Viva Magenta – kolor roku 2023 według Pantone we wnętrzu

Viva Magenta – kolor roku 2023 według Pantone we wnętrzu

Wszystko wskazuje na to, że w 2023 roku we wnętrzach królować będzie Viva Magenta! Zapamiętaj tę nazwę, bowiem w nadchodzącym sezonie z pewnością usłyszysz o niej w niejednym projekcie, w oferowanych przez producentów licznych materiałach wykończeniowych, dekoracjach czy dodatkach wnętrzarskich. Tymczasem dowiedz się więcej na temat topowej barwy 2023 roku – jej znaczeniu i wykorzystaniu w domu lub mieszkaniu!

Spis treści:

  1. Viva Magenta – co kryje się pod tą nazwą?
  2. Kolor roku 2023 Pantone – z jakimi kolorami łączyć go we wnętrzu?
  3. Pantone 18-1750 Viva Magenta – propozycje zastosowania koloru roku 2023 na ścianie lub podłodze

Viva Magenta – co kryje się pod tą nazwą?

Kolor roku 2023 wybrany przez Instytut Pantone jest inspirowany czerwienią koszenili – jednego z najcenniejszych na świecie barwników naturalnych. Na pierwszy rzut oka Pantone 18-1750 Viva Magenta można śmiało umieścić w palecie czerwieni, jednak po bliższym przyjrzeniu się, okazuje się, że ma on w sobie także różowe tony. Zdecydowanie widoczne jest to, że łączy w sobie ciepłe i zimne odcienie, a to sprawia, że…

Viva Magenta to z jednej strony kolor odważny i nieustraszony, a z drugiej radosny i optymistyczny. Nie jest ani pstrokaty czy przesadnie krzykliwy – zauważalne jest w nim dążenie do łagodności oraz równowagi. Jego przyjemna żywiołowość ma tworzyć nową narrację – Pantone 18-1750 zachęca do eksperymentowania i wyrażania siebie bez ograniczeń. Odwołując się do natury, pobudza naszego ducha, pomagając w budowaniu wewnętrznej siły, odporności i asertywności, jak również czerpania radości z życia i zabawy. Czy odnajdujesz w nim coś dla siebie?

Kolor roku 2023 Pantone – z jakimi kolorami łączyć go we wnętrzu?

Większość spoglądających na kolor 2023 Viva Magenta, zapewne uzna, że to barwa zbyt odważna i przytłaczająca, a co za tym idzie, nie ma dla niej miejsca w ich przestrzeniach mieszkalnych. Czy aby na pewno? W naszej ocenie Pantone 18-1750 da się zestawić z przynajmniej kilkoma kolorami, osiągając stylowy i harmonijny wystrój wnętrza. Barwy, które warto pod uwagę to:

  • Biel. To bezpieczny „sąsiad” dla Viva Magenta, dzięki któremu wnętrze stanie się „czyste”, eleganckie, zmysłowe i niezwykle szykowne.
  • Beż. Duet Pantone 18-1750 i beżu sprawi, że salon / sypialnia / etc. na pewno zyska przytulny klimat.
  • Szarość. Mimo, że moda na szare wnętrza powoli przemija, tak kolor szary i Viva Magenta bezapelacyjnie stworzą nowoczesną i gustowną aranżację. Warto rozważyć nie tylko jasne odcienie szarości, ale ciemny i głęboki antracyt.
  • Czerń. Zestawienie Viva Magenta z czernią – to dopiero wymaga odwagi! Nie zmienia to faktu, że oba kolory świetnie odnajdą się w swoim towarzystwie, zwłaszcza w ekskluzywnych wnętrzach.

Osoby, które chcą postawić na ekstrawagancję w swoim wnętrzu, mogą wziąć pod uwagę zestawienie Viva Magenta z różem. To niezły pomysł pod warunkiem, że wybierzesz zgaszony czy też brudny róż. Kolejna propozycja, choć nieco kontrowersyjna, to połączenie koloru roku 2023 Pantone z przytłumionym odcieniem niebieskiego. Dobrze sprawdzi się także ciemny odcień barwy niebieskiej, mianowicie granat.

Pantone 18-1750 sklasyfikujemy raczej jako barwę intensywną, a to sprawia, że we wnętrzu zawsze będzie wychodzić na pierwszy plan. W związku z powyższym lepszą decyzją będzie połączenie jej z odcieniami albo jasnymi i łagodnymi, albo z ciemnymi i spokojnymi.

kolor roku 2023 pantone viva magenta

Pantone 18-1750 Viva Magenta – propozycje zastosowania koloru roku 2023 na ścianie lub podłodze

Kolorem roku 2023 od Pantone możemy wykończyć zarówno ściany, jak i podłogi we wnętrzach. Jeśli szukasz konkretnych propozycji, podpowiedzi czy inspiracji, jak zrobić to z głową, to poniżej znajdziesz kilka sugestii.

Viva Magenta świetnie zaprezentuje się na powierzchniach pionowych, lecz niekoniecznie pomalowanie nią wszystkich, czterech ścian salonu czy sypialni będzie najlepszym rozwiązaniem. Już jedna ściana pokryta farbą w omawianym „pigmencie” sprawi, że pomieszczenie nabierze głębi i wyrazu, stanie się klimatyczne i intrygujące. Do wykończenia ścian możemy użyć wspominanej już klasycznej farby, niemniej warto rozejrzeć się za tapetą czy panelami tapicerowanymi w topowym kolorze 2023. Pamiętajmy także o plakatach, obrazach, którymi skutecznie, lecz w sposób subtelny czy „oszczędny” udekorujemy ściany wnętrza.

O ile na zastosowanie Pantone 18-1750 na ścianach w salonie, jadalni, sypialni, kuchni czy łazience można znaleźć kilka, a może i więcej pomysłów, o tyle w przypadku podłóg sprawa wydaje się nieco bardziej skomplikowana. Może z góry powinniśmy przekreślić kolor roku 2023 według Pantone, jeśli chodzi o poziome powierzchnie w domach i mieszkaniach? Otóż nie, a już na pewno, jeśli spojrzymy na mnogość rozwiązań w zakresie materiałów podłogowych i powracające trendy wnętrzarskie. Idealnym przykładem są płytki patchworkowe, które w niedługim czasie, a może i już, kupimy w kolorze Viva Magenta. Kolejny materiał podłogowy, który w kontekście omawianej kolorystyki zaskoczy nas pozytywnie, to lastryko. Obecnie produkowane jest w bogatej palecie kolorystycznej, dlatego całkiem możliwe, że znajdziesz go w odcieniu zbliżonym do Viva Magenta lub to tylko kwestia czasu. Na sam koniec rozwiązanie „przenośne”, na które może pozwolić sobie absolutnie każdy – dywan w kolorze roku 2023. Przypuszczamy, że i ten produkt dostępny jest już w sklepach z wyposażeniem wnętrz lub niebawem zostanie wprowadzony do sprzedaży.

Przeczytaj także: Wnętrze jak u babci, czyli styl grandmillennial w roli główneje-cegla.pl Reviews with ekomi-pl.com