Fakty i mity na temat płytek z prawdziwej cegły

Fakty i mity na temat płytek z prawdziwej cegły

Cegła jest materiałem znanym w budownictwie od wielu, wielu lat. Obecnie dużą popularnością cieszą się płytki będące częścią tego surowca – płytki ceglane. Są one częstym elementem ozdobnym domów, mieszkań, biur, restauracji czy obiektów usługowo-handlowych. Istnieje jednak wiele teorii związanych z ich zastosowaniem, pielęgnacją oraz montażem. Spośród nich wiele jest błędnych czy też nietrafionych. Dowiedz się, co jest prawdą, a w co nie warto wierzyć.

Spis treści:

  1. Płytki z cegły zawsze są czerwone – MIT
  2. Płytki ceglane mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków – FAKT
  3. Cegła cięta na płytki jest ciężka – MIT
  4. Układanie płytek ze starej cegły nie jest trudne – FAKT
  5. Płytki z prawdziwej cegły nie sprawdzą się ani w kuchni, ani w łazience – MIT

Płytki z cegły zawsze są czerwone – MIT

Czas skończyć z tym, że cegła dekoracyjna występuje tylko w kolorze czerwonym. Owszem, to barwa najbardziej charakterystyczna dla wypalanej gliny, jednak kiedy weźmiemy pod uwagę jej gatunek oraz stopień wypalenia, otwiera się przed nami bogaty wachlarz kolorystyczny. W przypadku cegły ciętej dochodzi jeszcze bardzo długi czas, w którym surowiec ten pełnił rolę tworzywa konstrukcyjnego, tzn. był budulcem XX, a nawet XIX-wiecznych obiektów, takich jak: kamienice, pałace, dworki, młyny, hale magazynowe itp. Oznacza to, że cegły przez wiele lat były wystawione na działanie czynników zewnętrznych, co kolei znajduje swoje odzwierciedlenie w ubarwieniu lic ceglanych – widocznej niejednorodności kolorystycznej, przebarwieniach czy naturalnym efekcie postarzenia.

Płytki ceglane mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków – FAKT

Cegły cięte na płytki szybko przekonały do siebie projektantów i inwestorów, dzięki czemu dziś ich obecność w pomieszczeniach o rozmaitym przeznaczeniu nie jest dla nikogo zaskakująca. Przywykliśmy do tego, że cegiełkami ozdabia się zarówno całe ściany, jak i filary, murki, wyspy kuchenne czy kominki. Wprowadzenie ich do wnętrza sprawia, że aranżacja nabiera absolutnie wyjątkowego charakteru. Zdumiewające jest jednak to, że mimo iż tak chętnie zaakceptowaliśmy zmianę charakteru cegły – z klasycznego materiału budowlanego na materiał wykończeniowy – to wciąż mamy wątpliwości co do wykorzystania jej na zewnątrz. Tymczasem lico cegły rozbiórkowej tak samo dobrze odnajduje się w architekturze wnętrz, jak i na elewacji zewnętrznej budynku, a także przy wykończeniu elementów małej architektury (ogrodzenie, grill itp.).

Cegła cięta na płytki jest ciężka – MIT

Z powyższą (błędną) teorią często można się spotkać w różnego rodzaju artykułach czy na forach. Wynika ona z tego, że część osób ocenia "cegłę dekoracyjną" bardzo ogólnie, a przecież znaczenie tego pojęcia dzisiaj wcale nie jest tak oczywiste. Pod tym hasłem kryją się choćby omawiane płytki ceglane! Te powstały właśnie po to, aby odciążyć ściany czy strop budynku, a tym samym odpowiedzieć na potrzeby i oczekiwania szerokiego grona odbiorców. Dzięki płytkom z cegły rozbiórkowej każdy właściciel domu czy mieszkania może zafundować sobie prawdziwy ceglany mur. Będzie on wykonany albo z warstwy wierzchniej cegły (z tzw. lica cegły), albo z części środkowej – bowiem takie warianty dostępne są w sprzedaży producentów – w lżejszych technologii.

Układanie płytek ze starej cegły nie jest trudne – FAKT

Kwestia trudności montażu płytek ceglanych zawsze będzie subiektywna, jednak liczne opinie osób, które podjęły się tego zadania, potwierdzają, że pomoc fachowca nie zawsze jest konieczna. Oczywiście niezwykle cenna okazuje się konkretna i wyczerpująca temat instrukcja, która krok po kroku informuje, co należy zrobić. Warto się z nią zapoznać na spokojnie, czyli zanim rozpoczniemy prace montażowe. Nie panikuj – udostępniona przez producenta „lista wytycznych” sprawia, że montaż cegieł ozdobnych staje się realny w wykonaniu nawet dla osób, które nigdy wcześniej nie miały styczności z branżą wykończeniową. Jeśli jednak coś Cię powstrzymuje (obawy, a może brak czasu), to zleć pracę zaufanej ekipie remontowej.

Ważna informacja – klienci sklepu e-Cegła mają możliwość skorzystania z usługi autoryzowanego montażu płytek ceglanych na terenie całego kraju.

Płytki z prawdziwej cegły nie sprawdzą się ani w kuchni, ani w łazience – MIT

Wiele osób obawia się zastosowania ciętej cegły w kuchni lub łazience. Niepotrzebnie! Woda, wilgoć, tłuszcz, środki do mycia i pielęgnacji to środowisko niestraszne płytkom ceglanym. Uspokajamy – cegła naturalna już sama w sobie jest materiałem trwałym i odpornym na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć czy ogień. Co więcej, potrafi być łatwa do utrzymania w czystości, a to poważny argument, jeśli chodzi o łazienkę czy kuchnię. Aby tak było, ceglaną powierzchnię należy zaimpregnować specjalnym preparatem zabezpieczającym. Impregnat do starej cegły stworzy warstwę ochronną, która skutecznie zabezpieczy lica cegieł przed działaniem czynników zewnętrznych i przedłuży ich trwałość. Mając tę wiedzę, możesz spokojnie planować rozmieszczenie cegieł w każdej strefie kuchni czy łazienki. Cegła w kuchni nad blatem, płytki ceglane w łazience koło umywalki – nie widzimy żadnych przeszkód!

Podsumowanie

Moda na cegłę trwa w najlepsze, ale na rynku są też inne materiały wykończeniowe, w tym alternatywy dla płytek ceglanych, do których producenci usilnie próbują przekonać kupujących. Ciężko jest jednak konkurować z materiałem naturalnym, który jak się okazuje, może być wykorzystywany w aranżacji nie tylko przestrzeni wewnętrznych, ale i zewnętrznych, a na dodatek być łatwy w montażu oraz pielęgnacji.

Przeczytaj także: Jak urządzić kawalerkę? Praktyczne wskazówkie-cegla.pl Reviews with ekomi-pl.com