Czy warto zastosować płytki ze starej cegły w łazience?

Czy warto zastosować płytki ze starej cegły w łazience?

Płytki z czerwonej cegły od wielu lat królują w naszych salonach, kuchniach i przedpokojach. Nieco rzadziej pojawiają się w łazienkach. Tymczasem płytki z cegły to doskonała alternatywa dla tradycyjnych kafelków! Czy stara cegła ma szansę dorównać niezastąpionym płytkom łazienkowym? Jakie znaczenie dla zastosowania cegły ozdobnej ma styl, w jakim urządzona jest łazienka? Przekonajmy się.

Płytki z cegły – idealne rozwiązanie dla Twojej łazienki

Wbrew powszechnej opinii i przekonaniom płytki z cegły na ścianę lub podłogę są mile widziane także w łazience. Decydując się na użycie retro cegły w aranżacji łazienki, należy pamiętać o jej impregnacji. Działanie to ma nie tylko kluczowe znaczenie dla estetyki materiału, ale i trwałości. Impregnacja płytek z czerwonej cegły skutecznie ograniczy wchłanianie wilgoci, tworząc warstwę odporną na przenikanie wody i pary wodnej. Co więcej, w dużej mierze ułatwi utrzymanie czystości i pożądany wygląd bez zmiany koloru cegły. Tak zabezpieczona powierzchnia naturalnej cegły nie wymaga już przeprowadzania specjalnych zabiegów poza odkurzaniem lub przetarciem na mokro. Czy oznacza to, że płytki z cegły rozbiórkowej mogą znaleźć się przy umywalce lub w pobliżu prysznica? Dokładnie tak – współczesne projekty łazienek tylko nas w tym utwierdzają.

 

Stara cegła – nieograniczone możliwości zastosowania w łazience

Płytki z cegły rozbiórkowej z powodzeniem mogą zastąpić w łazience standardowe kafle, panele czy mozaikę – zarówno na powierzchni ściennej, jak i podłogowej. Obszar, który wybierzemy na położenie cegły dekoracyjnej, zależy od wielkości łazienki, a także stylu w jakim zamierzamy ją urządzić.

Pamiętaj, że płytki z cegły naturalnej na ścianę mogą optycznie pomniejszyć wnętrze. Urządzając małą łazienkę, miej na uwadze, że lepszy efekt osiągniesz, gdy pokryjesz cegłą ozdobną tylko jedną ścianę lub jej fragment.

Cegła w łazience to nie tylko projekty przewidujące wykorzystanie jej na ścianach. Płytki z cegły rozbiórkowej mogą tworzyć zachwycające aranżacje, kiedy ułożymy je na podłodze. Ceglane posadzki najlepiej wypadają w łazienkach urządzonych w stylu industrialnym i rustykalnym. Doskonale komponują się z drewnem, betonem i innymi materiałami naturalnymi, tworząc harmonijną aranżację. Niemniej bardzo ciekawie wypadają, kiedy stanowią odrębny, intrygujący element kontrastujący.

 

Płytki z cegły rozbiórkowej – pochodzenie i kolor ma znaczenie

Jeśli zdecydujesz się na użycie cegły ozdobnej w łazience, to koniecznie wybierz cegłę ciętą pochodzącą z rozbiórki. Jako materiał wykończeniowy, retro cegła, jest niezwykle trwała, poprawia parametry termiczne i akustyczne ścian, a do tego gwarantuje autentyczny, nietuzinkowy wygląd.

Stara cegła w naturalnych kolorach idealnie sprawdzi się w stylizacjach industrialnych, klasycznych i rustykalnych. Cegła o pomarańczowo-rudej barwie lub soczystej czerwieni będzie prezentować się fantastycznie.

We wnętrzach skandynawskich postaw na cegłę pomalowaną na kolor biały ewentualnie szary. W ten sposób jasne płytki ceglane nie zdominują pomieszczenia, a wprowadzą subtelny – stylowy akcent dekoracyjny, w żaden sposób nie zaburzając filozofii skandynawskiego designu.

W ostatnim czasie niezwykle popularna stała się również cegła czarna! Aranżacje łazienek z surowym drewnem, betonem i płytkami z cegły w kolorze czarnym sprawiają, że nie można przejść obok nich obojętnie. 

Przeczytaj także: Cegła rozbiórkowa – dlaczego wypada lepiej niż jej imitacja?e-cegla.pl Reviews with ekomi-pl.com