Wszystko, co musisz wiedzieć o aranżacji pokoju dziennego w stylu loft

Wszystko, co musisz wiedzieć o aranżacji pokoju dziennego w stylu loft

Loftowe wnętrza niezmiennie zachwycają… Choć bazują na surowości, to potrafią stworzyć naprawdę przyjemną atmosferę, która sprzyja zarówno odpoczynkowi, jak i twórczej pracy czy spotkaniom z najbliższymi. Jak podejść do aranżacji salonu w stylu loft? Czego nie może w nim zabraknąć, aby uzyskać oryginalny i zadowalający efekt końcowy? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Spis treści:

  1. Otwartość i przestronność podstawami stylu loft
  2. Tylko określone materiały i kolory w salonie loftowym – poznaj je
  3. Przepis na wysmakowany wystrój pokoju dziennego w stylu loft
  4. Nowe, z drugiej ręki oraz DIY – w co warto wyposażyć loftowe wnętrze

Otwartość i przestronność podstawami stylu loft

Punktem wyjściowym przy aranżacji salonu w stylu loft jest ocena jego wielkości i wysokości. Wnętrza utrzymane w tym nurcie powinny być przestronne, wysokie oraz otwarte na pozostałą część domu czy mieszkania. Krótko mówiąc, im większy pokój dzienny, tym lepiej. Dokładnie ta sama zasada dotyczy wysokości aranżowanego pomieszczenia – salon z wysokim sufitem stanowi idealną bazę dla estetyki loftowej. Idąc tym tropem, wręcz samo nasuwa się, aby w takiej przestrzeni pojawiły się duże okna czy też drzwi balkonowe, które umożliwią dopływ światła dziennego.

Jak w świetle powyższego opisu wypada Twój salon? Jeżeli odnajdujesz w nim więcej podobieństw aniżeli różnic, oznacza to, że możesz myśleć na poważnie o urządzenia go w omawianym stylu. Co jeśli nie zaliczasz się do tej grupy? Uważamy, że nie ma sytuacji bez wyjścia. Dysponujesz małym wnętrzem? Rozważ jego zwiększenie, weryfikując możliwość wyburzenia ścian. Okna w Twoim pokoju dziennym posiadają klasyczne wymiary? Czas poszerzyć otwory okienne / drzwiowe!

Tylko określone materiały i kolory w salonie loftowym – poznaj je

Surowe i naturalne materiały są niezwykle ważne dla aranżacji pokoju dziennego w stylu loft. To fundamenty, które nadają wnętrzu charakteru i pożądanego klimatu. O jakich surowcach mowa? Otóż pod uwagę należy wziąć przede wszystkim drewno, metal, beton i starą cegłę. Należy podkreślić, że najlepsze efekty przyniesie wykorzystanie materiałów naturalnych, które w przeciwieństwie do imitacji są nie tylko autentyczne czy niepowtarzalne, ale i ekologiczne, a ponadto tworzą we wnętrzu korzystny mikroklimat.

Kolejnym ważnym aspektem tworzenia wnętrza loftowego jest odpowiednia kolorystyka. W aranżacjach tego typu dominują kolory neutralne, a więc biel, szarości oraz beże. W przeciwieństwie do stylu industrialnego, który często utożsamia się z loftowym, w lofcie wykorzystuje się znacznie więcej ciepłych i przygaszonych barw.

Przepis na wysmakowany wystrój pokoju dziennego w stylu loft

Urządzając loftowe wnętrze, należy kierować się minimalizmem, prostotą, ale i kreatywnością. W otoczeniu, gdzie dominują surowe, kontrastujące ze sobą materiały naturalne, proste formy oraz wyeksponowane elementy konstrukcyjne czy instalacyjne, doskonale odnajdą się nowoczesne i stosowane z umiarem akcenty dekoracyjne. Będą one zupełnie wystarczające dla Twojego pokoju dziennego. Co więcej, to właśnie nieprzekraczanie tej granicy pozwoli osiągnąć spójny i harmonijny wystrój wnętrza.

Same meble powinny być proste i industrialne, ale koniecznie przełam tę surowość, wprowadzając miękkie poduszki dekoracyjne czy przyjemny w dotyku dywan. Stół – bez którego pokój dzienny nie istnieje – najlepiej, aby był wykonany z drewna i metalu, z kolei w przypadku krzeseł postaw na modele nowoczesne, wyraźnie designerskie. Nie zapomnij o oświetleniu – to niesamowicie ważny punkt w całym przedsięwzięciu. Salon loftowy mogą oświetlać, a jednocześnie zdobić: same żarówki na linkach, lampy w oprawach z przezroczystego szkła, metalu lub miedzi oraz reflektory. Te świetnie dopełnią wystrój pomieszczenia.

Nowe, z drugiej ręki oraz DIY – w co warto wyposażyć loftowe wnętrze

Wyposażenie wnętrza loft o nowe przedmioty to pestka do momentu, kiedy na jaw wychodzi, że na oryginalność aranżacji składa się coś jeszcze – wykorzystanie mebli i sprzętów z duszą. Wówczas trzeba się nieco wysilić. Fotele, komody, stoliki, maszyny do pisania lub szycia, telefon na korbkę czy stary zegar – wszelkie tego typu artykuły, które posiadają swoją historię, znajdziesz na rynku wtórnym. Udaj się więc na targi staroci lub do antykwariatu, poszperaj na strychu u dziadka, sprawdź internetowe aukcje. Możesz być zaskoczony, jak wiele interesujących produktów znajdziesz w ten sposób.

Następne, bardzo pożądane, elementy w salonie loftowym to dodatki wykonane własnoręcznie, tzw. DIY. Biorąc pod uwagę, że pokój dzienny to część domu, którego wystrój powinien choć w minimalizm stopniu odzwierciedlać naszą osobowość, warto wzbogacić go o: autorskie obrazy, rysunki lub plakaty, samodzielnie wykonane dekoracje bazujące na drewnie lub metalu (np. ramki, świeczniki), a w okresie świątecznym tematyczne ozdoby.

W kontekście aranżacji loftowego wnętrza oba powyższe zabiegi – zarówno ożywienie antyków, jak i tworzenie unikalnych akcentów DIY – są trafne. Świetnie łączą się z prostotą i industrialnym designem. Ważne jednak, aby nie wprowadzać ich na siłę. Jeśli czujesz, że obecność któregoś z elementów nie jest dla Ciebie, zrezygnuj z niego. W końcu Twoją misją jest stworzenie wnętrza, które ma realizować założenia stylu loftowego, jednak (a może przede wszystkim) i Ty musisz czuć się w nim dobrze.

Przeczytaj także: Elewacja z charakterem? Postaw na płytki ceglanee-cegla.pl Reviews with ekomi-pl.com