Lico cegły w aranżacji wnętrz – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Lico cegły w aranżacji wnętrz – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Szukasz materiału dekoracyjnego, który stworzy niebanalny i ponadczasowy wystrój? Coraz śmielej spoglądasz na cegłę ozdobną – przeglądasz inspiracje wnętrzarskie z jej udziałem, sprawdzasz dostępne opcje na rynku, porównujesz ceny? Nie zastanawiaj się dłużej, lecz powiedz TAK ceglanemu wnętrzu! Sprawdź, dlaczego prawdziwe lica cegieł to jedyny słuszny wybór.

Spis treści:

  1. Lico cegły jest liderem w swojej kategorii
  2. Lico ceglane to nie tylko piękny wygląd, ale i zaskakujące właściwości
  3. Lica cegieł rozbiórkowych kryją w sobie ogromny potencjał aranżacyjny

Lico cegły jest liderem w swojej kategorii

Pełna cegła to materiał o dość wysokiej wadze, na który nie każdy może sobie pozwolić. Mieszkanie w bloku czy poddasze w domu jednorodzinnym mają pewne ograniczenia architektoniczne, obok których nie możemy przejść obojętnie. W najlepszej sytuacji są mieszkańcy kamienic czy starych domów – tam istnieje możliwość odsłonięcia cegieł spod warstw tynku. Decydując się na taki ruch, naszym oczom ukaże się zachwycający widok zabytkowych cegieł czy też ich lic (wierzchnia warstwa).

Z powodu wspomnianej już wagi oryginalnej cegły – na rynku pojawiło się wiele lżejszych zamienników dla niej, począwszy od kafelków gipsowych czy betonowych, poprzez płytki klinkierowe, aż po tapety imitujące ceglaną ścianę. Każdy z tych produktów ma swoje wady i zalety, jednak finalnie wypada dużo gorzej niż… cięta cegła rozbiórkowa. To unikalny i ponadczasowy dekor ścienny, który powstaje poprzez cięcie oryginalnych, dobrze zachowanych cegieł. Stanowi najlepszą odpowiedź na potrzeby tych osób, które chcą uzyskać efekt starego muru bez obciążania konstrukcji budynku.

Lico ceglane to nie tylko piękny wygląd, ale i zaskakujące właściwości

Lica cegieł rozbiórkowych są niepowtarzalne i to dosłownie. To materiały autentyczne i ekologiczne, które przez wiele lat były wystawione na działanie czynników zewnętrznych. Dzięki temu wyróżniają się oryginalnym ubarwieniem, strukturą, nalotem wapiennym, drobnymi pęknięciami czy ubytkami. Można powiedzieć, że ukształtowała je sama natura. Współczesne alternatywy dla cegieł ozdobnych to produkty maszynowe, gdzie powtarzalność wzoru czy koloru jest standardem, a rozmiary identyczne. Nie wszystkich to satysfakcjonuje.

Imitacje cegieł wykazują także mniej spektakularne właściwości niż tytułowe lico cegły – a to zaskakuje pozytywnie w kilku obszarach. Można je bez obaw stosować zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz budynków. Salon, sypialnia, kuchnia, łazienka, taras czy elewacja domu – płytki z prawdziwych cegieł odnajdą się w każdych warunkach. Są wyjątkowo trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, opady atmosferyczne, niskie i wysokie temperatury, a nawet ogień. Wbrew pozorom łatwo utrzymać je w czystości, zwłaszcza po użyciu specjalistycznego impregnatu. Wówczas nie brudzą się, a w ich strukturę nie wnika brud ani kurz. Cegle ciętej na płytki nie można ponadto odmówić dobrej izolacji termicznej i akustycznej. Dzięki temu, że bazuje na glinie, wytwarza we wnętrzu specyficzny mikroklimat, który wpływa pozytywnie na zdrowie i samopoczucie człowieka.

Lica cegieł rozbiórkowych kryją w sobie ogromny potencjał aranżacyjny

Zwolennicy cegły mają duży wachlarz możliwości, jeżeli chodzi o jej wykorzystanie. To nieprawda, że płytki z cegły na ścianę sprawdzą się tylko w stylu industrialnym, rustykalnym czy skandynawskim. Owszem, tam zaprezentują się doskonale, lecz pozostałe kierunki wnętrzarskie także pozostają otwarte na ten dekor. W końcu ceglana ściana równie efektownie wygląda w aranżacjach naturalnych, retro, eklektycznych, a także nowoczesnych. Dowodów na to nie brakuje.

Biorąc pod uwagę, że lico ceglane to produkt naturalny, posiadający zróżnicowaną kolorystykę i fakturę, nie będzie przesadą, jeżeli określimy go uniwersalnym. Mnogość propozycji oferowanych przez producentów sprawia, że wykończenie wnętrza mieszkalnego czy komercyjnego tym wyjątkowym surowcem prawie zawsze ma sens. Nie bez znaczenia jest w tym wszystkim kolor fugi, który składa się na efekt końcowy. Zwróć uwagę, że zupełnie inne odczucia wywoła połączenie czerwonej i chropowatej cegły z białą fugą, a jeszcze inne zestawienie czerwonej i gładkiej cegły z fugą w kolorze antracytowym.

Nie pozostaje nic innego, jak odpowiedzieć sobie na pytania, jaką funkcję ma pełnić cegła w Twoim wnętrzu, dlaczego zależy Ci na jej obecności i rozpocząć poszukiwania materiałów idealnych. Zastanów się więc, czy stara cegła w postaci płytek ma: ocieplać nowoczesną przestrzeń / wprowadzać do niej prawdziwie sielski klimat / dobitnie wskazywać na surowy charakter / a może w sposób elegancki przełamywać monotonny wystrój.

Przeczytaj także: Jak ozdobić parapet wewnętrzny? Oryginalne pomysły na aranżację oknae-cegla.pl Reviews with ekomi-pl.com