Potrzebne narzędzia
Mieszadło, kielnia, paca zębata np. 10 x 10,paca z miękką gumą, paca z gąbką, wiadro z rolkami.
Przygotowanie podłoża oraz wzory układania
Płytki podłogowe z cegły należy przyklejać do wylewki betonowej
(zalecamy zagruntowanie wylewki betonowej) za pomocą normalnego grubowarstwowego kleju do płytek. W przypadku zastosowania ogrzewania podłogowego należy użyć odpowiedniego kleju – elastycznego (np. Sopro SF 450).
Płytki kwadratowe
Płytki prostokątne
Klejenie
Terakota i płytki z cegły należy kłaść na grubą warstwę kleju (ok. 10 mm) tak, aby pod płytkami nie występowała pustka powietrzna. Zalecamy na powierzchnie klejoną nałożyć grzebień z kleju oraz z osobna nakładać klej na każdy kafel – metoda kombinowana klejenia. W taki sposób można wypoziomować wszystkie nierówności i różnice grubości kafli. Należy pamiętać, że materiał ma ponad sto lat i nie jest idealnie równy ze względu na technologię wytwarzania w ówczesnych czasach (płytki ręcznie formowane).
Fugowanie
Fugowanie (metoda na mokro – rekomendowana)
Minimalna szerokość spoiny 5 mm do 20 mm. Po dokładnym wymieszaniu fugi, rozlewamy ją na zaimpregnowaną powierzchnię (1 warstwa impregnatu) pozostawiona do wyschnięcia przez minimum 24 godziny. Następnie równomiernie rozprowadzamy zaprawę/fugę. Wygodnym rozwiązaniem jest użycie pacy z gumą (do fugowania płytek ceramicznych). Po równomiernym rozprowadzeniu fugi, gdy zacznie ona lekko przesychać (2-3 min), stosując pacę z gąbką, zaczynać zmywać, często płucząc gąbkę czystą wodą. Po pływie 5-8 godzin od fugowania polecamy przemyć kafle roztworem wody z octem w proporcji 50/50 lub zmywaczem do wykwitów – Guard Remover® Eco Efflorescence & cement. Pozostawić fugę do całkowitego wyschnięcia (min. 72 godziny). Następnie na suchą i czystą powierzchnię nakładamy dwie warstwy nierozcieńczonego impregnatu w odstępie 20 min. W ten sposób uzyskamy również optymalne zabezpieczenie fugi. Należy pamiętać, że zużycie impregnatu przy nakładaniu kolejnych warstw w znacznym stopniu się zmniejsza.
Fugowanie (metoda pół-sucha)
Minimalna szerokość spoiny 8 mm do 20 mm. Konsystencja fugi powinna przypominać wilgotną ziemię. Po dokładnym wymieszaniu fugi, rozsypujemy ją na zaimpregnowane płytki (1 warstwa impregnatu – 24 godziny od aplikacji). Za pomocą fugówki wduszamy fugę pomiędzy szczeliny. Ważne, by pamiętać zrosić fugę wodą (między 5 – 10 minut od zatarcia fugi), by mogła się odpowiednio utwardzić. Czynność polecamy powtórzyć w miarę możliwości klika razy. Pozostawić fugę do całkowitego wyschnięcia (min. 72 godziny).
Zakończenie pracy
Następnie na suchą i czystą powierzchnię nakładamy dwie warstwy nierozcieńczonego impregnatu w odstępie 20 min. W ten sposób uzyskamy również optymalne zabezpieczenie fugi. Należy pamiętać, że zużycie impregnatu przy nakładaniu kolejnych warstw w dużym stopniu się zmniejsza.