, które niejako przełamują surowy styl pofabrycznych czy też poprzemysłowych przestrzeni. Na szczególną uwagę zasługuje palma koralowa, królewska, areka, monstera oraz fikus lirolistny.

Potencjał restauracji bądź kawiarni urządzonej zgodnie z zasadami styli industrialnego niewątpliwie docenią osoby, które we wnętrzach komercyjnych chcą poczuć się swobodnie i luźno.

W loftowej aranżacji lokalu gastronomicznego warto jeszcze zauważyć jedną bardzo ważną rzecz. Niemal wszystkie materiały, które pojawiają się we wnętrzu są niezwykle solidne, trwałe, uniwersalne i ponadczasowe. To olbrzymia zaleta biorąc pod uwagę, że restauracja czy kawiarnia to miejsca, które są dla ludzi i przez ludzi „używane”.

Projektowanie kawiarni i restauracji – niekonwencjonalne rozwiązania, na które warto postawić

Co powiesz na eklektyzm w swojej restauracji lub kawiarni? Bardzo często styl ten określa się jako wnętrzarski miszmasz kontrolowany. To bardzo trafne określenie, bowiem eklektyzm polega na umiejętnym łączeniu ze sobą różnych konwencji i stylów, dzięki czemu wnętrze staje się niezwykle oryginalne, unikatowe, krótko mówiąc – spektakularne!

Jednak, aby w ten sposób ocenić jakąkolwiek restaurację czy kawiarnię, należy pamiętać, że eklektyzm zdecydowanie wymaga wyczucia smaku. Jeśli z czymkolwiek przesadzisz w wystroju lokalu, nieumiejętnie zestawisz ze sobą materiały czy kolory, efekt końcowy może być daleki od zamierzonego.

W tym wypadku najrozsądniejszym rozwiązaniem jest powierzenie aranżacji kawiarni, herbaciarni, restauracji czy baru profesjonaliście, a więc wykwalifikowanemu architektowi wnętrz, który zadba o to, by cała kompozycja była absolutnie spójna i przemyślana, a wnętrze od progu zachwycało.

Styl eklektyczny jako styl dla wnętrz komercyjnych ma się świetnie. Trend ten pozwala na wprowadzenie do lokalu gastronomicznego zaskakujących, zdecydowanie nieoczywistych połączeń. Kto powiedział, że w restauracji czy kawiarni wszystkie stoły, krzesła czy fotele muszą być jednakowe? Otóż nie, decydując się na styl eklektyczny możesz zaoferować swoim gościom zupełną dowolność wyboru. Co Ty na to, by przybywający do Twojego lokalu klient sam dokonał wyboru, gdzie preferuje usiąść? Czy będzie to miejsce przy stole w celu skonsumowania posiłku, a może wygodny fotel, kanapa bądź hoker, ponieważ przekroczył próg Twojego wnętrza z zamiarem wypicia kawy, herbaty lub innego trunku.

Przeczytaj także: Cegła z rozbiórki – dlaczego tak lubimy wnętrza z jej udziałem?e-cegla.pl Reviews with ekomi-pl.com