Jak oddzielić od siebie dwie strefy w pokoju? Najciekawsze rozwiązania

Jak oddzielić od siebie dwie strefy w pokoju? Najciekawsze rozwiązania

Duży apartament, mieszkanie jednopokojowe, czyli tzw. kawalerka – każda z tych przestrzeni wymaga odpowiedniego zaaranżowania. Chodzi tu przede wszystkim o wydzielenie kluczowych stref, dzięki którym przestronne lokum stanie się maksymalnie funkcjonalne, a przy tym nie straci na estetyce. Nie wiesz, jak dokonać podziału wnętrza na dwie części? Przed Tobą kilka ciekawych propozycji!

Spis treści:

  1. Ścianka działowa szkieletowa sposobem na podzielenie pokoju na dwie strefy
  2. Podzielenie pokoju na dwie części przez ściankę działową z luksferów
  3. Pokój podzielony na strefy przy pomocy drzwi przesuwnych
  4. Pokój przedzielony na pół regałem
  5. Oddzielenie stref w pokoju lamelami dekoracyjnymi

Ścianka działowa szkieletowa sposobem na podzielenie pokoju na dwie strefy

Jednym z najpopularniejszych sposobów na podzielenie pokoju na strefy jest zabudowa z płyt kartonowo-gispowych lub gipsowo-włóknowych. Pomyślisz: standardowe rozwiązanie, szukam dalej. Tymczasem, czy wiesz, że tego typu konstrukcja może sięgać do samego sufitu, lecz nie musi? Postawienie ścianki o standardowej wysokości niesie za sobą ryzyko zmniejszenia przestrzeni, dlatego warto rozważyć wybudowanie murku tylko do połowy wysokości pomieszczenia. Wówczas powierzchnia mieszkalna nie straci na przestronności, z której wielu inwestorów nie chce rezygnować, zwłaszcza w przypadku mieszkań o bardzo małym metrażu.

Przedzielenie pokoju płytą gipsowo-kartonową to rozwiązanie idealne dla tych, którym zależy zarówno na trwałym efekcie, jak i perfekcyjnym dopasowaniu do wnętrza. Taką powierzchnię można bowiem wykończyć na wiele rożnych sposobów – pomalować farbą, położyć tapetę, a nawet obłożyć płytkami. Jeżeli na ściance działowej planujesz montaż materiałów lub przedmiotów wyraźnie cięższych (+30 kg), postaw na płyty gipsowo-włóknowe. Posiadają one większą wytrzymałość niż wspomniane wyżej płyty g-k, a także są bardziej odporne na uszkodzenie mechaniczne.

scianka dzialowa wykonczona plytkami ceglanymi

Wnętrze z udziałem płytek ceglanych Classic Premium

Podzielenie pokoju na dwie części przez ściankę działową z luksferów

Modne w czasach PRL luksfery – czy ktoś je jeszcze w ogóle kojarzy? Okazuje się, że te ponownie wróciły do łask (choć w nieco innym wydaniu) – i to właśnie one stanowią kolejną propozycję czy też odpowiedź na pytanie, jak oddzielić strefy w pokoju. Pustaki szklane z powodzeniem zastępują dziś klasyczne ściany działowe, wnosząc do aranżacji nutę ekstrawagancji. To świetny sposób na „nieoficjalny” podział strefy dziennej, który przynosi wymierne korzyści, takie jak: optymalna prywatność domowników oraz dopływ światła naturalnego wręcz do każdego kąta w pomieszczeniu. Luksfery charakteryzują się bowiem wysokim współczynnikiem przenikania światła sięgającym nawet do 70-80%! Pozytywnie zaskakują także pod względem trwałości, izolacyjności akustycznej oraz odporności na ogień czy wilgoć.

Przechodząc do kwestii estetycznych – w ofercie producentów znajdziemy luksfery przezroczyste, kolorowe, wzorzyste, błyszczące, gładkie, matowe czy satynowe. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru pamiętaj, że luksfera luksferze nierówna. W zależności od technologii, jaką zastosowano w procesie produkcji do barwienia szkła, nasycenia koloru oraz rodzaju wykończenia – produkty będą różnić się między sobą pod względem technicznym i praktycznym.

Pokój podzielony na strefy przy pomocy drzwi przesuwnych

Pokój podzielony na pół można osiągnąć przy pomocy drzwi przesuwnych. W przypadku małych pomieszczeń, gdzie oszczędność miejsca jest na wagę złota, sprawdzają się fenomenalnie. Nie tylko wywiązują się ze swojej podstawowej (praktycznej) funkcji, ale i wnoszą do aranżacji powiew nowoczesności – zorientowanie na trendy i nowe możliwości. Jeśli więc szukasz prostego, skutecznego i szybkiego w realizacji sposobu na oddzielenie danej strefy w pokoju, np. sypialni czy kącika do pracy, to przesuwne drzwi powinny Cię zainteresować.

Możesz być zaskoczony, jak wiele opcji masz do wyboru. Czy wiesz, że drzwi przesuwne w Twoim mieszkaniu mogą występować w formie pojedynczej lub podwójnej oraz być dopasowane do stylu, w jakim urządziłeś lub planujesz urządzić swoje lokum? Producenci robią, co mogą, abyś zwrócił uwagę na ich ofertę i to właśnie u nich kupił: przesuwne drzwi z lustrem / minimalistyczne / industrialne / nowoczesne / drewniane / rattanowe / rustykalne itp.

podzial pokoju na dwa przy pomocy drzwi przesuwnych

Pokój przedzielony na pół regałem

Wiele osób zastanawia się, jak podzielić pokój na dwa bez ściany. Znamy odpowiedź na to pytanie, a jest nią… regał. I choć nie izoluje całkowicie od pozostałej części wnętrza, a jego znaczenie jest bardziej symboliczne, to mimo wszystko wyznacza granice danej strefy (np. salon-sypialnia czy kuchnia-salon). Zakup regału będzie optymalnym wyborem, jeżeli od przegrody w strefie dziennej nie oczekujesz niczego więcej poza oryginalnym wyznaczeniem poszczególnych sekcji czy też zagospodarowaniem przestrzeni w sposób niesztampowy. To proste, aczkolwiek praktyczne i dekoracyjne rozwiązanie.

Wskazówka! W aranżacji małych pomieszczeń zdecydowanie lepiej odnajdą się regały otwarte i wąskie. Ich obecność nie przytłoczy tak bardzo pomieszczenia – w przeciwieństwie do mebli pełnych (zabudowanych) i szerokich.

podzial pokoju na dwie czesci regal

przedzielenie pokoju na dwa regalem

Oddzielenie stref w pokoju lamelami dekoracyjnymi

Rozwiązaniem, które coraz częściej spotykamy w nowoczesnych wnętrzach, są ścianki działowe wykonane z lameli dekoracyjnych. Tworzą one ażurową, półprzezroczystą przegrodę oddzielającą poszczególne strefy w przestrzeni dziennej. Ścianka z pionowych lameli może wyznaczać granice pomiędzy: kuchnią a salonem, salonem a sypialnią czy salonem a kącikiem do pracy, gwarantując stały dopływ światła dziennego. To doskonały sposób na podzielenie pokoju z jednym oknem.

podzielenie pokoju na dwie strefy lamele

Poza klasycznymi lamelami dekoracyjnymi, na szczególną uwagę zasługują modele obrotowe – te pozwalają na dowolne ułożenie listewek. W zależności od potrzeb mogą pełnić funkcję typowo ozdobną (lamele oddalone są od siebie na taką samą odległość) lub tworzyć zwartą i całkowicie spójną powierzchnię, pozwalając na wyłączenie czy też odseparowanie wybranej części wnętrza.

Przeczytaj także: Fakty i mity na temat płytek ze starej cegłye-cegla.pl Reviews with ekomi-pl.com