Wiosna, ach to ty! Jak w prosty sposób odmienić wnętrze na wiosnę?

Wiosna, ach to ty! Jak w prosty sposób odmienić wnętrze na wiosnę?

Wraz z nadejściem wiosny w większości polskich domów zachodzą pewne modyfikacje. Po długiej i monotonnej zimie nasze „cztery ściany” aż proszą się o przeprowadzenie gruntownych porządków, a nierzadko o zmiany w wystroju. Czujesz motywację, aby przygotować wnętrze na nadchodzący sezon? Dowiedz się, na których obszarach dokładnie się skupić, by wiosenne odświeżenie przestrzeni mieszkalnej przyniosło korzyści nie tylko pod względem estetycznym, ale i mentalnym!

Spis treści:

  1. Wiosenne porządki w domu / mieszkaniu
  2. Wiosenna pielęgnacja roślin doniczkowych
  3. Wiosenna metamorfoza wnętrza

Wiosenne porządki w domu / mieszkaniu

O ład i schludność we wnętrzu dobrze jest zabiegać o każdej porze roku, zwłaszcza na wiosnę. W oczyszczonej przestrzeni łatwiej i przyjemniej jest nam funkcjonować, ale – zaznaczamy – ogólne czy też powierzchowne porządki nie wystarczą… Nie negujemy oczywiście mycia okien, odświeżania ścian, sufitów, podłóg, w tym dywanów, szorowania płytek i fug czy prania zasłon i firanek, jednak uświadamiamy, że poza tym jest jeszcze wiele innych, równie ważnych czynności. O czym mowa?

Po zimie należy przejrzeć zawartość zarówno szaf z ubraniami, jak i półek z dokumentami, gazetami, katalogami czy ulotkami, które przez cały rok, chcąc nie chcąc, gromadziliśmy. Następnie konsekwentnie pozbyć się wszystkich zbędnych rzeczy. Nie pomijajmy też zakamarków naszego mieszkania; schowków, składzików, spiżarni, piwnic, strychów, gdzie trafiają rozmaite rzeczy, o których istnieniu zdążyliśmy już zapomnieć. Nadejście wiosny to idealny moment, aby wyeliminować je z naszych wnętrz. Oczywiście w przypadku przedmiotów, które mają dla nas jakąkolwiek wartość sentymentalną, nie zachęcamy do tego, aby się ich pozbywać, lecz zorganizować dla nich odpowiednie miejsce. Przydatne okażą się tutaj pudełka, pojemniki do przechowywania, organizery.

Wiosenna pielęgnacja roślin doniczkowych

Zmianę pór roku, w tym nadejście wiosny, czują także domowe kwiaty doniczkowe. Mają one szczególny wpływ nie tyle na aranżację wnętrza, co na jakość powietrza. Aby rośliny spełniały swoje funkcje w pomieszczeniach, trzeba je otaczać szczególną troską przez cały rok, a wiosną przeprowadzić właściwe zabiegi. Należy do nich m.in. oczyszczanie z kurzu, usunięcie obumarłych liści i pędów, delikatne przycięcie, aż w końcu przesadzanie.

Co ciekawe, ostatnia z wymienionych czynności nie jest konieczna tylko wtedy, gdy ocenimy, że doniczka jest zbyt mała względem wielkości rośliny i jej systemu korzeniowego. Domowe kwiaty doniczkowe powinno się od czasu do czasu przesadzić, aby stworzyć im sprzyjające warunki do rozwoju. Wystarczy, że będziemy to robić mniej więcej co 1-3 lata, najlepiej na przełomie marca i kwietnia – w terminie najbardziej korzystnym – każdorazowo używając doniczki większej o 1-2 rozmiary. Nowe naczynie, koniecznie z wieloma otworami odpływowymi, wraz ze świeżym podłożem pozwolą roślinie zwiększyć ilość liści, pędów czy kwiatów. Jednocześnie wiosenna aura, charakteryzująca się większą ilością słońca i dłuższymi dniami, ułatwi jej adaptację do nowych warunków.

Przeczytaj także: Jak ozdobić parapet wewnętrzny? Oryginalne pomysły na aranżację okna

Wiosenna metamorfoza wnętrza

Wiosna to idealny czas na generalny remont, ale i drobne urozmaicenia czy „aktualizacje” w wystroju wnętrza. W tej części artykuły skoncentrujemy się na patentach wnętrzarskich, które wniosą ożywczy akcent do aranżacji, a wszystko to przy minimalnym wysiłku i niewielkich kosztach.

Najprostszym sposobem na zmianę charakteru domu na wiosnę jest wprowadzenie sezonowych dekoracji, kwiatów i roślin. Świetnie sprawdzą się tutaj wszelkiego rodzaju elementy nawiązujące do budzącej się z zimowego snu przyrody: naczynia, figurki, plakaty, podkładki na stół, a ponadto kwiaty cebulowe i cięte oraz wielkanocne dodatki. Uroku wiosennej przestrzeni dodadzą tekstylia w jasnych kolorach i/lub z florystycznymi motywami – począwszy od firanek i zasłon, poprzez poszewki i koce, skończywszy na obrusach, ścierkach i ręcznikach. W przypadku dekoracji okiennej, weź pod uwagę tkaniny lekkie i transparentne, dzięki czemu otworzysz wnętrze na ciepłe promienie wiosennego słońca.

Metamorfoza wnętrza na wiosnę może także przejawiać się w zmianie układu mebli. Wypróbuj różne konfiguracje, a kto wie, czy nie okaże się, że dotychczasowe ułożenie tak naprawdę nie było jedynym słusznym. Jeśli dysponujesz wolnymi środkami pieniężnymi, pomyśl o zakupie nowego fotela czy stolika kawowego lub o wymianie krzeseł. Pomyśl tylko, skoro nowe dodatki znacząco wpływają na wygląd wnętrza, to przy nowych meblach efekt będzie co najmniej spektakularny! Zauważ też, że to inwestycja, której realizacja wiąże się z odczuwalnymi zmianami nie tylko w estetyce pomieszczenia, ale i jego funkcjonalności.

Mamy nadzieję, że dobrnąłeś do końca tego tekstu i już wiesz, jakie zabiegi warto przeprowadzić we wnętrzu z myślą o zbliżającej się wiośnie. Zacznij już teraz, aby cieszyć się udaną metamorfozą domu / mieszkania!

Przeczytaj także: Zalety i możliwości zastosowania starych cegieł w aranżacji loftówe-cegla.pl Reviews with ekomi-pl.com