Aranżacja sypialni a zdrowy sen. Odkryj sposoby, które pomogą Ci lepiej spać

Aranżacja sypialni a zdrowy sen. Odkryj sposoby, które pomogą Ci lepiej spać

Nieprzerwany, długi, aż w końcu zdrowy sen stanowi gwarancję prawidłowego funkcjonowania w ciągu dnia. Preparaty uspokajające i nasenne nie muszą być jedynym słusznym rozwiązaniem. Czy wiesz, że na jakość i długość snu ma wpływ szereg czynników, w tym otoczenie, a więc Twoja sypialnia? Czas przyjrzeć się temu, jak jest urządzona! Zostań z nami na dłużej i zweryfikuj, co można w niej poprawić, czego się pozbyć, a w co ją wyposażyć!

Spis treści:

  1. Relaksujące kolory i dekoracje do sypialni
  2. Wygodne łóżko, a raczej odpowiedni materac
  3. Łagodne oświetlenie w strefie wypoczynkowej

Relaksujące kolory i dekoracje do sypialni

Sypialnia – to w niej spędzamy około jednej trzeciej życia. Tu oczyszczamy umysł i rozluźniamy ciało. Nie bez powodu nazywana jest oazą spokoju i odpoczynku. Już samo to określenie sugeruje, że wystrój w tym pomieszczeniu powinien być raczej oszczędny, minimalistyczny, choć mimo wszystko przytulny.

Zacznijmy od ścian. Jasne, stonowane kolory będą najlepszym wyborem, jeżeli chodzi o ich wykończenie. Odcienie bieli, beżu, błękitu czy zieleni to propozycje, z którymi łatwiej o wyciszenie, a także regenerację organizmu po ciężkim dniu.

Co z dekoracjami ścian w sypialni? Puścić wodzę fantazji czy podejść do tematu nieco bardziej rygorystycznie? Otóż chcąc wykreować nastrój idealny dla efektywnego wypoczynku, zasada, jaką powinniśmy się kierować, brzmi: mniej znaczy więcej. Ona wcale nie oznacza, że musimy rezygnować z ozdabiania ścian w sypialni, ale jednocześnie przestrzega przed swobodnym dekorowaniem każdego kąta tego pomieszczenia. Cegła / drewno /beton / tapeta z „mocniejszym” wzorem na ścianie za łóżkiem – owszem, pozwól sobie na taki krok aranżacyjny, lecz pozostań ostrożny czy też powściągliwy przy podejmowaniu kolejnych decyzji. Mniejsza ilość dekoracji w sypialni to lepsza jakość snu i wypoczynku.

Wygodne łóżko, a raczej odpowiedni materac

Nie wysypiasz się? Być może problemem jest łóżko, jego wyposażenie, ustawienie lub niedostateczna ilość miejsca? Stelaż, materac, poduszka, kołdra, a nawet materiały, z których są wyprodukowane – każdy z tych elementów wpływa na to, jak śpimy oraz jak funkcjonujemy po przebudzeniu.

Masz wrażenie, że materac stał się nierówny, odczuwasz twardsze miejsca, a może nawet sprężyny? To może oznaczać, że przyszedł czas na jego wymianę. Przyjmuje się, że okres użytkowania materaca nie powinien wynosić więcej niż 7-10 lat. Po tym czasie należy rozejrzeć się za nowym modelem (także ze względów higienicznych).

Tak naprawdę każdy z nas potrzebuje innego materaca. Twardość i wypełnienie to kwestie indywidualne – powinniśmy je konsultować z wykwalifikowanym doradcą, a nawet fizjoterapeutą. U większości osób nie sprawdzą się zbyt miękkie materace, gdyż nie zapewnią optymalnego podparcia dla kręgosłupa. Celuj w modele średnio twarde lub twarde. Rzadko się o tym mówi, ale dobry materac to również taki, który jest o 20-30 cm dłuższy od osoby, która będzie z niego korzystać, a którego szerokość wynosi minimum 90 cm. Wiedziałeś o tym?

Jeżeli masz taką możliwość, koniecznie sprawdź materac przed zakupem. To zalecana praktyka, dzięki której upewnisz się, że towar odpowiada wszelkim Twoim potrzebom i preferencjom.

Czy wiesz, że według zasad feng shui łóżko nie powinno stać przy oknie, tyłem do okna ani bokiem do ściany? Najlepsze ustawienie to takie, które umożliwia dostęp do niego z trzech stron. Samo łóżko powinno być nowe, wyposażone w nóżki i wezgłowie oraz posiadać zaokrąglone krawędzie – wszystko to wpływa na prawidłowy przepływ energii, a w efekcie pozwala osiągnąć harmonię i spokój.

Łagodne oświetlenie w strefie wypoczynkowej

Odpowiedni dobór oświetlenia do sypialni jest niezwykle ważny, zwłaszcza, że to pomieszczenie, w którym nie tylko śpimy, ale i wykonujemy inne czynności, typu czytanie książek, makijaż przy toaletce czy ubieranie się (przy lustrze). Każda z tych aktywności wymaga innego źródła i barwy światła.

  • Na ciepłe i łagodne światło powinniśmy się zdecydować w przypadku oświetlenia sufitowego oraz oświetlenia w strefie wypoczynku. Tylko w ten sposób możliwe jest zbudowanie nastrojowego klimatu, który ułatwi zasypianie.
  • Miejsce dla chłodnego lub neutralnego światła jest z kolei w oświetleniu dodatkowym. To właśnie ono najlepiej służy wieczornemu czytaniu, porannemu makijażowi czy przeglądaniu się w lustrze. Odcienie te ułatwiają skupienie i są mniej męczące dla oczu.

Aranżacja sypialni nastawiona na jak najlepszą jakość snu to nie tylko świadomość o odpowiednim o oświetleniu w sypialni, ale i kontrola wystawiania się na działanie światła niebieskiego. To dociera do nas z urządzeń elektrycznych – telefonów, telewizorów czy komputerów. Kiedy zapada zmrok, w organizmie człowieka rozpoczyna się produkcja melatoniny (hormonu snu) – ten uspokaja nas, wycisza, przygotowuje do snu. W momencie, gdy w sypialni jest zbyt jasno, rytm dobowy zostaje zaburzony. Mówiąc wprost, melatonina nie wytwarza się w ilości potrzebnej, by dać znać organizmowi, że pora iść spać. To dlatego tak ważne jest, aby odciąć się od wszelkiej elektroniki w godzinach wieczornych.

Przeczytaj także: Chcesz mieć taras lub balkon w stylu boho? Sprawdź, jak tego dokonaće-cegla.pl Reviews with ekomi-pl.com