Stwórz wnętrze, jakiego nie ma nikt inny. Poznaj styl eklektyczny

Stwórz wnętrze, jakiego nie ma nikt inny. Poznaj styl eklektyczny

Inspirują Cię oryginalne wnętrza, w których nie ma nudy? Kreatywny wystrój, nieoczywiste rozwiązania wnętrzarskie to coś, co do Ciebie przemawia? Otwórz się na styl eklektyczny! Dowiedz się, co sprawia, że jest tak popularny oraz jak wyciągnąć z niego wszystko, co najlepsze.

Spis treści:

  1. Styl eklektyczny – czy jest dla Ciebie?
  2. Eklektyczne wnętrze – jak umiejętnie łączyć style aranżacyjne?
  3. Wnętrza w stylu eklektycznym – jak powinny wyglądać?

Styl eklektyczny – czy jest dla Ciebie?

Na eklektyzm decydują się osoby, które potrzebują czegoś więcej niż jest w stanie im zaoferować jeden styl aranżacyjny. Mówi się, że użytkownikami wnętrz eklektycznych są artyści, pasjonaci mody, sztuki czy historii, podróżnicy i miłośnicy dobrego designu. Naszym zdaniem nie jest to regułą. Do tego grona powinniśmy dołączyć także osoby, które nie boją się eksperymentować, lubią zmiany oraz tych, którzy nie wyobrażają sobie własnego wnętrza bez obecności przedmiotów o osobliwym charakterze. W eklektycznym wnętrzu nie ma problemu z mniejszymi czy większymi akcentami, które identyfikują nas samych. Tu naprawdę można wyrazić siebie – swoje upodobania, wspomnienia, zainteresowania, cele czy marzenia.

Co ciekawe, na eklektyczne wnętrze nigdy nie jest za późno! Stylistykę tę można traktować jako sposób na zażegnanie aranżacyjnej nudy. Jeśli od kilku lat mieszkasz w starannie urządzonym wnętrzu, lecz odnosisz wrażenie, że czegoś mu brakuje (wyrazu, powiewu świeżości, przytulności, efektu wow), to koniecznie zainteresuj się koncepcją eklektyczną. To dobry sposób na szybką metamorfozę wnętrza – często bez konieczności przeprowadzania generalnego remontu.

Przestrzenie, które aż proszą się o aranżację w stylu eklektycznym to… zabytkowe kamienice. Przestronne pomieszczenia, a w nich wysokie sufity, duże okna ze szprosami, możliwość odsłonięcia starej cegły – to oznacza tylko jedno: bogactwo zaskakujących zestawień stylistycznych.

styl eklektyczny w mieszkaniu z wysokim sufitem

Eklektyczne wnętrze – jak umiejętnie łączyć style aranżacyjne?

Styl eklektyczny łączy ze sobą różne style i trendy – nawet te, które na pierwszy rzut oka niekoniecznie do siebie nie pasują. Ryzyko, kreatywność, fantazja i brak utartych schematów to kwintesencja tej stylistyki. Na bazie tych wartości / przekonań powstają wyjątkowe projekty wnętrzarskie, inne niż wszystkie.

W eklektyzmie chodzi o to, by scalić w harmonijną całość przynajmniej dwa odmienne światy. Nie jest to łatwe. Granica pomiędzy poprawną aranżacją w eklektycznym klimacie a chaotycznym i przypadkowym wystrojem wnętrza jest bardzo cienka. Dlatego, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze stylem eklektycznym, wybierz tylko dwa style wnętrzarskie, nie więcej, np.:

Zestawiając ze sobą tylko dwie koncepcje wnętrzarskie, Twoja przestrzeń, będzie urządzona w sposób poprawny i gustowny, a jednocześnie nabierze indywidualnego charakteru. To rozsądne i bezpieczne rozwiązanie na „start”. Z biegiem czasu możesz rozwijać aranżację o nowe kierunki.

Przeczytaj także: Projekt wnętrza kompatybilny z potrzebami domowników. Poznaj house-coaching

eklektyczne wnetrze aranzacja

Wnętrza w stylu eklektycznym – jak powinny wyglądać?

Wnętrze eklektyczne, spójne, ale nie kiczowate czy przerysowane – jak osiągnąć taki efekt? Przede wszystkim pamiętaj, że eklektyzm nie ma nic wspólnego z przypadkowym doborem motywów, kolorów, wzorów, mebli i dodatków. I choć styl ten nie ma żadnych sztywnych reguł, to wyobraźnia przestrzenna, staranność, wyczucie smaku, aż w końcu ostrożne podejmowanie decyzji są tutaj kluczowe. Tzw. kontrolowany miszmasz tylko z pozoru dopuszcza się absolutnej różnorodności. Kiedy wejdziemy w temat głębiej, okazuje się, że proces ten musi opierać się na poprawnie zaplanowanej przestrzeni, a każdy ruch (pomysł, zakup, czynność) powinien być kontrolowany i poddawany ocenie. Co to oznacza?

W aranżacji eklektycznego wnętrza bardzo ważne jest znalezienie wspólnego mianownika, który połączy pozornie niepasujące do siebie elementy i pozwoli osiągnąć wrażenie harmonii. Może nim być kolor, materiał, faktura, wzór, kształt, a nawet dekoracje wskazujące na pasje właścicieli. Uwaga, motyw przewodni we wnętrzu eklektycznym powinien być dostrzegalny, ale w sposób nienachalny. Nie przesadzaj z jego ilością / częstotliwością. Trzymaj rękę na pulsie – przed każdą zmianą we wnętrzu, nowym elemencie wprowadzanym do aranżacji, upewnij się, czy nie będzie go (już) za dużo, czy nie stanie się zbyt oczywisty.

wnetrze w stylu eklektycznym

Urządzając wnętrze w stylu eklektycznym, musisz myśleć odważnie i nieszablonowo, jednocześnie pamiętając, aby nie popaść w przesadę, gubiąc się w proporcjach (zachowanie równowagi ilościowej). Im więcej serca i kreatywności włożysz w aranżację swojego lokum, tym stanie się ono bardziej dopieszczone i spersonalizowane, wyjątkowe i oryginalne.

Przeczytaj także: Czerwona cegła – najczęściej zadawane pytania i tylko konkretne odpowiedzie-cegla.pl Reviews with ekomi-pl.com