Elewacja z cegły – trend, który wraca do łask

Elewacja z cegły – trend, który wraca do łask

Płytki z cegły na elewację – ponadczasowa dekoracja Twojego domu

Elewacja z prawdziwej cegły to niezwykle modne rozwiązanie zarówno w nowoczesnym, jak i tradycyjnym budownictwie. Świetnie komponuje się z drewnem, kamieniem, a nawet aluminium, co potwierdza słuszność tezy, że lico cegły odnajduje się niemal w każdym stylu architektonicznym.

Płytki ceglane przeznaczone do stosowania na zewnątrz z reguły wykorzystuje się na całych elewacjach, ale też na ich fragmentach – cokołach (dolny pas elewacji), słupach czy nadprożach. Mimo, że stara cegła na fasadach budynków to w zasadzie żadne odkrycie, to dziś przeżywa ona prawdziwy renesans. Pozytywnie zaskakuje współczesnych architektów, jak również samych inwestorów.

Nie dziwi więc, że prawdziwą cegłę porównuje się do dobrego wina, które jak wszyscy doskonale wiemy – im starsze, tym lepsze. O cegle śmiało można mówić w podobny sposób, ponieważ z upływem lat nie traci ona swoich walorów, zarówno tych technicznych, jak i wizualnych, a wręcz je zyskuje!

 

Cegła licowa – piękna, ale przede wszystkim trwała elewacja na lata

Jeszcze do niedawna zdecydowana część budynków mieszkalnych zbudowanych z cegły wykańczanych było jednolitą elewacją z tynku silikonowego, akrylowego czy mineralnego. Zadaniem tej warstwy jest ozdobienie fasady domu, ale także ochrona ścian przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, rozwojem grzybów czy uszkodzeniami. Dziś wachlarz materiałów elewacyjny znacznie się poszerzył. Możemy wybierać spośród drewna, kamienia, blachy, betonu, paneli elewacyjnych czy tytułowej cegły rozbiórkowej.

Decyzję o ceglanej elewacji powinna poprzedzić analiza właściwości technicznych i użytkowych cegieł licowych, zwanych inaczej „licówkami”. Dzięki temu zyskamy pewność, że ich użycie na zewnątrz do na pewno dobry krok. I choć wcale nie musimy się rozpisywać na ten temat, ponieważ cegła to jeden z najpiękniejszych i najtrwalszych materiałów, jakie możemy zastosować do wykończenia elewacji domu, to poświęćmy jej krótką chwilę.

Rozwijając powyższą myśl, płytki z cegły rozbiórkowej to przede wszystkim materiał o ponadprzeciętnej trwałości. Wyróżnia go wysoka odporność na warunki atmosferyczne – skrajnie wysokie i niskie temperatury, wilgoć oraz wiatr, dzięki czemu nie pęka ani nie blaknie nawet po długim czasie użytkowania. Wystarczy odpowiednia impregnacja zaraz po położeniu cegły na zewnętrznych ścianach domu, a będzie ona cieszyć oczy przez wiele lat.

 

 

Płytki ceglane na elewację – jej kolor nie może być przypadkowy

Dostępne w naszej ofercie płytki elewacyjne z cegły występują w wielu odcieniach, a ich struktura nie jest jednolita. Wskazuje to wyłącznie na autentyczność pozyskanej cegły rozbiórkowej, a jednocześnie jest ukłonem w stronę naszych klientów, którzy poszukują produktów dających różnorodne efekty dekoracyjne.

Wybór płytek ceglanych z danej kolekcji to arcyważna ważna decyzja, która w późniejszym etapie zdefiniuje, czy budynek mieszkalny z ceglaną elewacją będzie sprawiał wrażenie lekkiego i przyjaznego, modnego i nowoczesnego, a może będzie nawiązywał do tradycji. Dlatego kolor i struktura cegły ciętej powinny być uzależnione od:

  • stylu architektonicznego budynku,
  • koloru stolarki okienno-drzwiowej
  • barwy dachu,
  • osadzenia w krajobrazie.

Wszystkie te elementy koniecznie muszą ze sobą współgrać. Wtedy i tylko wtedy dom z ceglaną elewacją nabierze oryginalnego charakteru, a przy tym wprawi w zachwyt każdego przechodnia.

 

Przeczytaj także: Cegła rozbiórkowa – dlaczego wypada lepiej niż jej imitacja?