Do domu i mieszkania. Styl boho to zawsze dobry wybór!

Do domu i mieszkania. Styl boho to zawsze dobry wybór!

Stoisz przed wyborem stylu aranżacyjnego do wnętrza mieszkalnego? Wśród wielu ciekawych propozycji – mniej lub bardziej nowoczesnych – odnosisz wrażenie, że najbliżej Ci do estetyki boho? Dowiedz się więcej o tym kierunku wnętrzarskim i stwórz swoją wymarzoną przestrzeń do życia!

Spis treści:

  1. Styl boho – skąd się wywodzi i co o nim wiemy?
  2. Wnętrze domu / mieszkania w stylu boho – cechy charakterystyczne
  3. Wyposażenie wnętrza boho – meble, dodatki, tkaniny

Styl boho – skąd się wywodzi i co o nim wiemy?

Zanim przejdziemy do konkretów, ustalmy, skąd w ogóle pochodzi styl boho i czym się charakteryzuje. Otóż, kierunek ten zrodził się pod koniec XVIII wieku we Francji, a sama nazwa powstała od słowa „la boheme”, które oznacza cyganerię. W tamtych czasach środowisko to tworzyli artyści-buntownicy (aktorzy, malarzy, muzycy, poeci), którzy tracąc swoje majątki po rewolucji francuskiej, zmuszeni byli przejść na zupełnie inny tryb życia. Był on zdecydowanie bardziej oszczędny, intuicyjny, wygodny, luźny czy frywolny, lecz mimo wszystko wyrazisty. Odchodzono od wszelkich norm społecznych, materializmu etc. Przedstawicielom omawianej społeczności towarzyszyło niezwykle swobodne podejście do wszelkich dziedzin życia – od ubierania się, poprzez urządzanie wnętrz, aż po własną twórczość.

W latach 60. i 70. XX wieku stylem boho zainteresowali się hipisi, którzy podobnie jak paryska cyganeria artystyczna cenili sobie wolność i życie według własnych zasad. Co prawda, ich styl ubierania różnił się nieco od „wyznawców boho” (bo odwoływał się jeszcze do kultury ludowej), to jednak był jego doskonałą kontynuacją, a co więcej pozwolił mu przetrwać. Nie bez powodu mówi się, że to właśnie członkowie hippisowskiej subkultury „reaktywowali” nurt boho, który stanowi dziś inspirację w tak wielu dziedzinach życia (m.in. moda, wnętrza).

Wnętrze domu / mieszkania w stylu boho – cechy charakterystyczne

Współczesny styl boho pozwala wprowadzić do wnętrza równowagę i harmonię, a wszystko dlatego, że w dużej mierze odnosi się do natury. Właściwie jest ona bazą tej estetyki. Z drugiej strony boho ma charakter eklektyczny, ponieważ pozostaje otwarty na łączenie prostoty z egzotycznym wzornictwem czy zabytkowych mebli z designerskimi dodatkami. To, co niegdyś tworzyło nurt boho, dziś zestawiamy z innymi elementami, w efekcie czego otrzymujemy bardzo interesującą konwencję. Wyważoną, lecz maksymalnie oryginalną.

Początkowo styl boho stawiał na bogactwo kolorystyczne i wzornicze. Aktualnie oswoiliśmy go czy też dopasowaliśmy do innych trendów, zwłaszcza do stylistyki skandynawskiej. Dzisiejsza paleta kolorystyczna dla wnętrz boho jest raczej stonowana, choć oczywiście wszystko zależy, od tego, jaki kierunek aranżacji obierzemy. Jeśli ma być to scandi boho, podstawą będą barwy neutralne, takie jak biel, beż, brąz, czerń lub stonowane pastele. Jeżeli zaś marzysz o tradycyjnym wnętrzu boho – pełnym przepychu i nieprzewidywalnych zestawień – do dyspozycji masz nasycone, a nawet krzykliwe barwy orientalne. Wtedy też wykorzystanie koloru żółtego, czerwonego, fioletowego, niebieskiego, będzie słusznym posunięciem.

Aranżacja wnętrza boho ma wiele wspólnego z kreowaniem domowej strefy relaksu czy też domowej oazy spokoju. Niezależnie od tego, czy postawisz na klasyczny styl boho, czy jego unowocześnioną wersję – pamiętaj, że Twój dom powinien emanować przytulnością oraz zapewniać szeroko pojęty komfort.

Przeczytaj także: Chcesz mieć taras lub balkon w stylu boho? Sprawdź, jak tego dokonać

Wyposażenie wnętrza boho – meble, dodatki, tkaniny

W domu czy mieszkaniu boho istotna jest obecność mebli wykonanych ze szlachetnego gatunku drewna egzotycznego – nowych lub z odzysku. Mogą je uzupełniać lub zastępować meble bambusowe, wiklinowe lub rattanowe. Jak łatwo zaobserwować, te coraz częściej dominują w tego typu aranżacjach.

Odpowiednim wykończeniem ścian będzie położenie tapety utrzymanej w klimacie boho lub zastosowanie dekoracji, typu dywan typu kilim czy pleciona makrama. Zwróć uwagę na podłogę – w zależności od rodzaju pomieszczenia, zastosuj orientalne płytki lub drewno. Do desek podłogowych, paneli drewnianych etc. świetnie pasować będzie dywan sznurkowy z frędzlami lub wełniany chodnik w romby bądź inny ciekawy wzór.

Oryginalne dodatki właściwe dla tej estetyki to na pewno rozmaite przedmioty ceramiczne (donice, wazony, figurki, zastawa stołowa), obrazy przedstawiające odległe krajobrazy, wielobarwne bądź wzorzyste tekstylia (zasłony, pledy, poduszki), a do tego rośliny w rozmiarze XL (palmy, figowce, monstery) lub suszone kwiaty i trawy. Wracając do tekstyliów, staraj się wybierać tylko takie, które wykonane są z materiałów naturalnych. Obecność lnu, wełny, bawełny, juty w połączeniu z wzorami etnicznymi (afrykańskimi, meksykańskimi, arabskimi), ale też ludowymi (góralskie, łowickie, kaszubskie) nadadzą ton całej aranżacji.

Podsumowując, urządzanie wnętrza w stylu boho jednych będzie przerażać, drugich z kolei ekscytować. Jeśli coś Ci podpowiada, że to estetyka idealna dla Ciebie (a może od dawna towarzyszy Ci takie przekonanie), to nie zastanawiaj się ani chwili dłużej. Odrzuć utarte schematy i daj się ponieść fantazji. Perspektywa wymarzonej przestrzeni mieszkalnej o swobodnym charakterze i ekstrawaganckim designie jest bliżej niż Ci się wydaje.

Przeczytaj także: Róż i już! Sprawdź, czy styl barbiecore to właściwe rozwiązanie do Twojego wnętrzae-cegla.pl Reviews with ekomi-pl.com