Dekoracja domu na jesień. Jak to zrobić z głową?

Dekoracja domu na jesień. Jak to zrobić z głową?

Dekoracja domu dopasowana do aktualnej pory roku to zajęcie, któremu wielu z nas poświęca coraz więcej uwagi. Zastanawiasz się, jak przystroić dom na jesień, a tym samym uzyskać gustowną i przytulną aranżację? Chcesz szybko i niedrogo zmienić wystrój pokoju dziennego, a może strefy wejściowej. Poznaj nasze pomysły i zainspiruj się!

Spis treści:

  1. Jesienne kolory w aranżacji wnętrz – które to?
  2. Jesienny wystrój we wnętrzu – na co warto postawić?
  3. Jesienne dekoracje na stół, komodę, parapet – co sprawdzi się w tych strefach?
  4. Wejście do domu w jesiennym klimacie – jakie dekoracje wykorzystać?

Jesienne kolory w aranżacji wnętrz – które to?

Podchodząc do jakichkolwiek jesiennych zmian w wystroju wnętrza, należy znać paletę kolorystyczną zarezerwowaną dla tej pory roku. Zawierają się w niej przede wszystkim odcienie żółtego, pomarańczowego, czerwonego czy brązowego. Zastosowanie dodatków wnętrzarskich w tych barwach będzie więc poprawnym krokiem aranżacyjnym, zwłaszcza jeżeli najbliższe otoczenie bazuje na neutralnej kolorystyce, tzn. na beżach, bieli czy szarościach. Wówczas do aranżacji śmiało możemy wprowadzić albo klasyczne dodatki w wymienionych wyżej barwach, albo pójść o krok dalej i postawić na dekoracje ściśle powiązane z jesienią.

Oczywiście istnieje jeszcze taka opcja, aby „mocniej” czy też wyraźniej zaznaczyć jesienny klimat we wnętrzu, malując ściany lub ozdabiając je odpowiednimi motywami. Użycie farby, tapety, fototapety czy jeszcze innego materiału ściennego nawiązującego do natury, niewątpliwe sprawi, że taka forma wykończenia będzie dominować w aranżacji, jednak biorąc pod uwagę niegasnącą modę na naturalne wnętrza, raczej nikt z nas takiej decyzji nie będzie żałował.

Jesienny wystrój we wnętrzu – na co warto postawić?

Aranżacja wnętrza na jesień skupia się wokół jednego słowa: przytulność. Krótszy dzień, mniejsza ilość światła słonecznego, niskie temperatury – wszystko to sprawia, że jedyne, o czym myślimy po powrocie ze szkoły / pracy, to zaszyć się pod ciepłym kocem z kubkiem aromatycznego napoju. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas tworzenia przestrzeni, w której – krótko mówiąc – przyjemnie będzie spędzać długie jesienne wieczory? Odpowiedź brzmi: na wyposażenie.

Przechodząc do konkretów, obowiązkowymi elementami każdej jesiennej aranżacji są ciepłe i miłe w dotyku koce bądź pledy oraz poduszki. Najlepiej, by cechowały się one jesienną kolorystyką bądź utożsamiały z motywami charakterystycznymi dla tej pory roku (chodzi o liście, dynie, jabłka, szyszki, grzyby, kasztany czy żołędzie). Idąc dalej, tym, w co warto wyposażyć wnętrze na jesień, są rozmaite akcesoria do jadalni i salonu, typu kubki czy filiżanki, zaparzacze do herbaty / ziół, miski, półmiski, wazony, świeczniki, świece zapachowe, lampiony. Najlepiej rozważyć zakup tych, które z jednej strony zachwycają bogactwem kolorów, struktur i kształtów, a z drugiej wypadają świetnie pod kątem funkcjonalnym czy praktycznym.

W kontekście jesiennego wyposażenia wnętrza (choć nie tylko) na szczególną uwagę zasługują naczynia z kamionki, które ze względu na swoje specyficzne właściwości zdecydowanie wyprzedzają modele szklane czy te wykonane z tworzyw sztucznych. Wszystko dlatego, że kamionka to materiał naturalny, odporny na uszkodzenia mechaniczne, działanie kwasów i wysokich temperatur. Co ciekawe, kamionka nie wchodzi w interakcje z jakąkolwiek żywnością ani napojami, dzięki czemu nie zmienia ich smaku czy zapachu. Ponadto naczynia wykonane z tego surowca naprawdę długo utrzymują temperaturę potraw i napojów (mają bardzo dobre właściwości termoizolacyjne). Aksamitny krem z dyni, gęsta gorąca czekolada, aromatyczne grzane wino – jest wiele „jesiennych propozycji”, które pasują wprost idealnie do kamionkowej zastawy.

Jesienne dekoracje na stół, komodę, parapet – co sprawdzi się w tych strefach?

Sporą część dekoracji jesiennych stanowią różnego rodzaju figurki, sztuczne lub prawdziwe rośliny ozdobne, patery, wazony, osłonki na doniczki, kosze naturalne, aż w końcu świece czy dyfuzory zapachowe. Gdzie jest ich miejsce? Otóż na stole, komodzie i parapecie. Od Ciebie zależy, które strefy ozdobisz poszczególnymi przedmiotami oraz z jaką intensywnością tego dokonasz. Możliwości kompozycji masz całe mnóstwo. Oto kilka szybkich przykładów-propozycji:

  • z zerwanych w ogrodzie kwiatów, traw i gałązek dzikiej róży lub jarzębiny stwórz mniejszy bądź większy bukiet i umieść go w wazonie na stole
  • większe koszyki wiklinowe potraktuj jako miejsce do przechowywania jabłek, gruszek lub dyni, natomiast do tych mniejszych włóż orzechy czy śliwki
  • drewnianą bądź rattanową tacę umieść na komodzie i uzupełnij o świece zapachowe, wplatając pomiędzy nie jesienne dary natury, takie jak kasztany, żołędzie czy szyszki
  • na parapecie ustaw lampiony ze świecami o różnych wielkościach, dopełniając aranżację o figurki grzybów oraz leśnych zwierząt (wiewiórka, jeż, lis, sowa)

Wejście do domu w jesiennym klimacie – jakie dekoracje wykorzystać?

Ulokowanie jesiennych dekoracji nie ogranicza się tylko do wnętrz. Umiejętnie dobrane i zestawione ze sobą ozdoby sezonowe sprawdzają się także na zewnątrz, dokładnie na wejściu czy też przed wejściem do domu. Co zatem umieścić w tej strefie, aby cieszyć się udaną aranżacją?

Na pewno dynie oraz rośliny w donicach, których kwitnienie przypada właśnie na ten okres. Do dyspozycji masz m.in. wrzosy, wrzośce, chryzantemy, astry, hortensje, aksamitki czy jeżówki. W tworzeniu tego typu kompozycji przydadzą się drewniane skrzynie, krzesła lub fotele z ogrodu, a także gliniane bądź metalowe osłony na donice, które dodadzą smaku całemu układowi. Aby efekt wizualny był jeszcze bardziej spektakularny, warto pomyśleć o przedmiotach uzupełniających (choć o wiele bardziej pasuje tu określenie „obowiązkowych”), którymi są lampiony ze świecami! Ich obecność sprawi, że jesienna aranżacja wejścia do domu zyska absolutnie niepowtarzalny klimat.

Jesienne dekoracje stref wejściowych nierzadko uwzględniają wianki. Mogą być one sztuczne – kupione w sklepie z dekoracjami czy kwiaciarni, albo prawdziwe – wykonane na zamówienie przez florystę lub samodzielnie. Wbrew pozorom realizacja tego typu jesiennej ozdoby na drzwi zewnętrzne wcale nie jest trudnym zadaniem. To, co jednak ma znaczenie, to określenie stylu kompozycji, a następnie dobór odpowiednich składników. W końcu, zupełnie inaczej będzie wyglądał (tzn. z czego innego będzie się składał, na innych materiałach i kolorach bazował) jesienny wianek rustykalny, boho, nowoczesny itd.

Przeczytaj także: 5 pomysłów na wnętrze z cegłą na ścianie. Daj się zainspirować!e-cegla.pl Reviews with ekomi-pl.com