Cegła rozbiórkowa – dlaczego wypada lepiej niż jej imitacja?

Cegła rozbiórkowa – dlaczego wypada lepiej niż jej imitacja?

Cegła rozbiórkowa jako materiał wykończeniowy znajduje wszechstronne zastosowanie. Możemy ją spotkać zarówno w aranżacjach wnętrz, jak i na fasadach budynków czy otaczających je ogrodzeniach. Co powoduje, że częściej decydujemy się na stare cegły, nawet gdy zamierzamy je pomalować na inny kolor? Dlaczego płytki z prawdziwej cegły są lepsze od imitacji cegły?

 

Cegła rozbiórkowa – powrót do przeszłości jako wyraz troski o środowisko

Cegła z rozbiórki jest materiałem, który pochodzi z rozbiórek starych, historycznych budynków. Obecne trendy jasno pokazują, że czerwoną cegłę można, a nawet trzeba ponownie wykorzystać, zamiast ją niszczyć. W ten sposób odbywa się tzw. recykling materiałów budowlanych pochodzących z rozbiórek, a ten jest z kolei wyrazem troski o środowisko naturalne. Wiele osób jest tego świadomych i wybiera płytki z ciętej cegły dokładnie z tych względów.

Przeczytaj także: Jaki kolor ścian do czerwonej cegły? Podpowiadamy

Lico cegły rozbiórkowej – jakość, której trudno dorównać

Dla naturalnej cegły upływ czasu nie ma żadnego znaczenia. Powinniśmy to wykorzystać, ponieważ pod względem jakości współczesne cegły ozdobne w żaden sposób nie są w stanie konkurować z tymi, które powstały w XIX i XX wieku. Stare cegły wytwarzano zupełnie inaczej niż ma to miejsce teraz. Powstawały z wyselekcjonowanej gliny, następnie wypalano je w przeznaczonym do tego piecu. Przykładano do ich wykonania dużą wagę, dzięki czemu były trwałe, solidne i wytrzymałe.

Przewagą płytek z ciętej cegły rozbiórkowej niewątpliwie jest historia, która niejako daje nam się poznać poprzez wyjątkowy kolor i unikalną fakturę. Zdarza się też, że lico cegieł pokryte jest lekkim nalotem wapiennym, które dodaje starym cegłom tylko dodatkowego uroku. Czy taki efekt dekoracyjny może przynieść imitacja cegły? Nie jesteśmy do tego przekonani…

 

Cegła z rozbiórki – efektowna dekoracja nie tylko ścienna

Cegłą ciętą można pokryć zarówno ściany wewnątrz budynku, jak i jego zewnętrzną elewację. To jednak nie wszystko, co oferuje nam stara cegła. Wyjątkowo pięknie prezentuje się ceglana podłoga. Taką posadzkę wykonuje się najczęściej z płytek ceglanych na podłogę. Kafelki tego typu uzyskuje się na skutek cięcia cegły pozyskanej z rozbiórki starych obiektów. W przypadku budynków mieszkalnych zazwyczaj stosuje się je w przedpokoju, kuchni, łazience, jak również na tarasie.

Podłoga z cegły sprawdzi się rewelacyjnie także w obiektach zabytkowych. Wystarczy wyobrazić sobie zamki, dworki, muzea, pałace, by utwierdzić się w przekonaniu, że jedyny materiał, który idealnie koresponduje z klimatem tych historycznych obiektów, to cegła na podłogę.

Nie można zapomnieć o wykorzystaniu płytek z ciętej cegły w obiektach komercyjnych stylizowanych na bardzo modny w ostatnim czasie styl loftowy. To właśnie restauracje, bary czy puby często decydują się na użycie płytek ceglanych na podłogę, tworząc nie tylko gustowny, ale i ciepły klimat. 

Przeczytaj także: Meble industrialne – modne i funkcjonalne. Skąd bierze się ich popularność?e-cegla.pl Reviews with ekomi-pl.com