Wnętrze jak u babci, czyli styl grandmillennial w roli głównej

Wnętrze jak u babci, czyli styl grandmillennial w roli głównej

W branży wnętrzarskiej kolejny zwrot akcji. Wszystko wskazuje na to, że w 2023 roku w aranżacji przestrzeni mieszkalnych prym wiódł będzie styl grandmillennial. Przytulny, kolorowy, wypełniony po brzegi elementami vintage. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat najnowszego trendu aranżacyjnego, określanego także jako „granny chic”? Przekonaj się, czy znajdziesz w nim coś dla siebie! Zapraszamy do lektury.

Spis treści:

  1. Styl grandmillennial – czym jest?
  2. Grandmillennialsi – kim są?
  3. Granny chic – jakie są jego cechy charakterystyczne?
  4. Wnętrza grandmillennial – wskazówki aranżacyjne

Styl grandmillennial – czym jest?

Styl grandmillennial wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Uznaje się go za najnowsze wydanie, czy też odłam, stylu tradycyjnego lub rustykalnego, ponieważ czerpie inspiracje z domów babć i dziadków. Stąd też wzięła się jego charakterystyczna, zastępcza nazwa – granny chic (babciny szyk). To, co do tej pory uważano za przestarzałe czy staromodne, w omawianej estetyce zyskuje nowe życie.

Co ważne, w stylu grandmillennial wcale nie chodzi o odtworzenie 1:1 widoku pomieszczeń, który pamiętamy z beztroskich wakacji spędzonych na wsi u dziadków. Modne wnętrze z „babcinym akcentem” powstanie wtedy i tylko wtedy, kiedy rozważnie połączymy ze sobą rozwiązania z zakresu nowoczesnego designu z elementami vintage. Wówczas nasze mieszkanie czy dom mają szanse być nie tylko urządzone zgodnie z najnowszymi trendami wnętrzarskimi, ale i pozostawać praktyczne i komfortowe. Błędem będzie stylizowanie pokoju, opierając się wyłącznie na akcentach odwołujących się do przeszłości, i zdefiniowanie go jako grandmillennial. Nie tędy droga.

Grandmillennialsi – kim są?

Ogólny zarys stylu grandmillennial warto uzupełnić omówieniem grupy odbiorców, bowiem ta zyskała nawet swoją nazwę. Grandmillennialsi czy też grandmilenialsi to osoby urodzone w latach 80. i 90. XX wieku (1980-2000), które znudzone bezosobową estetyką, za jaką ślepo podążają miliony, nie kryją się ze swoją sympatią do tradycyjnego designu. To właśnie dzięki niezwykle urzekającej stylistyce dawnych lat mogą sprawić, że ich własne wnętrze nie tylko nabierze wyrazu i charakteru, ale i stanie się bardziej przytulne.

Zauważmy, że od kilku lat niezwykle modny pozostaje styl minimalistyczny, skandynawski i industrialny, ale kto powiedział, że musimy się odnajdywać się akurat w tych klimatach?! W końcu trendy wnętrzarskie to jedno, a potrzeby i preferencje użytkowników to drugie. Grandmillennial przypomina nam o tym – pokazuje, że nawet najpiękniejsze wnętrza nowoczesne nie muszą przekonywać każdego, a styl aranżacyjny, który jest szczególnie interesujący to ten, który kojarzymy z salonami, kuchniami czy sypialniami naszych babć i dziadków. To w nim odnajdziemy niewymuszoną radość, bezpieczeństwo i spokój jednocześnie.

granny chic wnetrze aranzacja grandmillennial

Granny chic – jakie są jego cechy charakterystyczne?

Styl grandmillennial kładzie kres wszechobecnym szarościom i ascetycznym wnętrzom. We wnętrzach w duchu granny chic z jednej strony ma być kolorowo i bogato, a z drugiej klasycznie, elegancko i nowocześnie. To swoisty kompromis pomiędzy tym, co uważane za typowo babcine, a tym, co współczesne. Wnętrza stylizowane w ten sposób zdecydowanie można uznać za eklektyczne.

Przeczytaj także: Stwórz wnętrze, jakiego nie ma nikt. Poznaj styl eklektyczny

O jakie elementy wyposażenia wnętrza, warto zabiegać w przypadku wnętrza grandmillennial? Bez wątpienia o antyczne drewniane meble typu biurko, kredens czy komoda, fotel bujany z wikliny czy maszynę do szycia w stylu retro (zarówno te w dobrym stanie, jak i odrestaurowane). Istotne będą także dekoracje i dodatki, np. tapeta w kwiaty, koronkowe serwetki czy bieżniki, zasłony z chwostami, kolekcja porcelanowych talerzy powieszonych na ścianie, haftowane pledy i pościele, abażury z frędzlami lub plisowane, świeczniki i wazony, lustra w złotych ramach oraz zdjęcia i obrazy w dekoracyjnych oprawach. Nie trzeba wymieniać dalej, by poczuć staromodny, lecz mający w sobie to „coś” babciny klimat. Wszystkim nam jest on bardzo dobrze znany.

Poszperaj na portalach aukcyjnych, wybierz się na targ staroci lub zajrzyj do piwnicy czy na strych w domu dziadków. Możesz być zaskoczony, jak wiele perełek aranżacyjnych uda Ci się zdobyć przy relatywnie niskim budżecie. Już nawet przy pomocy kilku dodatków wnętrzarskich jesteś w stanie wprowadzić do swojego wnętrza w stylu grandmillennial prawdziwy sielski klimat.

wystroj wnetrza grandmillennial

Wnętrza grandmillennial – wskazówki aranżacyjne

To prawda, że styl grandmillennial nastawiony jest na maksymalizm, jednak nie oznacza to, że w potencjalnym wnętrzu, możemy sobie pozwolić na absolutnie wszystko. Na pewno, większe szaleństwo aranżacyjne będzie lepiej postrzegane na większym metrażu, niż w niewielkiej przestrzeni mieszkalnej. Abstrahując jednak od ilości metrów kwadratowych, jakie masz do dyspozycji na co dzień, bardzo ważne jest, aby na etapie wykończeniowym, a kolejno strcite dekoracyjnym starać się dokonywać rozsądnych wyborów. Co się za tym kryje? Już na początku przyjmijmy, że wnętrze z „babcinym szykiem”, choć kolorowe, pełne bibelotów, ekstrawaganckie, aż w końcu sielskie, to wizualnie powinno być zrównoważone i harmonijne. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza jeśli poświęcamy swój cenny czas, a przy tym także oszczędności.

Podsumowanie

Zapowiadająca się wnętrzarskim hitem 2023 r. estetyka grandmillennial, to nic innego jak powrót do dzieciństwa i wszystkich tych chwil, które przywołują na myśl szczęście, luz i spokój, a to wszystko w towarzystwie najbliższych osób. To właśnie na bazie tych nostalgicznych wspomnień możemy stworzyć najlepsze stylizacje wnętrzarskie – wówczas będą one autentyczne i spersonalizowane, a więc dopasowane do nas samych. Inspiracje, jakie znajdziemy w magazynach branżowych czy w sieci niewątpliwie będą znacznym ułatwieniem, jednak nie musimy się na nich całkowicie wzorować. W końcu na hasło „wnętrze z babcinym szykiem” każdemu z nas przychodzą na myśl inne skojarzenia. To za każdym razem inna historia…

Przeczytaj także: Efektowna ściana w jadalni – czym ją wykończyć?e-cegla.pl Reviews with ekomi-pl.com