Urządzamy wnętrze w stylu leśnym

Urządzamy wnętrze w stylu leśnym

Las jest piękny o każdej porze roku. To miejsce pełne spokoju i harmonii, w którym można przebywać godzinami. Niestety wielu z nas nie ma możliwości, aby być w nim codziennie – nieśpiesznie spacerować między drzewami i napawać się cudownymi widokami czy aromatami przyrody. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować przenieść tę wyjątkową aurę do swojego wnętrza. Jak do tego podejść? Oto kilka wskazówek!

Spis treści:

  1. Styl leśny w domu / mieszkaniu – do kogo jest adresowany?
  2. Kolory przewodnie w leśnym wnętrzu – jakie będą odpowiednie?
  3. Pokój w stylu leśnym – czym wykończyć ściany i podłogę?
  4. Wnętrze inspirowane lasem – na jakie meble i dodatki postawić?

Styl leśny w domu / mieszkaniu – do kogo jest adresowany?

Styl leśny to propozycja skierowana do osób, których mieszkania choć w minimalnym stopniu odwołują się do natury. Najczęściej są to następujące style: rustykalny, skandynawski, ekologiczny, a także nowoczesny czy boho. Decydując się na aranżację wnętrza w klimacie leśnym, trzeba zdać sobie sprawę, że poza naturalnym otoczeniem pełnym motywów przyrodniczych, ważne jest coś jeszcze… Mamy tu na myśli spójność aranżacyjną.

Jeżeli jedynym pomieszczeniem, do którego wprowadzisz styl leśny będzie sypialnia czy łazienka, a pozostałą część wnętrza utrzymasz w zupełnie odmiennym nurcie, ryzyko, że Twoja przestrzeń mieszkalna stanie się chaotyczna i nieprzemyślana, jest wysokie. Dlatego zanim zaprosisz do swojego domu jakiekolwiek leśne akcenty, zastanów się, czy nie będą one stały w opozycji do pozostałych elementów wyposażenia. Przykładowo, łączenie ze sobą stylu art deco lub glamour i motywu lasu jest zupełnie irracjonalne. Te stylistyki nie mają ze sobą nic wspólnego, zatem nie warto ich ze sobą (na siłę) zestawiać.

Kolory przewodnie w leśnym wnętrzu – jakie będą odpowiednie?

Wiedza na temat palety kolorystycznej w aranżacji leśnych pomieszczeń to kwestia wyjściowa. Poświęćmy więc parę chwil temu zagadnieniu i wytypujmy barwy, których nie może zabraknąć we wnętrzu z leśną scenerią.

Las to przede wszystkim odcienie zieleni – i to właśnie tego koloru powinniśmy użyć, wykańczając czy też dekorując leśne pomieszczenie. Do stylizacji możesz wybrać swój ulubiony odcień, czyniąc go kolorem przewodnim. Do wyboru masz: butelkową zieleń (niezmiennie modną, elegancką i oryginalną), oliwkowy, szmaragdowy, szałwiowy, pistacjowy, miętowy, khaki czy zgniłą zieleń.

Jakie inne kolory wziąć pod uwagę, aranżując wnętrze w stylu leśnym? Poprawnymi wyborami będą na pewno kolory ziemi, czyli brązy, beże czy rudości. Ich obecność w pomieszczeniu sprawi, że zyska ono ciepły i przytulny charakter.. Poza tym śmiało możesz uwzględnić ponadczasową biel czy szarości.

styl lesny w domu mieszkaniu

Pokój w stylu leśnym – czym wykończyć ściany i podłogę?

Ściany i podłoga to baza każdej aranżacji – od niej uzależniamy całą resztę. W leśnym pomieszczeniu już na tym etapie możemy dokonać takich wyborów, które będą wyraźnym odwołaniem do świata przyrody. Panele drewniane lub parkiet ułożony w jodełkę, ściany pomalowane na zielono, szaro, beżowo etc. i ozdobione fototapetą bądź plakatami dekoracyjnymi z motywem fauny lub flory – dokładnie takie mogą być Twoje pierwsze decyzje. Co więcej, będą one najlepsze, bowiem neutralne i stonowane (dobre dla samopoczucia domowników) aczkolwiek tematycznie w stu procentach trafione.

Gdzie przestrzeń na szaleństwo kolorystyczne? Bez obaw – możesz sobie na nie pozwolić w wyposażeniu wnętrza lub jego dekoracji. Co ciekawe, mogą to być całkiem śmiałe też intensywne akcenty – jeśli oczywiście czujesz, że aranżacja potrzebuje „ożywienia”. Pamiętaj jednak, że relaksującej czy też wyciszającej aurze w pomieszczeniu bardziej aniżeli dekoracyjność sprzyja prostota.

Wnętrze inspirowane lasem – na jakie meble i dodatki postawić?

Zastanawiasz się, jakie elementy wyposażenia wnętrza pozwolą Ci być bliżej natury? Oczywiście te, które bazują na materiałach naturalnych. Drewno, rattan czy wiklina to surowce, które świetnie odnajdą się w leśnej aranżacji wnętrza, dlatego weź je pod uwagę podczas poszukiwań idealnych mebli (szafa, komoda, regał, stół, krzesła, stolik kawowy, łóżko, szafki nocne).

Leśna dekoracja wnętrza to także odpowiedni dobór dodatków. Rynek zasypuje nas wieloma propozycjami utrzymanymi w leśnym klimacie. Zasłony, firany, dywany, koce, poduszki, wazony i donice, a nawet sztuczne rośliny – bez trudu znajdziesz takie, które będą nawiązywać do wspomnianego już wielokrotnie w tym artykule motywu przewodniego. Pozostań jednak czujny, starając się zachować zdrowy balans pomiędzy dekoracyjnością wnętrza a jego prawdziwie leśną aurą. I najważniejsze, na tyle, na ile jest to możliwe, zrezygnuj z tworzyw sztucznych.

Przykładowo, obecność wymienionych wyżej sztucznych roślin we wnętrzu nie spowoduje, że leśna aranżacja momentalnie zamieni się w kiczowatą, jednak zdecydowanie lepszy efekt przyniosą prawdziwe: bluszcze, paprocie czy mchy. Jeśli dodatkowo umieścisz je w wiklinowych koszach lub na drewnianym stojaku, wzmocnisz przekaz, a tym samym zadziałasz tylko na korzyść wnętrza. Wisienką na torcie będzie kompozycja roślinna w szkle, zwana potocznie jako „las w słoiku”. Kto wie, może zdecydujesz się na wykonanie go w duchu less waste – ze starego słoika, akwarium bądź innego szklanego naczynia?

dekoracje w stylu lesnym

sypialnia w stylu lesnym

zielone wnetrze w stylu lesnym

pokoj w stylu lesnym wystroj

Przeczytaj także: Jak oddzielić od siebie dwie strefy w pokoju? Najciekawsze rozwiązaniae-cegla.pl Reviews with ekomi-pl.com