Jak wykorzystać potencjał mieszkania w kamienicy?

Jak wykorzystać potencjał mieszkania w kamienicy?

Lokale mieszkalne w kamienicach jeszcze do niedawna nie zaskakiwały niczym szczególnym. Dawna architektura miejska, nieco przestarzała czy archaiczna – kto by pomyślał, że nagle stanie się tak popularna? Obecnie mieszkania w starej kamienicy to przestrzenie, w których chcemy mieszkać, a nierzadko pracować. To wnętrza z duszą – atrakcyjne, luksusowe i komfortowe. Drzemie w nich olbrzymi potencjał. Sprawdź, co kryje się pod tym stwierdzeniem!

Spis treści:

  1. Stare mieszkania w kamienicy – w czym tkwi ich sekret?
  2. Aranżacja mieszkania w kamienicy – co warto wyeksponować?
  3. Mieszkanie w kamienicy – w jakim stylu je urządzić?
  4. Remont mieszkania w starej kamienicy – podpowiedzi

Stare mieszkania w kamienicy – w czym tkwi ich sekret?

Mieszkania w starej kamienicy wzbudzają zainteresowanie wśród szerokiego grona nabywców, a w szczególności wśród ludzi młodych, artystów itp. W nowoczesnym budownictwie osoby te nie znajdują tego, na czym najbardziej im zależy. Z czego to wynika? Z reguły: z pasji, stylu życia, charakteru czy temperamentu. Tacy nabywcy mają jasno zdefiniowane preferencje i oczekiwania, a w przestrzeniach mieszkalnych cenią sobie nietypowy układ, nieoczywisty charakter, swobodę czy możliwość wyrażenia siebie. Wszystko to znajdują w… kamienicach!

Ciekawe rozwiązania przestrzenne, historyczne elementy wykończeniowe czy dekoracyjne – takie otoczenie inspiruje do naprawdę wyjątkowych koncepcji wnętrzarskich. Doskonale wiedzą o tym profesjonaliści z branży wnętrzarskiej, których widok lokalu w kamienicy przyprawia o niemałą ekscytację.

Uwaga, stare mieszkania stwarzają wiele możliwości aranżacyjnych, ale urządzenie ich z gustem stanowi duże wyzwanie – zwłaszcza dla amatorów. Warto o tym pamiętać, przymierzając się do samodzielnej aranżacji. W pierwszym odruchu często wydaje się, że nie potrzeba wiele wysiłków, aby wykreować oryginalne wnętrze w kamienicy. W końcu już po pierwszej wizycie w takim miejscu można, kolokwialnie mówiąc, przepaść. W rzeczywistości wielką sztuką jest połączyć ze sobą klimat dawnych lat z nutą nowoczesności, komfortem i funkcjonalnością.

stare mieszkanie w kamienicy

Aranżacja mieszkania w kamienicy – co warto wyeksponować?

Wchodząc do mieszkania w starej kamienicy, można zachwycić się wieloma charakterystycznymi elementami, których w klasycznych blokach nie ma. Stanowią one niezaprzeczalny atut wnętrza, dlatego nie należy z nich rezygnować, ani „tuszować”, a starannie wkomponować w aranżację.

Wysoki sufit

W kamienicznym mieszkaniu nie sposób nie zwrócić uwagi na wysoki sufit. Pozwala on na stworzenie antresoli, która okazuje się niezwykle przydatna, zwłaszcza kiedy metraż mieszkania jest niewielki czy niewystarczający. Wykorzystanie tej przestrzeni sprawia, że wnętrze zyskuje nie tylko nową funkcjonalność, ale i fantastyczny klimat. Funkcjonalność? Dokładnie tak – dla wielu osób antresola to miejsce idealne, jeśli chodzi o sypialnię marzeń czy domową strefę relaksu. Co ciekawe, przy większych wysokościach możliwe jest stworzenie dodatkowego pokoju, np. biura domowego.

Duże okna

Wysokie, drewniane okna wpuszczające do wnętrza sporą ilość światła dziennego to kolejne rozwiązanie, które spotykamy we wnętrzach kamienic. Pod żadnym pozorem nie dekoruj ich – nie zasłaniaj firanami, ani nie eksperymentuj z roletami. W ten sposób nie tylko ograniczysz dopływ światła słonecznego do wnętrza, ale i zaburzysz jego estetykę, naturalny klimat. Obszerne okna w kamienicy – ze szprosami czy bez – same w sobie są wspaniałą ozdobą wnętrza. Jedynym elementem dekoracyjnym, o jaki możesz pokusić się w tej strefie, są subtelne zasłony.

Ściany z czerwonej cegły

Stare kamienice skrywają prawdziwe skarby – i to dosłownie! Najlepszym tego potwierdzeniem jest naturalna czerwona cegła, którą znajdziemy pod warstwami tynku. W czasach, gdy materiały naturalne zaliczane są do najgorętszych trendów wnętrzarskich, wyeksponowanie cegiełek w mieszkaniu w kamienicy staje się wręcz obowiązkowe. Dodajmy do tego uniwersalność starej cegły – surowiec ten doskonale odnajduje się w wielu stylach aranżacyjnych.

Sprawdź także: Jaki kolor ścian do czerwonej cegły? Podpowiadamy

Stary parkiet

Wnętrza mieszkalne kamienic zaskakują pozytywnie nie tylko spoglądając w górę czy przed siebie, ale też w dół. Drewniany parkiet układany w jodełkę jest materiałem podłogowym, który kojarzymy przede wszystkim ze starymi kamienicami. Elegancki, ponadczasowy – będzie idealnym „składnikiem” modnego wnętrza. Dlatego nie rezygnuj z niego, lecz przyjrzyj się mu bliżej i sprawdź, czy nie wymaga renowacji. Uzupełnienie ewentualnych braków i cyklinowanie pomogą przywrócić mu dawny blask.

aranzacja mieszkania w kamienicy

Mieszkanie w kamienicy – w jakim stylu je urządzić?

Mieszkania w starych kamienicach stwarzają duże możliwości aranżacyjne. Spośród wszystkich kierunków wnętrzarskich najlepszym wyborem do tego typu przestrzeni będzie jeden z następujących styli:

  • klasyczny – mimo zmieniających się trendów jest wciąż chętnie wybierany do wnętrz mieszkalnych, zwłaszcza tych, gdzie istotne jest położenie akcentu na ponadczasowy i dystyngowany charakter wystroju. W klasycznych wnętrzach stawia się na jasne, stonowane barwy, ozdobne elementy wykończeniowe na ścianach i sufitach oraz podłogi z drewna, kamienia lub ceramiki (płytki lub mozaiki z motywem geometrycznym). Wnętrza te tworzą m.in. antyczne meble lub klasyczne meble stylizowane, obrazy i lustra w bogato zdobionych ramach, wzorzyste dywany i masywne zasłony z efektem zaciemnienia.

  • francuski – doskonale odnajduje się w jasnych i przestronnych wnętrzach, gdzie może zaprezentować pełnie swojej okazałości. Boazeria angielska czy sztukateria, tapicerowane meble ludwikowskie lub te o obłych kształtach, tekstylia o bogatej ornamentyce, kryształowe żyrandole i dzieła sztuki – bez tych elementów wnętrze w stylu francuskim nie istnieje. Choć wydaje się, że jest to estetyka stawiająca na przepych, tak w rzeczywistości urzeka nienachalną elegancją, delikatnością i wdziękiem.

  • industrialny – sprawdza się we wnętrzach wysokich, otwartych, posiadających duże okna. Surowe materiały, takie jak stara cegła, drewno, beton, kamień i metal odgrywają tu główną rolę. Niemniej ważne jest wyeksponowanie wszelkich instalacji, rur czy kabli, które stanowią o atrakcyjności wnętrza. Przy tak wyrazistych materiałach nie warto kombinować z kolorami, lecz postawić na szarości lub inne zgaszone czy przybrudzone barwy. Przemysłowy charakter wnętrza podkreśla się poprzez odpowiednio dobrane elementy wyposażenia, np. drewniane stoły, skórzane fotele, szklane stoliki kawowe, metalowe oświetlenie czy lniane tekstylia, jak również świadomą rezygnację z dekoracji okiennych. Industrialny design to idealna propozycja dla wielbicieli rozwiązań minimalistycznych, funkcjonalnych oraz maksymalnie klimatycznych.

  • skandynawski – wybór tego nurtu aranżacyjnego do mieszkania w kamienicy może okazać się strzałem w dziesiątkę, zwłaszcza jeśli jest ono ciemne. Istotą estetyki skandynawskiej jest bowiem maksymalne doświetlenie wnętrza, minimalizm czy uporządkowana przestrzeń. W kontekście pomieszczeń ulokowanych od północy, których głównym problemem jest mała ilość światła dziennego, ale też innych przestrzeni „borykających się” z niedostatecznym doświetleniem, aranżacja w duchu scandi to z całym przekonaniem rozsądna decyzja. Dodajmy do tego uniwersalność, funkcjonalność, nawiązanie do natury i znaną dziś chyba każdemu filozofię „hygge” – czego chcieć więcej?

  • eklektyczny – czy wiesz, że w mieszkaniu w kamienicy nie musisz ograniczać się tylko do jednej stylistyki? Ba, w takiej przestrzeni to nawet zalecane, by zaszaleć! Wybór stylu eklektycznego pozwoli „rozprawić się” z niepewnością, która towarzyszy tak wielu osobom w procesie decyzyjnym. Co istotne, zyska na tym nie tylko Twoje mieszkanie, w którym nie będzie mowy o nudzie, ale i Ty sam, ujawniając swoje zainteresowania, cele, marzenia, wartości, preferencje aranżacyjne itp. Pamiętaj jednak, że eklektyzm jest sztuką, a granica pomiędzy wnętrzem z charakterem a wnętrzem bez gustu jest bardzo cienka. 

Zdecyduj, który styl jest najbliższy Twojemu sercu i rozpocznij lub zleć proces kreowania wnętrza z duszą!

stylowe mieszkanie w kamienicy

Remont mieszkania w starej kamienicy – podpowiedzi

Jak już wspominaliśmy, aranżacja przestrzeni mieszkalnej w starym budownictwie nie należy do łatwych. Nie bez powodu wiele osób wpisuje do wyszukiwarki hasło: jak urządzić mieszkanie w kamienicy. Mamy nadzieję, że z naszymi poradami i wskazówkami aranżacja wnętrza stanie się nieco łatwiejsza.

W dalszym poszukiwaniu treści wizualnych, konkretnych inspiracji wykorzystaj siłę nie tylko Internetu, ale i Social Mediów. Zajrzyj na portale wnętrzarskie i strony internetowe projektantów / architektów wnętrz. Zobacz, co w tym temacie może zaoferować Ci „kopalnia pomysłów” – Pinterest. A jeśli czujesz, że to zadanie Cię przerasta lub nie dysponujesz wystarczającą ilością wolnego czasu, nie pozostaje nic innego, jak skontaktować się z architektem wnętrz. W takiej sytuacji to jedyne słuszne rozwiązanie prowadzące do zadowalającego efektu końcowego. Kompleksowe wykończenie wnętrz to usługa, którą w swojej ofercie posiada niemal każda pracownia projektowa. Decydując się na nią, Twoje mieszkanie w kamienicy będzie zachwycać każdego!

Przeczytaj także: Stwórz wnętrze, jakiego nie ma nikt inny. Poznaj styl eklektyczny



e-cegla.pl Reviews with ekomi-pl.com