Ciepły minimalizm – nieprzemijający trend w aranżacji wnętrz

Ciepły minimalizm – nieprzemijający trend w aranżacji wnętrz

Minimalizm w „miękkim” wydaniu już na samego początku zaskarbił sobie sympatię wielu z nas. Kierunek ten zrywa z zimnymi barwami, ostrymi liniami czy ascetyzmem aranżacyjnym na rzecz bardziej przyjaznych, a tym samym przystępnych cech. Gotowi na poznanie estetyki soft minimalism?

Spis treści:

  1. Soft minimalism – na czym polega ten nurt?
  2. Ciepły minimalizm – paleta kolorystyczna
  3. Miękki minimalizm – materiały
  4. Przytulny minimalizm – tekstylia i dodatki
  5. Wnętrze soft minimalism – mieszanka obłości i ostrych krawędzi
  6. Ciepły minimalizm – oświetlenie

Soft minimalism – na czym polega ten nurt?

Ciepły minimalizm nie odchodzi drastycznie od idei klasycznego minimalizmu. Wprowadzając nowe kolory, tekstury oraz materiały, odpowiada na potrzeby szerokiego grona odbiorców, którzy cenią sobie nie tylko porządek czy prostotę, ale i przytulność oraz komfort. Mówiąc wprost, w najnowszym wydaniu minimalizmu chodzi o to, aby zastąpić wysuwający się dotąd na pierwszy plan chłód ważnym dla każdego wnętrza mieszkalnego poczuciem ciepła.

Czy to oznacza, że soft minimalism zarezerwowany jest wyłącznie dla pomieszczeń domowych, takich jak salon, sypialnia, łazienka? Oczywiście, że nie – jego potencjał jest znacznie większy, choć trzeba przyznać, że w środowisku domowym odnajduje się idealnie. A gdzie jeszcze? Na pewno w hotelu, studiu fotograficznym, biurze czy pracowni.

Ciepły minimalizm – paleta kolorystyczna

W swojej podstawowej odsłonie styl minimalistyczny bazuje na bieli, czerni i szarościach. Soft minimalism udowadnia, że jasne, łagodne, lekko przełamane odcienie, typu écru, beże, brązy i wszelkie inne kolory ziemi, mogą odnaleźć się we wnętrzu minimalistycznym. Ważne jednak, aby nie przesadzić z liczbą kolorów. Wielobarwne ściany, duży dywan czy obraz XL w mocno kontrastującym kolorze – takie zabiegi nie wpisują się w założenia omawianej stylistyki. Pamiętaj, Twoim celem powinno być ujednolicenie kolorystyki w całym domu. Innymi słowy – stworzenie harmonijnej palety barw.

Miękki minimalizm – materiały

Aby aranżacja w stylu soft minimalism, była udana, powinniśmy pomyśleć o… drewnie. Najlepiej, jeśli będą to jasne gatunki, typu jesion, buk, dąb, wiąz. Te wniosą do minimalistycznego wnętrza pożądane ciepło i przytulność. Gdzie je zastosować i w jakiej ilości? Obstawiacie podłogę? W porządku, choć równie dobrze motyw drewna możecie wykorzystać na ścianie lub meblach, ale znowu… Nie przesadźcie, bo choć drewno to materiał uniwersalny i ponadczasowy, to w ciepłym minimalizmie nie jest uprzywilejowany. Zasada „mniej znaczy więcej” obowiązuje także tutaj.

Pozostałe surowce, które wpisują się w omawiany nurt, to beton i kamień naturalny, ale także tynk dekoracyjny, a nawet lastryko w stonowanej odsłonie.

Przytulny minimalizm – tekstylia i dodatki

Soft minimalism to styl, który w swoim DNA ma wpisaną prostotę, przytulność, ale i szacunek do natury. Barwy ziemi w palecie kolorystycznej, jasne drewno i inne surowce pochodzenia naturalnego w rekomendowanych materiałach – już tutaj mogliśmy zaobserwować tę zależność. Na tym jednak nie koniec. Tzw. przytulny minimalizm swoimi zasadami obejmuje także wyposażenie wnętrza. Tekstylia oraz dekoracje wnętrzarskie to elementy, które – podobnie jak cała reszta – muszą być zgodne czy też podporządkowane założeniom omawianego trendu.

Zasłony, dywan, poduszki, pościele, narzuty czy koce i wszelkie inne tkaniny, które zamierzamy wprowadzić do aranżacji soft minimalism, powinny być wykonane z materiałów naturalnych. W poszukiwaniach uwzględnijmy więc – przykładowo – len, bawełnę czy wełnę.

Wnętrze soft minimalism – mieszanka obłości i ostrych krawędzi

Sposób na spokój i harmonię we wnętrzu soft minimalism? Zestawienie ze sobą – charakterystycznych dla klasycznego minimalizmu – ostrych linii z krągłościami czy też obłościami. Jeszcze do niedawna nikt nie pomyślałby, że powrócimy do szalenie modnych niegdyś łuków we wnętrzach, a już na pewno nie we wnętrzach minimalistycznych. Dziś jesteśmy świadkami, a nawet sympatykami tego wielkiego odrodzenia się zaokrągleń, fal czy kształtów organicznych.

Spoglądając na wnętrza w stylu soft minimalism, można dostrzec tę (udaną) „współpracę” prostych geometrycznych form z łagodnymi liniami. Wygląda to naprawdę smacznie! Jeśli chcesz osiągnąć przytulny klimat we wnętrzu minimalistycznym, uniknąć surowego wydźwięku, a przede wszystkim urządzić się zgodnie z zasadami „ciepłego” minimalizmu, to swojej realizacji powinieneś uwzględnić, np.:

  • nadproża drzwiowe w kształcie łuku,
  • stolik kawowy o łagodnym wykończeniu,
  • lustro półokrągłe, okrągłe, o organicznym kształcie,
  • sofę / fotele o nieregularnych kształtach.

Ciepły minimalizm – oświetlenie

Duża ilość światła, zwłaszcza tego naturalnego, to kolejne istotne założenie estetyki soft minimalism. Wnętrze, do którego promienie słoneczne docierają przez większość dnia, to idealne miejsce zarówno do błogiego wypoczynku, jak i efektywnej pracy. Zachęcamy do zapoznania się z opublikowanym jakiś czas temu artykułem, gdyż dotyczy on zagadnienia wokół, którego zaczęliśmy się poruszać. Chcesz rozjaśnić pokój? Odkryj sposoby na jasne wnętrze bez użycia energii elektrycznej to tytuł wpisu, którego zawartość w kontekście aranżacji uwzględniającej zasady miękkiego minimalizmu, zdecydowanie warto zgłębić.

Co ze sztucznym oświetleniem we wnętrzu soft minimalism? Zaplanuj je z głową. Umieszczenie lamp w różnych strefach i na różnych wysokościach, odpowiedni dobór barwy światła i natężenia – to wszystko ma znaczenie w procesie budowania charakteru wnętrza, jak również pożądanej atmosfery w godzinach wieczornych. W przypadku pokoju dziennego w stylu soft minimalism najlepszym rozwiązaniem do części wypoczynkowej będzie światło o barwie ciepłej. W wydzielonym kąciku do pracy lub miejscu przeznaczonym do czytania książek doskonale sprawdzi się z kolei punktowe oświetlenie o neutralnej lub chłodnej barwie.

Przeczytaj także: Róż i już! Sprawdź, czy styl barbiecore to właściwe rozwiązanie do Twojego wnętrzae-cegla.pl Reviews with ekomi-pl.com