5 pomysłów na wnętrze z cegłą na ścianie. Daj się zainspirować!

5 pomysłów na wnętrze z cegłą na ścianie. Daj się zainspirować!

Cegła nie traci na popularności, a wręcz jest odporna na trendy. Zainteresowanie nią nie tyle wzrasta, co przybiera nowe, coraz bardziej niekonwencjonalne formy. Nie ma się jednak czemu dziwić – aranżacje z udziałem tego materiału przyciągają uwagę i tworzą niepowtarzalny klimat. Macie ochotę na wprowadzenie ich do swojego domu czy mieszkania? Przed Wami 5 propozycji na oryginalne wnętrze z wykorzystaniem tego ponadczasowego surowca!

Spis treści:

  1. Cegła w industrialnym wnętrzu
  2. Cegła w rustykalnym wnętrzu
  3. Cegła w nowoczesnym wnętrzu
  4. Cegła w eklektycznym wnętrzu
  5. Cegła w minimalistycznym wnętrzu

Cegła w industrialnym wnętrzu

Ciężko wyobrazić sobie wnętrze w stylu industrialnym bez cegły. Obok betonu, metalu czy drewna to podstawowy materiał, który tworzy tego typu aranżacje. Wszystko dlatego, że cechą charakterystyczną przestrzeni utrzymanych w tym klimacie jest surowość! Architekci wnętrz osiągają ją właśnie poprzez zastosowanie na ścianach i sufitach surowców, o których wspomnieliśmy dosłownie przed sekundą. Niewykończone i skrajnie minimalistyczne, a jednocześnie bardzo charakterne środowisko to kwintesencja stylu industrialnego. Zastosowanie cegieł na ścianie takiego wnętrza – zwłaszcza tych prawdziwych w kolorze pomarańczowym lub czerwonym – pociągnie za sobą tylko ciekawe efekty wizualne.

Cegła w rustykalnym wnętrzu

Styl rustykalny najczęściej utożsamiany jest z wystrojem wiejskiej chaty. W sposób sentymentalny, a zarazem niezwykle smaczny przeplatają się w nim naturalne materiały, typu drewno, kamień, wiklina, len, tekstylia z motywem kratki czy koronki widoczne choćby na obrusach. Nierzadko w tego typu wnętrzach pojawia się ona – tytułowa cegła! W zależności od projektu i upodobań estetycznych jest to albo stara cegła w swoim oryginalnym ubarwieniu, albo cegła pomalowana na biało. Z reguły uzupełnieniem wystroju jest kominek, ceramiczne naczynia i tzw. przedmioty „z duszą”, np. zegar z kukułką, świeczniki, stary stół czy fotel. Masz ochotę właśnie na takie wnętrze? Wnętrze, które urzeka sielskim charakterem, przytulnością i ciepłem?

Cegła w nowoczesnym wnętrzu

Zakochaliśmy się w naturalnej cegle i nie ma w tym stwierdzeniu ani krzty przesady. Dostępność lekkich i cienkich płytek ceglanych, ich bogata kolorystyka, różne struktury – wszystko to sprawiło, że materiał ten znajduje się dziś na szczycie list poświęconych modnym dekorom ściennym do współczesnych wnętrz. Zaproszenie go do swojej nowoczesnej przestrzeni, to prosta droga do osiągnięcia intrygującego, a zarazem ponadczasowego wystroju. Dodając do tego ciekawy sposób wiązania, innymi słowy ułożenia cegły na ścianie, fugę w odpowiednim kolorze – przekonasz się, że zadowalający efekt wizualny osiągniesz już przy wykończeniu niewielkiej powierzchni.

Cegła w eklektycznym wnętrzu

Eklektyzm pozostawia dużo swobody w aranżacji wnętrz. Polega na odważnym, ale zawsze umiejętnym i świadomym łączeniu ze sobą z pozoru niepasujących do siebie kolorów, materiałów, motywów, trendów i wszelkich innych elementów, jakie potencjalnie mogą występować w pomieszczeniu. Omawiany styl choć prawdopodobnie najbardziej luźny ze wszystkich, nie jest przy tym najłatwiejszy w realizacji. Fakt, wnętrza eklektyczne emanują swobodą i dynamizmem, ale muszą pozostać spójne i zrównoważone. To swego rodzaju wymóg. Zastanawiacie się, co z cegłą dekoracyjną – czy odnajdzie się w tym klimacie? Zdecydowanie tak. Ze względu na swoją nieoczywistą kolorystykę, strukturę czy nieidealne wymiary będzie kolejnym efektownym, aczkolwiek uniwersalnym i ponadczasowym elementem wystroju.

Cegła w minimalistycznym wnętrzu

Czytacie i niedowierzacie? Lada chwila nie tylko zrozumiecie słuszność tego rozwiązania aranżacyjnego, ale i kto wie – może nawet rozważycie zastosowanie go w swoim wnętrzu. Zwróćcie uwagę, że projekty minimalistyczne bazują na kilku bezpiecznych i oczywistych barwach, takich jak biel, szarość czy czerń. Do takiej palety kolorystycznej świetnie pasuje drewno – zazwyczaj występuje ono albo na podłodze, albo wykonane są z niego meble. W największym skrócie aranżacje minimalistyczne sprowadzają się właśnie do takiego widoku. Jeśli nie jesteście fanami tej stylistyki, z pewnością będziecie „ZA” wprowadzeniem dodatkowych rozwiązań służącym urozmaiceniu wnętrza. Wbrew pozorom nie trzeba daleko szukać, aby osiągnąć ten cel.

Wykorzystajmy cegłę, wokół której wszystko się kręci, ale tym razem rezygnując z jej tradycyjnego ubarwienia. Biała ceglana ściana we wnętrzu minimalistycznym to prosty, aczkolwiek designerski i warty zapamiętania patent aranżacyjny. Jak się do tego zabrać? Możesz kupić gotowe kafelki ceglane – betonowe bądź gipsowe – w białym kolorze lub zainwestować w cięta cegłę rozbiórkową, którą po ułożeniu na ścianie, pomalujesz na wspomniany kolor (a przy okazji osiągniesz naturalny efekt). Oczywiście rekomendujemy drugie rozwiązanie. Nierówna, przebijająca się spod białej farby faktura prawdziwej cegły stworzy atrakcyjne tło dla elementów wyposażenia i wystroju, nie wspominając już o efektach wizualnych, jakie masz szansę zaobserwować wieczorową porą poprzez zastosowanie oświetlenia w tej strefie…

Przeczytaj także: Obalamy najpopularniejsze mity wnętrzarskiee-cegla.pl Reviews with ekomi-pl.com