Jak ozdobić parapet wewnętrzny? Oryginalne pomysły na aranżację okna

Jak ozdobić parapet wewnętrzny? Oryginalne pomysły na aranżację okna

Spoglądasz na strefy okienne w salonie, kuchni czy sypialni i odnosisz wrażenie, że czegoś im brakuje? Nie oszukujmy się, inwestycja w zasłony, firanki czy rolety to najprostsza z możliwych dróg, jeśli chodzi o aranżację okna. Możesz to zrobić znacznie lepiej, ciekawiej, kreatywniej! Zapraszamy do zapoznania się z najlepszymi pomysłami na parapet wewnętrzny.

Spis treści:

  1. Dekoracja parapetu w domu / mieszkaniu – dlaczego nie warto jej pomijać?
  2. Rośliny doniczkowe jako ozdoba parapetu wewnętrznego – zrób to z głową
  3. Co na parapet zamiast kwiatów? Dekoracje i ozdoby
  4. Siedzisko pod oknem – pomysł na niebanalną strefę relaksu na parapecie
  5. Kącik do pracy przy oknie – praktyczna aranżacja parapetu
  6. Aranżacja parapetu w salonie i nie tylko – podsumowanie

Dekoracja parapetu w domu / mieszkaniu – dlaczego nie warto jej pomijać?

Parapety odgrywają ważną rolę we wnętrzu. Przede wszystkim chronią ściany przed zabrudzeniami oraz pomagają w prawidłowym rozprzestrzenianiu się ciepła płynącego z grzejnika. Nie można jednak zapominać o ich ogromnym potencjale dekoracyjnym i praktycznym. Możesz bowiem tak zaaranżować przestrzeń pod oknem, że będzie ona estetyczną ozdobą wnętrza (kontynuacją wystroju) lub funkcjonalnym przedłużeniem salonu, jadalni, sypialni etc. Poniżej przedstawiamy kilka naprawdę sensownych opcji.

Przymierzając się do aranżacji parapetu w danym pomieszczeniu, zastanów się więc, czy potrzebujesz go rozbudować o dodatkową, funkcjonalną (i rzeczywiście potrzebną Ci) strefę, czy chciałbyś się skupić jedynie na jego gustownym ozdobieniu. Bardzo ważne, aby przeanalizować ten wątek na spokojnie, bez pośpiechu. Wtedy i tylko wtedy, albo dopasujesz przestrzeń pod oknem do swojego stylu życia, albo zsynchronizujesz ją w sposób oryginalny z pozostałą częścią wnętrza – co może okazać się zupełnie wystarczające. Do czego dążymy?

Nie ma nic złego w podążaniu za inspiracjami wnętrzarskimi i wprowadzaniu ich do swoich czterech ścian, jednak zawsze (!) trzeba je konfrontować z własnymi potrzebami, stylem wnętrzarskim, metrażem mieszkania czy lokalizacją pomieszczenia względem stron świata. To, co okazało się u innych strzałem w dziesiątkę, u Ciebie może się kompletnie nie sprawdzić... Prawda ta dotyczy każdego zagadnienia aranżacyjnego, w tym także dekoracji parapetu wewnętrznego. Pamiętaj o tym.

Rośliny doniczkowe jako ozdoba parapetu wewnętrznego – zrób to z głową

Rośliny na parapecie w domu czy mieszkaniu to bardzo popularna forma dekoracji strefy okiennej. Często jednak ich kondycja pozostawia wiele do życzenia. Ostatecznie – kierując się mało estetycznym wyglądem uprawianych roślin – rezygnujemy z nich, tłumacząc, że nie mamy ręki do kwiatów. Czy przypadkiem nie jest tak, że o ile na sam pomysł „zaproszenia” zielonych akcentów do wnętrza wpadłby każdy, o tyle w momencie zakupu jedyne, co się dla nas liczy, to wyłącznie własne upodobania? Tymczasem wybór kwiatów doniczkowych na parapet wymaga zdecydowanie szerszego spojrzenia.

Aby jakiekolwiek rośliny przetrwały w naszym wnętrzu, trzeba zapoznać się z ich wymaganiami (stopień nasłonecznienia, wilgotność powietrza, częstotliwość podlewania, odpowiednie podłoże czy nawożenie) i podejść do tych prac z zaangażowaniem. Brakuje Ci chęci, cierpliwości, a może czasu do pielęgnacji kwiatów doniczkowych? Weź pod uwagę, że obecność żywych roślin w pomieszczeniu pociąga za sobą lepszą jakość powietrza, odpoczynek dla oczu oraz dobre samopoczucie (działanie kojące, relaksujące).

rosliny doniczkowe na parapecie wewnatrz domu

Co na parapet zamiast kwiatów? Dekoracje i ozdoby

Na parapecie w salonie, jadalni czy sypialni świetnie odnajdą się dodatki, ale uwaga tylko takie, które będą korespondować ze stylistyką przewodnią wnętrza. Mowa tu produktach typu: wazony, lampki stołowe, lampiony, świece, świeczniki, figurki dekoracyjne, zegary, zdjęcia w ozdobnych ramkach, dyfuzory zapachowe, szkatułki czy kuferki.

W tym scenariuszu bardzo ważna jest rezygnacja z firan. Umieszczenie oryginalnych dekoracji na parapecie i schowanie ich za tkaniną, nawet najbardziej transparentną, mija się z celem… Chcąc należycie wyeksponować ozdoby w strefie okiennej, nie osłaniaj ich żadnymi dodatkowymi warstwami. Niech domownicy i goście nacieszą wzrok aranżacją okna, której poświęciłeś tyle czasu. Zapytasz: co z zasłonami? W tej kwestii masz zielone światło – jak najbardziej mogą one współtworzyć efektowną dekorację okienną.

Na sam koniec propozycja dla osób, które nie boją się eksperymentować lub potrzebują praktycznego rozwiązania gwarantującego kameralny czy też intymny nastrój – zestawienie żaluzji / rolet plisowanych lub rzymskich z dekoracjami umieszczonymi na parapecie. To może się udać!

dekoracje na parapecie wewnetrznym

oryginalna dekoracja okna parapetu jesienna

Siedzisko pod oknem – pomysł na niebanalną strefę relaksu na parapecie

Siedzisko na parapecie to fenomenalny sposób na zagospodarowanie strefy okiennej w salonie, jadalni, a nawet w sypialni czy pokoju dziecka. Taka przestrzeń ma szansę stać się miejscem, w którym będziesz spędzać każdą wolną chwilę. Poranna kawa z odprężającym widokiem czy popołudniowy chill z książką i aromatyczną herbatą? Kierunek jest tylko jeden – kontemplacyjny kącik przy oknie.

Jak zabrać się do realizacji siedziska pod oknem?

  • W najlepszej sytuacji są posiadacze wnętrz z nisko osadzonymi oknami i dostatecznie szerokimi czy też głębokimi parapetami. Wówczas urządzenie strefy odpoczynku jest proste i intuicyjne. Miękkie siedzisko, dekoracyjne poduszki, ciepły koc i gotowe!
  • W nieco innej sytuacji – zdecydowanie bardziej wymagającej – są osoby, których projekt wnętrza przewiduje umiejscowienie okien na standardowej wysokości, a dodatkowo parapety są raczej wąskie. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie zabudowy meblowej pod konkretny wymiar. Jak sama nazwa wskazuje, nie chodzi tu już tylko o dostosowanie wysokości i szerokości siedziska do okna, lecz także o dodatkową przestrzeń do przechowywania rzeczy. Nagle pod siedziskiem, jak również wokół okna (o ile to możliwe) pojawiają się szafki, szuflady, półki. Co Ty na to? Oczywiście o wyglądzie i funkcjonalności zabudowy możesz zadecydować sam lub zlecić projekt firmie stolarskiej.

siedzisko na parapecie strefa relaksu

Kącik do pracy przy oknie – praktyczna aranżacja parapetu

Miejsce przy oknie może być czymś zupełnie innym niż przestrzenią do dekoracji czy odpoczynku. To także doskonała lokalizacja dla biura domowego. Dlaczego? Dostęp do światła naturalnego ma duże znaczenie dla komfortu wzroku i efektywnej pracy. Do tego widok za oknem – mniej lub bardziej atrakcyjny – podczas przerw pozwala odpocząć oczom od komputera. Nie trzeba wiele mówić, by powiedzieć „tak” korzyściom płynącym z ulokowania kącika do pracy przy oknie. Są one oczywiste i bez wątpienia zachęcające. Mamy przeczucie, że niejeden czytelnik skusi się na taką organizację tej strefy.

Sposobów na stworzenie domowego biura przy oknie jest wiele. Jeżeli parapet znajduje się na odpowiedniej (optymalnej) wysokości do pracy, możesz zdecydować się na jego przedłużenie czy też wysunięcie, tworząc jednolity blat. W małych wnętrzach interesującym rozwiązaniem może okazać się niewielki stolik ze składanym blatem / składane biurko, które mocuje się do ściany. Po skończonej pracy składasz mebel dosłownie jednym ruchem, zyskując cenną przestrzeń mieszkalną. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby (zwyczajnie) ulokować biurko pod parapetem, zwłaszcza jeśli je posiadasz bądź kupiłeś w przystępnej cenie. Bez sensu byłoby się go pozbywać. Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzją, weź pod uwagę swoje potrzeby, możliwości metrażowe i budżet.

Przeczytaj także: Przepis na idealny kącik do pracy w domu

Aranżacja parapetu w salonie i nie tylko – podsumowanie

Dekoracja parapetu może być pasjonującym zajęciem, szczególnie jeśli zależy Ci na wysmakowanym efekcie końcowym. W procesie twórczym postaw na kreatywność, ale i umiar. Najczęściej popełnianym błędem w aranżacji okien jest bowiem przeładowanie. Jak łatwo się domyśleć, nie wpływa ono pozytywnie ani na:

  • wygląd pomieszczenia. Zbyt duża ilość przedmiotów na parapecie we wnętrzu może wywoływać niekorzystne skojarzenia... Maksymalizm, na który wiele osób się porywa, jest sztuką, a NIE działaniem przypadkowym.
  • funkcjonalność. Podczas dekoracji parapetu wewnętrznego pamiętaj, że mniejsza ilość ozdób pozwoli na swobodne otwieranie okna bądź jego uchylenie. Łatwiej będzie także utrzymać tę strefę w czystości.

Przeczytaj także: Urządzamy wnętrze w stylu leśnym



e-cegla.pl Reviews with ekomi-pl.com