Świadczymy usługę autoryzowanego montażu płytek na terenie całego kraju zarówno małe realizacje prywatne jak i wielkopowierzchniowe projekty komercyjne. Każda realizacja wyceniana jest indywidualnie. Jeżeli jest Pan/Pani zainteresowana/y naszymi usługami zapraszam do wybrania odpowiedniej opcji w FORMULARZU KONTAKTOWYM

INSTRUKCJA SAMODZIELNEGO MONTAŻU

PŁYTKI ŚCIENNE

   1. MIERZENIE ŚCIANY

 -na ścianie, na której położymy płytki, rysujemy przy użyciu miarki i poziomic siatkę.
 -jej rozstaw nie może być mniejszy niż wysokość płytki czyli około 7cm
Porada:  jeżeli płytki mają dochodzić do sufitu, siatkę rysujemy od sufitu do podłogi. Dzięki temu jeżeli zajdzie konieczność docinania płytek, znajdą się one przy podłodze
Potrzebne narzędzia: 
Miarka, poziomica, ołówek lub pisak        

2. GRUNTOWANIE ŚCIANY  

- Grunt wlej do naczynia (np. wiaderka budowlanego).  
- Grunt rozprowadź pędzlem malarskim po powierzchni ściany, tak by nie dopuścić do powstania zacieków.
- W przypadku bardzo chłonnych powierzchni czynność tą powtórz do uzyskania lekko błyszczącej powierzchni.    
Porada:
jeżeli masz bardzo dużą powierzchnię gruntowania możesz użyć spryskiwacza/rozpylacza (ogrodowego)
- to pozwoli zaoszczędzić Twój czas.    
Potrzebne narzędzia:
Pędzel, wiaderko, paca        

3. KLEJENIE PŁYTEK

- Klejenie rozpoczynamy, kiedy ściana jest całkowicie sucha!
- Rozrabiamy klej według instrukcji na opakowaniu  
- Klejenie rozpoczynamy od podłogi lub sufitu - według uznania. Płytki układamy warstwa po warstwie. Nanosimy klej na płytki używając grzebienia i dociskamy do ściany.  
- Czynności powtarzamy, aż do przyklejenia płytek na całej przewidywanej powierzchni.  
Porada:
 Wybierz sobie styl murowania cegły i odwzoruj go podczas klejenia. Najbardziej popularny to styl wiązania wozówkowego (licowego) przesunięty o ½ cegły (płytki).    Do przycinania płytek wystarczy szlifierka kątowa z tarczą diamentową do ceramiki lub betonu. Przed przyklejeniem na ścianę rozkładaj sobie płytki na podłodze tak by wybierać i dopasowywać do siebie tworząc niepowtarzalną kompozycję.    Potrzebne narzędzia:  
Miarka, poziomica, ołówek lub pisak, szlifierka kątowa z tarczą diamentową, wiaderko, paca grzebieniowa 8mm, woda, mieszadło, wiertarka, szpachelka do nakładania.

       

4. FUGOWANIE PŁYTEK

Fugowanie metodą mokrą:  
- Rozrabiamy fugę według instrukcji na opakowaniu.  
- Fugę umieszczamy w pistolecie do fugowania lub w worku do fugowania. Następnie za pomocą używanego narzędzia wciskamy rozrobioną masę między płytki.  
- Tak rozprowadzoną fugę, każdorazowo po wyciśnięciu zawartości narzędzia, wygładzamy przy pomocy pędzelka z wodą (nie można doprowadzić do wyschnięcia nie wygładzonej pędzelkiem fugi) starając się nie zabrudzić płytek.    

Fugowanie metodą półsuchą (polecamy)  
- Rozrabiamy fugę do konsystencji lekko-suchej.  
- Tak przygotowaną fugę należy nakładać na tacę do fugowania, a następnie kielnią 10mm umieszczać masę między pytkami.  
- Po wyrobieniu tacy należy wygładzić fugę kielnią.    
Porady:
  Fugę przygotowujemy tak, aby miała konsystencje lekko półpłynną - przechodziła przez wyciskacz i jednocześnie nie spływała ze ściany. Jako woreczek do fugowania może posłużyć strunowy worek/torebka do żywności z odciętym rogiem. W przypadku zabrudzenia płytek fugą należy od razu zetrzeć zabrudzenie ściereczką bawełnianą.  
Potrzebne narzędzia:
 wiaderko, woda, wiertarka, mieszadło, mały płaski pędzelek, fugownica lub woreczek do fugowania (w przypadku fugowania metodą półsuchą potrzebna będzie kielnia do fugowania 10mm oraz taca na zaprawę do fugowania).  

5. OCZYSZCZANIE ŚCIANY  

- Po wyschnięciu fugi ścianę należy oczyścić za pomocą szczotki ryżowej.    
Potrzebne narzędzia:
szczotka ryżowa    

6. IMPREGNACJA LUB MALOWANIE

-Do impregnacji możemy przystąpić po całkowitym wyschnięciu ściany (minimum tydzień, zalecane 2 tygodnie).  
• Oczyszczamy ją zmiatką lub odkurzamy. Impregnat nakładamy pędzlem, pistoletem do malowania lub opryskiwaczem. Warto nałożyć go dwukrotnie - drugą warstwę po wyschnięciu pierwszej.  
Opcjonalnie:
Zamiast impregnacji płytki można pomalować specjalną farbą. Przed malowaniem powierzchnię płytek i fug należy zagruntować (patrz punkt 2).    
Potrzebne narzędzia:
pędzel, naczynie, wałek z kuwetą (do malowania)        

PŁYTKI PODŁOGOWE

Potrzebne narzędzia:
Mieszadło, kielnia, paca zębata np. 10 x 10, paca z miękką gumą, paca z gąbką, wiadro z rolkami.      

1. Przygotowanie podłoża oraz wzory układania

Płytki podłogowe z cegły należy przyklejać do wylewki betonowej (zalecamy zagruntowanie wylewki betonowej) za pomocą normalnego grubowarstwowego kleju do płytek. W przypadku zastosowania ogrzewania podłogowego należy użyć odpowiedniego kleju – elastycznego e-CEGŁA.      

Płytki prostokątne


Płytki kwadratowe
 

2. Klejenie

Terakotę i płytki z cegły należy kłaść na grubą warstwę kleju (ok. 10 mm) tak, aby pod płytkami nie występowała pustka powietrzna. Zalecamy na powierzchnie klejoną nałożyć grzebień z kleju oraz z osobna nakładać klej na każdy kafel – metoda kombinowana klejenia. W taki sposób można wypoziomować wszystkie nierówności i różnice grubości kafli. Należy pamiętać, że materiał ma ponad sto lat i nie jest idealnie równy ze względu na technologię wytwarzania w ówczesnych czasach (płytki ręcznie formowane).  

3. Fugowanie    

Fugowanie (metoda na mokro – rekomendowana)
Minimalna szerokość spoiny 5 mm do 20 mm. Po dokładnym wymieszaniu fugi, rozlewamy ją na zaolejowaną powierzchnię (1 warstwa oleju e-CEGŁA) pozostawioną do wyschnięcia przez minimum 24 godziny. Następnie równomiernie rozprowadzamy zaprawę/fugę. Wygodnym rozwiązaniem jest użycie pacy z gumą (do fugowania płytek ceramicznych). Po równomiernym rozprowadzeniu fugi, gdy zacznie ona lekko przesychać (2-3 min), stosując pacę z gąbką, zaczynać zmywać, często płucząc gąbkę czystą wodą. Po pływie 5-8 godzin od fugowania polecamy przemyć kafle roztworem wody z octem w proporcji 50/50. Pozostawić fugę do całkowitego wyschnięcia (min. 72 godziny zalecamy 7 dni). Następnie na suchą i czystą powierzchnię nakładamy dwie warstwy wybranego nierozcieńczonego impregnatu e-CEGŁA w odstępie 20 min. W ten sposób uzyskamy również optymalne zabezpieczenie fugi. Należy pamiętać, że zużycie impregnatu przy nakładaniu kolejnych warstw w znacznym stopniu się zmniejsza.  

Fugowanie (metoda pół-sucha)
Minimalna szerokość spoiny 8 mm do 20 mm. Konsystencja fugi powinna przypominać wilgotną ziemię. Po dokładnym wymieszaniu fugi, rozsypujemy ją na zaimpregnowane płytki (1 warstwa impregnatu e-CEGŁA – 24 godziny od aplikacji). Za pomocą fugówki wduszamy fugę pomiędzy szczeliny. Ważne, by pamiętać zrosić fugę wodą (między 5 – 10 minut od zatarcia fugi), by mogła się odpowiednio utwardzić. Czynność polecamy  powtórzyć w miarę możliwości klika razy. Pozostawić fugę do całkowitego wyschnięcia (min. 72 godziny).      

Zabezpieczenie:
Płytki podłogowe wymagają impregnacji. Dzięki niej są one zabezpieczone przed podstawowymi czynnikami niszczenia takimi, jak: zabrudzenia, woda, oleje, co w znacznym stopniu wpływa na konserwacje oraz użytkowanie podłogi w przyszłości.      

Optyka:
Dzięki zastosowaniu impregnatu możemy również zmienić efekt końcowy. Do wyboru mamy dwa rodzaje wykończeń: Mokry efekt oraz Bezbarwny, które doskonale wydobywają oryginalną kolorystykę płytki, a dodatkowo ułatwiają konserwację powierzchni w przyszłości.  

4. Przygotowanie powierzchni do impregnacji

Po związaniu kleju należy oczyścić powierzchnię z zabrudzeń oraz odczekać do jej całkowitego wyschnięcia (w przypadku mycia na mokro – polecamy mop z mikrofibry, który idealnie przemyje, a nie zamoczy mocno podłoża). W przypadku zabrudzenia kafli klejem można użyć papieru ściernego.  

5. Impregnacja

Powierzchnia wolna od zabrudzeń oraz sucha musi być zabezpieczona impregnatem e- CEGŁA . W przypadku chęci fugowania na mokro, jak płytki szkliwione, zalecamy nałożyć jedną warstwę oleju przed fugowaniem (olej do cegły i klinkieru e-CEGŁA). Impregnat nakładać za pomącą pędzla do maksymalnego nasycenia powierzchni (nadmiar produktu rozprowadzić po powierzchni). Stosować w temperaturze powyżej 10c. SUSZYĆ MIN. : 24 H PRZED FUGOWANIEM.



e-cegla.pl Reviews with ekomi-pl.com