Kolor granatowy we wnętrzu to dobra decyzja

Kolor granatowy we wnętrzu to dobra decyzja

Zastanawiasz się, w jakich kolorach urządzić swoje mieszkanie? Podobają Ci się aranżacje wnętrz bazujące na granacie? Dowiedz się, co o kolorze ciemnoniebieskim mówi psychologia barw. Sprawdź, z czym łączyć granat we wnętrzu tak, by aranżacja zachwycała każdego dnia!

Granat we wnętrzach – jak jest odbierany?

Granat we wnętrzu nie ma łatwo… W połączeniu z bielą bardzo często kojarzy się ze stylem marynistycznym. Ten z kolei przywodzi na myśl raczej wakacyjny klimat, co niekoniecznie jest strzałem w dziesiątkę, jeśli chodzi o wnętrza typowo mieszkalne. Ponadto wiele osób twierdzi, że granat to zbyt ciemna opcja kolorystyczna do mieszkania i odrzuca go już na samym początku. Tymczasem architekci i dekoratorzy wnętrz udowadniają, że granat w domu może stać się impulsem do stworzenia naprawdę nieprzeciętnych aranżacji w kilku różnych stylach wnętrzarskich. Jak zatem podejść do urządzania wnętrza z udziałem barwy ciemnoniebieskiej? O tym poniżej.

Kolor granatowy we wnętrzu – jakie są jego właściwości i co z nich wynika?

Nasycone odcienie niebieskiego utożsamiane są powagą, rozsądkiem, zdecydowaniem i autorytetem. Zaliczany do nich granat to barwa, która sprzyja myśleniu, skupieniu, jak również uspokojeniu, dlatego sprawdzi się wręcz doskonale w biurze lub gabinecie domowym. Nie jest to jednak jedyne miejsce w domu, gdzie warto postawić na kolor ciemnoniebieski. Równie dobrze barwa ta odnajdzie się w pokoju dziecka, sypialni, a nawet kuchni!

Z czym łączyć kolor granatowy?

Podobnie jak biel, czerń i szarość – granat stanowi świetny kolor bazowy, w związku z czym świetnie wypada w połączeniu z wieloma innymi barwami. Są jednak takie połączenia kolorystyczne z udziałem granatu, które można określić jako ponadczasowe i niesztampowe. O jakich połączeniach mowa?

  • Granat zestawiony z beżem

Granat uwielbia towarzystwo stonowanych barw, takich jak beż, wanilia, odcień kości słoniowej, a nawet szarości. Wymienione kolory przełamują moc granatu – sprawiają, że wnętrze nabiera lekkości oraz zyskuje więcej światła. W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie, jeżeli granat uczynisz tłem (kolor ścian/y) dla jaśniejszych elementów wystroju (sztukateria, zasłony, narzuty, obrazy).

  • Granat i butelkowa zieleń we wnętrzach

Intensywna zieleń, zwana butelkową i równie ciemny granat to kolejny zgrany tandem. Pokochają go fani ciemnych i odważnych aranżacji, którzy dysponują dużymi przestrzeniami mieszkalnymi. Oba kolory kojarzą się z elegancją i luksusem, stanowiąc nieoczywiste połączenie kolorystyczne. Dodając do tego złote akcenty dekoracyjne, szansa na stworzenie wyrafinowanej i nastrojowej aranżacji jest bardziej niż pewna.

  • Pudrowy róż i granat we wnętrzach

Granat doskonale rozumie się pudrowym różem, tworząc niezwykle efektowne aranżacje wnętrzarskie. Aby jednak tak się stało, należy wprowadzić do pomieszczenia biały marmur (np. stolik kawowy lub nocny z efektem białego marmuru) oraz złote detale (dekoracyjna złota oprawa lustra, złote lampy, złote ramki na zdjęcia). W takich okolicznościach doskonale odnajdzie się również welur w postaci dodatków (poduszki dekoracyjne, zasłony), ale także jako obicie mebli (welurowe sofy, fotele, pufy).

Granat w salonie – na ścianie czy w formie dodatków?

Salon z granatową ścianą lub ścianami to propozycja dla osób, które chcą nadać swoim wnętrzom wyjątkowości, tajemniczości, a jednocześnie odrobinę elegancji. Ściany we wspominanym – ciemnoniebieskim kolorze doskonale sprawdzą się we wnętrzach klasycznych, eklektycznych i glamour.

Warto pamiętać, że granat najlepiej zaprezentuje się w pomieszczeniach jasnych, dobrze doświetlonych i o stosunkowo dużym metrażu. Najlepiej zastosować go w pokojach, które znajdują się od południa lub zachodu, ponieważ tam słońce świeci najmocniej i najdłużej. Zdecydowanie odrzućmy wizję granatowych ścian w pokoju umieszczonym od strony północnej.

Co w sytuacji, kiedy nie chcemy malować ścian na intensywny ciemnoniebieski kolor, ale marzy nam się, by ten kolor pojawił się w naszym wnętrzu? Zastanówmy się, czy nie przekonują nas meble w kolorze granatowym. Ostatnimi czasy bardzo modne stały się kuchnie dwukolorowe, stawiające na granatowo-białe meble, blat z białego marmuru, a do tego (ukoronowanie inwestycji) uchwyty do szafek i bateria kuchenna w kolorze złotym. Coś pięknego!

 

W pokoju dziennym możemy postawić jedynie (na) narożnik czy też sofę w kolorze granatowym. To świetny sposób na urozmaicenie wnętrz urządzonych w przewadze bieli, beżów lub szarości. Podobnie w jasnej jadalni – wyposażmy ją w krzesła o intensywnie ciemnoniebieskim kolorze oraz biały lub drewniany stół. Gwarantujemy, że będziesz zachwycony.

Co z sypialnią, w której wydawać by się mogło, że jedynym, a zarazem najlepszym rozwiązaniem jest pomalowanie na granatowo ściany za łóżkiem? To proste – zdecyduj się na łóżko z granatowym zagłówkiem! Uwierz, nie potrzebujesz nic więcej w tym kolorze, by sypialnia nabrała wyrazu!

Na koniec łazienka. Zastanawiasz się, jak wprowadzić do niej odcień granatowy, jeśli zrezygnowaliśmy z wykończenia ścian i kafelek w tym kolorze? Mamy arcyciekawą propozycję. Ściany pokryte wielobarwnym lastryko, szafka pod umywalką w kolorze granatowym, betonowa lub drewniana podłoga, a do tego czarna armatura łazienkowa –  co Ty na to?

Przeczytaj także: Suszone rośliny we wnętrzu są passe? Wcale nie



e-cegla.pl Reviews with ekomi-pl.com