Niech żyje wolność, czyli jak urządzić wnętrze w stylu boho chic

Niech żyje wolność, czyli jak urządzić wnętrze w stylu boho chic

O stylu boho jest głośno nie tylko w modzie, ale i we wnętrzach. Szacunek do natury, odważne połączenia kolorystyczne, liczne etniczne akcenty, a do tego swoboda aranżacyjna – wszystko to sprawia, że obok boho chic nie sposób przejść obojętnie. Dowiedz się, jak harmonijnie i ze smakiem zaaranżować wnętrze w tym klimacie!

Spis treści:

  1. Styl boho – wstęp
  2. Wnętrze w stylu boho chic – kolory i motywy
  3. Boho chic – wyposażenie wnętrza
  4. Wystrój wnętrza boho chic – nieoczywiste dodatki

Styl boho – wstęp

Początki stylu boho ściśle nawiązują do paryskiej cyganerii, tzw. artystów-buntowników, którzy tracąc swoje majątki po rewolucji francuskiej, zmuszeni byli na nowo zdefiniować swój styl życia oraz twórczość. Choć w obu tych dziedzinach pojawiła sią oszczędność i większa niż dotąd wolność czy też luz, tak mimo wszystko ich byt był bardzo wyrazisty. Zdecydowanie wymykał się jakimkolwiek normom społecznym. Można wręcz powiedzieć, że osoby te żyły na własnych zasadach.

W kolejnych latach stylem boho zainteresowali się hipisi, którzy w swojej kulturze wyraźnie nawiązywali do francuskiej bohemy. Trzeba zaznaczyć, że kontynuacja ta tak naprawdę umożliwiła, aby styl boho przetrwał (przez wszystkie te lata można było go dostrzec na wielu płaszczyznach życia). Dziś ma on wiele odsłon – widoczne są odniesienia do kultury ludowej narodów Afryki, Ameryki Południowej oraz Australii.

Przeczytaj także: Do domu i mieszkania. Styl boho to zawsze dobry wybór

Wnętrze w stylu boho chic – kolory i motywy

W aranżacjach w stylu boho chic wykorzystuje się stonowane kolory odwołujące się do natury – głównie jest to biel, beż, szarość, brąz oraz zieleń. Paleta kolorystyczna nie ogranicza się jednak tylko do tych odcieni. We wnętrzu boho jest miejsce dla intensywnych czy też nasyconych kolorów, które jak łatwo się domyślić, są inspiracją słonecznymi, południowymi pejzażami. Jeżeli więc jesteś fanem wyrazistych aranżacji, wiedz, że pomarańcz, żółć, czerwień, turkus i fiolet to kolory, które świetnie odnajdą się w tym klimacie.

Zazwyczaj odcienie nawiązujące do ziemi, roślinności czy kamieni używane są jako tło dla wyrazistych dodatków. Wybór tej ścieżki aranżacji pozwala na łatwe i harmonijne wprowadzenie wzorów charakterystycznych dla tego nurtu. A tych jest wiele: azteckie, marokańskie, afrykańskie oraz indyjskie. Co najlepsze, śmiało możesz wziąć pod uwagę także nasze rodzime wzory, np. łowickie kwiaty czy kurpiowskie wycinanki. I wcale nie musisz się tutaj ograniczać. W końcu boho chic to różnorodność czy – jak kto woli – artystyczna ekspresja!

Przeczytaj także: Stwórz wnętrze, jakiego nie ma nikt inny. Poznaj styl eklektyczny

Boho chic – wyposażenie wnętrza

Styl boho chic wyraźnie nawiązuje do otaczającego nas świata. Stawia nie tylko na barwy ziemi, ale i materiały naturalne, typu drewno, wiklina, rattan, bambus, kamień, wełna, bawełna, len. Bardzo ważne jest, aby meble, które wprowadzisz do wnętrza boho, cechowały się prostą, nieskomplikowaną formą i lekkością. Zwróć uwagę na szafki, komody bądź regały na nóżkach oraz plecione krzesła czy fotele wypoczynkowe. Wystrój uzupełnij o poduszki ozdobne z frędzlami, koce, pościele i dywan – koniecznie we wzorach typowych dla tej estetyki. We wnętrzu boho chic mile widziane będą również makramy, wiklinowe bądź rattanowe: lustra, parawany, kosze z uszami, osłonki na doniczki czy kwietniki, a w nich – jako element obowiązkowy – żywe rośliny. Wprowadzą one do aranżacji świeżość, a przy tym stworzą relaksującą atmosferę i poprawią jakość powietrza.

Trzymaj się tych wskazówek, a zbudujesz we wnętrzu naprawdę przyjemną, sielską atmosferę. Poczujesz luz, swobodę i niezrównany komfort.

Wystrój wnętrza boho chic – nieoczywiste dodatki

Styl boho chic czerpie inspiracje z różnych zakątków świata, ceni swobodę i indywidualizm. To właśnie dlatego jest w nim miejsce na rozmaite kolory, materiały, wzory, meble, aż w końcu… dodatki. Zatrzymajmy się przy nich na chwilę, ponieważ obecność kilku „perełek” może sprawić, że aranżacja stanie się wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju.

Spójrz na swoje wnętrze i spróbuj je spersonalizować lub nadać mu egzotycznego charakteru. Być może zbierasz pamiątki z różnych zakątków świata lub posiadasz ręcznie robione przedmioty, a może dysponujesz rzeczami, które mają dla Ciebie wartość sentymentalną? Wszelkiego rodzaju szkice, obrazy, rzeźby, naczynia, figurki, świeczki, serwetki czy po prostu zdjęcia z podróży są elementami pożądanymi w aranżacji boho chic. Jeśli tylko takowe masz, nie zastanawiaj się, a wprowadź je do wnętrza. W przeciwnym wypadku możesz przeszukać strych u dziadków, udać się na pchli targ lub zajrzeć na aukcje internetowe. To miejsca, w których powinieneś znaleźć wiele ciekawych dodatków pasujących do wnętrza boho.

Przeczytaj także: Dekoracja domu na jesień. Jak to zrobić z głową?e-cegla.pl Reviews with ekomi-pl.com