
Jak oddzielić od siebie dwie strefy w pokoju? Najciekawsze rozwiązania
Duży apartament, mieszkanie jednopokojowe, czyli tzw. kawalerka – każda z tych przestrzeni wymaga odpowiedniego zaaranżowania. Chodzi tu przede wszystkim o wydzielenie kluczowych stref, dzięki którym przestronne lokum stanie się maksymalnie funkcjonalne, a przy tym nie straci na estetyce. Nie wiesz, jak dokonać podziału wnętrza na dwie części? Przed Tobą kilka ciekawych propozycji!
Spis treści:
- Ścianka działowa szkieletowa sposobem na podzielenie pokoju na dwie strefy
- Podzielenie pokoju na dwie części przez ściankę działową z luksferów
- Pokój podzielony na strefy przy pomocy drzwi przesuwnych
- Pokój przedzielony na pół regałem
- Oddzielenie stref w pokoju lamelami dekoracyjnymi
Ścianka działowa szkieletowa sposobem na podzielenie pokoju na dwie strefy
Jednym z najpopularniejszych sposobów na podzielenie pokoju na strefy jest zabudowa z płyt kartonowo-gispowych lub gipsowo-włóknowych. Pomyślisz: standardowe rozwiązanie, szukam dalej. Tymczasem, czy wiesz, że tego typu konstrukcja może sięgać do samego sufitu, lecz nie musi? Postawienie ścianki o standardowej wysokości niesie za sobą ryzyko zmniejszenia przestrzeni, dlatego warto rozważyć wybudowanie murku tylko do połowy wysokości pomieszczenia. Wówczas powierzchnia mieszkalna nie straci na przestronności, z której wielu inwestorów nie chce rezygnować, zwłaszcza w przypadku mieszkań o bardzo małym metrażu.
Przedzielenie pokoju płytą gipsowo-kartonową to rozwiązanie idealne dla tych, którym zależy zarówno na trwałym efekcie, jak i perfekcyjnym dopasowaniu do wnętrza. Taką powierzchnię można bowiem wykończyć na wiele rożnych sposobów – pomalować farbą, położyć tapetę, a nawet obłożyć płytkami. Jeżeli na ściance działowej planujesz montaż materiałów lub przedmiotów wyraźnie cięższych (+30 kg), postaw na płyty gipsowo-włóknowe. Posiadają one większą wytrzymałość niż wspomniane wyżej płyty g-k, a także są bardziej odporne na uszkodzenie mechaniczne.
Wnętrze z udziałem płytek ceglanych Classic Premium
Podzielenie pokoju na dwie części przez ściankę działową z luksferów
Modne w czasach PRL luksfery – czy ktoś je jeszcze w ogóle kojarzy? Okazuje się, że te ponownie wróciły do łask (choć w nieco innym wydaniu) – i to właśnie one stanowią kolejną propozycję czy też odpowiedź na pytanie, jak oddzielić strefy w pokoju. Pustaki szklane z powodzeniem zastępują dziś klasyczne ściany działowe, wnosząc do aranżacji nutę ekstrawagancji. To świetny sposób na „nieoficjalny” podział strefy dziennej, który przynosi wymierne korzyści, takie jak: optymalna prywatność domowników oraz dopływ światła naturalnego wręcz do każdego kąta w pomieszczeniu. Luksfery charakteryzują się bowiem wysokim współczynnikiem przenikania światła sięgającym nawet do 70-80%! Pozytywnie zaskakują także pod względem trwałości, izolacyjności akustycznej oraz odporności na ogień czy wilgoć.
Przechodząc do kwestii estetycznych – w ofercie producentów znajdziemy luksfery przezroczyste, kolorowe, wzorzyste, błyszczące, gładkie, matowe czy satynowe. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru pamiętaj, że luksfera luksferze nierówna. W zależności od technologii, jaką zastosowano w procesie produkcji do barwienia szkła, nasycenia koloru oraz rodzaju wykończenia – produkty będą różnić się między sobą pod względem technicznym i praktycznym.
Pokój podzielony na strefy przy pomocy drzwi przesuwnych
Pokój podzielony na pół można osiągnąć przy pomocy drzwi przesuwnych. W przypadku małych pomieszczeń, gdzie oszczędność miejsca jest na wagę złota, sprawdzają się fenomenalnie. Nie tylko wywiązują się ze swojej podstawowej (praktycznej) funkcji, ale i wnoszą do aranżacji powiew nowoczesności – zorientowanie na trendy i nowe możliwości. Jeśli więc szukasz prostego, skutecznego i szybkiego w realizacji sposobu na oddzielenie danej strefy w pokoju, np. sypialni czy kącika do pracy, to przesuwne drzwi powinny Cię zainteresować.
Możesz być zaskoczony, jak wiele opcji masz do wyboru. Czy wiesz, że drzwi przesuwne w Twoim mieszkaniu mogą występować w formie pojedynczej lub podwójnej oraz być dopasowane do stylu, w jakim urządziłeś lub planujesz urządzić swoje lokum? Producenci robią, co mogą, abyś zwrócił uwagę na ich ofertę i to właśnie u nich kupił: przesuwne drzwi z lustrem / minimalistyczne / industrialne / nowoczesne / drewniane / rattanowe / rustykalne itp.
Pokój przedzielony na pół regałem
Wiele osób zastanawia się, jak podzielić pokój na dwa bez ściany. Znamy odpowiedź na to pytanie, a jest nią… regał. I choć nie izoluje całkowicie od pozostałej części wnętrza, a jego znaczenie jest bardziej symboliczne, to mimo wszystko wyznacza granice danej strefy (np. salon-sypialnia czy kuchnia-salon). Zakup regału będzie optymalnym wyborem, jeżeli od przegrody w strefie dziennej nie oczekujesz niczego więcej poza oryginalnym wyznaczeniem poszczególnych sekcji czy też zagospodarowaniem przestrzeni w sposób niesztampowy. To proste, aczkolwiek praktyczne i dekoracyjne rozwiązanie.
Wskazówka! W aranżacji małych pomieszczeń zdecydowanie lepiej odnajdą się regały otwarte i wąskie. Ich obecność nie przytłoczy tak bardzo pomieszczenia – w przeciwieństwie do mebli pełnych (zabudowanych) i szerokich.
Oddzielenie stref w pokoju lamelami dekoracyjnymi
Rozwiązaniem, które coraz częściej spotykamy w nowoczesnych wnętrzach, są ścianki działowe wykonane z lameli dekoracyjnych. Tworzą one ażurową, półprzezroczystą przegrodę oddzielającą poszczególne strefy w przestrzeni dziennej. Ścianka z pionowych lameli może wyznaczać granice pomiędzy: kuchnią a salonem, salonem a sypialnią czy salonem a kącikiem do pracy, gwarantując stały dopływ światła dziennego. To doskonały sposób na podzielenie pokoju z jednym oknem.
Poza klasycznymi lamelami dekoracyjnymi, na szczególną uwagę zasługują modele obrotowe – te pozwalają na dowolne ułożenie listewek. W zależności od potrzeb mogą pełnić funkcję typowo ozdobną (lamele oddalone są od siebie na taką samą odległość) lub tworzyć zwartą i całkowicie spójną powierzchnię, pozwalając na wyłączenie czy też odseparowanie wybranej części wnętrza.
Przeczytaj także: Fakty i mity na temat płytek ze starej cegły