Style wnętrzarskie dla miłośników natury

Style wnętrzarskie dla miłośników natury

Życie w zgodzie z naturą to nie tylko gorący trend wnętrzarski, ale i sposób na odzyskanie harmonii czy równowagi. Przekonało się już o tym wiele osób, a grono fanów stale się powiększa. Ty też chcesz być eko? Poznaj nurty aranżacyjne, w których natura gra główną rolę!

Spis treści:

  1. Styl skandynawski
  2. Styl urban jungle
  3. Styl boho

Styl skandynawski

Inspiracja światem przyrody to motyw przewodni stylu skandynawskiego. Obecność materiałów naturalnych (przede wszystkim drewna), jasne i neutralne kolory, motywy przyrodnicze, duża ilość światła naturalnego i sztucznego, prostota i przejrzystość – tak w największych skrócie można opisać skandynawski design. W tym nurcie duży nacisk kładzie się na produkty wysokiej jakości, a dekoracje ogranicza do minimum. Od formy zdecydowanie ważniejsza jest funkcja. Sam klimat wnętrz skandynawskich można sprowadzić do określenia „hygge”. Tłumaczy się je jako poczucie komfortu, równowagi i bezpieczeństwa, przytulność czy błogostan.

Dowiedz się więcej na temat estetyki „scandi” i zajrzyj do wpisu: W czym tkwi siła stylu skandynawskiego?

biale wnetrze w stylu skandynawskim

Styl urban jungle

Zapierające dech w piersiach domowe strefy relaksu czy zielone oazy spokoju – o nich jest głośno. Liczba publikacji na temat stylu urban jungle w ostatnim czasie niewątpliwe wzrosła. Popularność tej estetyki obserwujemy także w mediach społecznościowych. Zaryzykujemy stwierdzenie, że obecnie – 2022 r. – to jeden z najgorętszych trendów w aranżacji wnętrz. Urban jungle nie tyle odwołuje się do przyrody, co bazuje na niej. Skupia się na harmonijnym połączeniu elementów natury z wielkomiejskim zgiełkiem. Kolorem przewodnim w tej stylistyce jest zieleń – i to w każdej odsłonie, zaś motywem bujna i gęsta roślinność w rozmiarze XXL. Rośliny, jakie odnajdą się we wnętrzu urban jungle, to m.in. monstery, bluszcze, palmy, paprocie, sukulenty, sansewierie czy kaktusy. Oczywiście nie poprzestawaj tylko na nich! Poprawnym ruchem aranżacyjnym będzie zastosowanie rozmaitych materiałów dekoracyjnych z motywem fauny i flory. Tapeta lub fototapeta, plakaty lub obrazy, wiklinowe lampy lub lampiony, poduszki dekoracyjne lub zasłony – jest mnóstwo produktów wnętrzarskich, z którymi osiągniesz wyjątkowy klimat urban jungle. Pamiętaj, że w tzw. miejskiej dżungli jest miejsce tylko na takie meble i dekoracje, które bazują na materiałach naturalnych (drewno, wełna, bawełna, len itp.).

wnetrze urban jungle

Styl boho

Styl boho, niegdyś znany jako etno, cieszy się niesłabnącą popularnością nie tylko w modzie, ale i wystroju wnętrz. Nic dziwnego, pomieszczenia urządzone w tym stylu cechuje autentyczność, przytulność, luz i nieszablonowość. Wchodząc do pomieszczenia boho, w oczy momentalnie rzuca się „przyjemna różnorodność”, która stanowi zbiór inspiracji z różnych „światów”. Nie bez powodu mówi się, że boho jest eklektyczny. W końcu to koncepcja wnętrzarska, która łączy ze sobą wiele tendencji. Są nimi: styl życia bohemy (artystycznej cyganerii z XIX wieku), poglądy hippisów, akcenty pochodzące z różnych stron świata, głównie z Afryki i Ameryki Południowej, stylistyka retro, a także miłość do natury.

A jak wygląda proces tworzenia aranżacji w tej stylistyce? Otóż, dominacja barw ziemi, zamiłowanie do tradycyjnego rzemiosła, materiały naturalne i wzorzyste tekstylia „etno” – to baza, na której powstają oryginalne wnętrza boho. Z kolei na ich wyposażenie składają się meble i dodatki wykonane głównie z drewna, rattanu, bambusa, wikliny, ale też szkła, cyny, miedzi czy mosiądzu. Nieodzownym elementem wnętrz w tym stylu są poduszki dekoracyjne o etnicznym hafcie, koce, pledy bądź narzuty ozdobne z frędzlami, marokańskie dywany, makramy etc. – wszystkie wykonane z tkanin naturalnych, takich jak wełna, bawełna, len czy juta.

Styl boho odzwierciedla miłość do natury i odmiennych kultur, z których de facto czerpie pełnymi garściami. Odważnie łączy ze sobą odległe światy, a swoboda twórcza jest mu szczególnie bliska. Dzięki temu jest uważany za niezwykle atrakcyjny kierunek wnętrzarski, zwłaszcza przez osoby, które aranżację wnętrza postrzegają jako szansę na wyrażenie siebie.

wnetrze boho

Przeczytaj także: Jak wykorzystać potencjał mieszkania w kamienicy?e-cegla.pl Reviews with ekomi-pl.com