Cegła w łazience

Cegła w łazience

Cegła niezmiennie zachwyca. Od wielu sezonów święci ogromne triumfy w aranżowaniu przestrzeni. Przyciąga niesamowitą trójwymiarową fakturą i elastycznością stylizacyjną zbliżoną tylko do jednego materiału – drewna. Razem z nim tworzy duet doskonały i ponadczasowy. O cegle i jej możliwościach kreacyjnych w łazience oraz innych pomieszczeniach rozmawialiśmy ze specjalistami Elkamino Dom, producenta oferującego naturalny dekor ścienny.

Naturalna cegła, podobnie jak drewno, jest zjawiskowym materiałem. Prócz walorów estetycznych posiada całą listę cudownych właściwości. Przede wszystkim wpływa na mikroklimat wnętrza – odpowiednią temperaturę i wilgotność. Działa również na akustykę wyciszając dźwięki zarówno te z zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczenia. Jeśli nie posiadamy naturalnej ceglanej konstrukcji budynku warto przemycić nieco szlachetności w postaci płytek ściennych, które w znacznym stopniu wpłyną na komfort mieszkania.

Czy cegła nadaje się do łazienki?

Wiele osób ma wątpliwości czy może pozwolić sobie na ceglaną ścianę w łazience. Wbrew pozorom delikatna faktura cegły znakomicie się odnajdzie nawet w trudnych pomieszczeniach. Wystarczy dobra i odpowiednia impregnacja, aby cieszyć się stylizacją pełną przytulności bez stresu, że wodna korozja zniszczy jej strukturę. Z tego samego materiału są przecież tworzone elewacje czy architektura ogrodowa. W łazience, w której nie ma skrajnie wysokich i niskich temperatur cegła może okazać się świetnym rozwiązaniem. Szczególnie, że jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, ogień i wilgoć. Prócz tego znakomicie izoluje, jest ciepła, wycisza, a z czasem nie traci naturalnej barwy. Jednocześnie stanowi wyjątkową dekorację wnętrza gwarantując przyjemny dla oka efekt 3D załamujący światło.

Cegła w łazience – jak łączyć, jak aranżować?

Podobnie jak w salonie i pokoju kąpielowym obowiązują podobne zasady kompozycyjne. Cegłę świetnie połączyć z farbą, betonem, drewnem, płytkami ceramicznymi, szkłem czy kompozytem i laminatem często używanymi materiałami w nowoczesnym meblarstwie. Dla sceptyków ceglanej ściany świetnym argumentem jest zestawienie cegły z dowolnymi gładkimi powierzchniami. Dzięki temu możemy stworzyć przestrzeń zarówno skandynawską, jak i eklektyczną. Taką jaka nam się aktualnie marzy. W razie potrzeby zmiany wystroju wystarczy zmiana charakteru mebli bez gruntownych remontów i kucia ścian.

Decydując się na użycie cegły w aranżacji łazienki musimy dokładnie zaplanować, jaki kolor tworzywa nas interesuje i w jakich ilościach chcemy go wykorzystać. Przełoży się to na efekt końcowy kreacji. Do wnętrz skandynawskich świetnie wkomponuje się biała lub szara cegła. W loftowych stylizacjach najlepiej zdecydować się na mocny odcień czerwieni czy stonowaną szarość. To tylko propozycje stylistyki i kolorów. Rezultat to połączenie zarówno mebli, jakie dobierzemy do wnętrza, jak i pozostałych elementów wykończenia. Kolor ma wpływ na estetykę, przytulność, efekty załamania światła, kontrasty. Drugim dylematem jest wybór miejsca i ilości dekoru. Cegła świetnie prezentuje się na tle różnych materiałów, dlatego znakomicie połączyć ją z tradycyjnymi płytkami ceramicznymi czy betonem. Zatem może być motywem kontrastującym lub subtelnie wplatający się w łazienkowy anturaż. Może dominować lub być znakomitym uzupełnieniem. To zawsze jest kwestia bardzo indywidualna.

Istotnym punktem łazienki i wnętrza z cegłą w roli głównej jest oświetlenie. Ono również przekłada się na efekt wizualny i podnosi walory estetyczne ceglanego dekoru. Nierówności, załamania uwielbiają delikatne punktowe oświetlenie, które dodaje wnętrzu efektownej gry światła i cieni. W pokoju kąpielowym ceglaną ścianę możemy doświetlić na wiele różnych sposobów. Najczęściej światłem górnym z lamp wbudowanych w sufit podwieszany. Jeśli zdecydujemy się na wyłożenie cegłą jedynie wnęki mamy większe pole do popisu - boczne, dolne i górne oświetlenie doda malarskości i plastyki.

Jakie są trendy w dekorowaniu łazienki cegłą?

Cegła i drewno to duet doskonały. Jeżeli szukamy trendu pełnego przytulności koniecznie musimy wprowadzić do łazienki naturalne dekory. Pamiętajmy, że drewno może sprawiać odrobinę kłopotu w miejscu narażonym na wilgoć. Zadbajmy o jego dobrą impregnację lub zastąpmy go deskami gresowymi przypominającymi naturalną podłogę.

Świetnym połączeniem jest cegła i płytki ceramiczne, klinkierowe czy gresowe. Umiejętnie połączone doskonale się prezentują. Podobnie jak szklana mozaika w odcieniach srebra czy złota. To ukłon w kierunku osób ceniących elegancję w stylu glamour. Cegła lubi zarówno klasykę, jak i ekstrawagancką nowoczesność. Eklektyzm jest obecnie szalenie modny. Nie bójmy się łączyć bardzo różnych elementów i materiałów.

Cegła i beton to gorący trend o loftowym akcencie od wielu sezonów brylujący w salonach. Coraz częściej jednak decydujemy się na kreowanie łazienek przypominających przytulne wnętrza pokojów dziennych. Dodajemy do nich akcenty typowe dla innych pomieszczeń. Zacieranie się granic pomiędzy wnętrzami, a nawet ogrodami staje się bardzo popularne.

Mitem jest, że cegła nie znosi trudów łazienkowych. To wyjątkowo trwały materiał budowlany, który jest jednocześnie szalenie elastycznym dekorem. Doceniamy go za trójwymiarowość i naturalne barwy, które świetnie dopasujemy do charakterystyki wnętrza. Marzysz o industrialnej prostocie? Szarość czy czerwień odnajdą się w tej stylistyce doskonale! Uwielbiasz skandynawską estetykę? Biel przepięknie będzie współgrać z meblami o delikatnej, drewnianej fakturze. Cokolwiek przychodzi Ci do głowy jedno jest pewne – cegła zawsze świetnie się sprawdzi.



e-cegla.pl Reviews with ekomi-pl.com