Czerwona cegła – najczęściej zadawane pytania i tylko konkretne odpowiedzi

Czerwona cegła – najczęściej zadawane pytania i tylko konkretne odpowiedzi

Jest określana królową współczesnych wnętrz. Zdobi zarówno wnętrza mieszkalne, jak i komercyjne. Kreuje w nich niepowtarzalną atmosferę, dodaje uroku i przytulnego charakteru. Cegła czerwona – to na niej skupimy się w tym artykule. Odpowiemy na najczęstsze pytania dotyczące tej wyjątkowej i ponadczasowej dekoracji ściennej. Zaczynajmy!

Spis treści:

  1. Z czym łączyć czerwoną cegłę?
  2. Jaki kolor ścian pasuje do czerwonej cegły?
  3. Jaka fuga do cegły dekoracyjnej?
  4. Jaki kolor fugi do cegły czerwonej?
  5. Do jakiego stylu pasują ściany z czerwoną cegłą?
  6. Jakie meble do czerwonej cegły?
  7. Jakie zasłony do czerwonej cegły?

Z czym łączyć czerwoną cegłę?

To pewne, że chcesz wykorzystać cegłę dekoracyjną w swoim wnętrzu? Chodzi Ci po głowie zestawienie jej z jakimś innym materiałem wykończeniowym, by uzyskać imponujący efekt końcowy? Dobrze trafiłeś, ponieważ wiemy, co pasuje do czerwonej cegły i chętnie się tym dzielimy! Zainspiruj się naszymi sugestiami i stwórz zachwycającą przestrzeń do życia, mieszkania, pracy etc.

Czerwona cegła i drewno

Drewno jest materiałem, który znajdziemy w niemal każdym domu czy mieszkaniu. Jeśli nie na podłodze to w formie mebli, a coraz częściej także na ścianie (okładzina drewniana). Jego idealnym, bo naturalnym, towarzyszem jest czerwona cegła. Razem tworzą znakomity duet wnętrzarski znajdujący zastosowanie głównie w projektach rustykalnych, retro, loft, soft loft, nowoczesnych, skandynawskich. Surowe drewno ze słojami i sękami w parze z płytkami z ciętej cegły – uwierz nam na słowo, że te dwa materiały dzięki swej prostocie i oryginalności odmienią każde wnętrze! Co najważniejsze, ciepły i przytulny klimat gwarantowany!

Cegła czerwona i beton

Połączenie czerwonych cegiełek z betonem kojarzy Ci się z wnętrzami industrialnymi? Słusznie! To najlepsza propozycja właśnie do przestrzeni takich jak te – surowych, minimalistycznych, a zarazem odważnych. Warto podkreślić, że duet ten jest dosyć ciężki, dlatego najlepiej odnajdzie się w większych pomieszczeniach. Nie oznacza to, że w małych wnętrzach musimy z niego zrezygnować. I niewielki pokój można wykończyć czerwoną cegłą i betonem, lecz róbmy to z głową. W takiej sytuacji zaplanuj użycie obu materiałów w mniejszej ilości – bądź oszczędny.

Czerwona cegła i marmur

Czytasz i nie dowierzasz? Czas przekonać się do tego nieoczywistego i intrygującego połączenia. Decydując się na cegłę czerwoną i biały marmur, jesteś bliski stworzenia naprawdę stylowego i niepospolitego wnętrza. Nawet jeśli nie jesteś zwolennikiem awangardowych połączeń, to jesteśmy niemal pewni, że czerwona cegła i biały marmur przypadną Ci do gustu. Taka koncepcja sprawdzi się w stylistyce: nowoczesnej, loftowej, eklektycznej, klasycznej, czy glamour. Aranżacja z udziałem cegły i marmuru wniesie do każdego wnętrza powiew luksusu i dobrego smaku. Co Ty na to?

Cegła czerwona i sztukateria

Kolejna nietypowe zestawienie – czerwona cegła i sztukateria. Sąsiedztwo tych materiałów można określić jako coś świeżego, odkrywczego, błyskotliwego. Podejrzewamy, że większość osób, która trafiła na ten wpis w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, z czym łączyć cegłę czerwoną, nie spotkało się dotąd z takim zestawieniem. Będzie ono idealne do wnętrz w stylu: klasycznym, glamour, retro, angielskim, francuskim i eklektycznym. Co ciekawe, o ile lokalizacja płytek z czerwonej cegły jest pewna, bo znajdą się one na ścianie, o tyle umiejscowienie sztukaterii nie jest tak oczywiste. Możesz nią ozdobić zarówno ściany wnętrza, jak i... sufit! Jeśli chodzi o kolor powierzchni wykończonych sztukaterią, możliwości jest wiele. Cegła czerwona na ścianie i: biel, butelkowa zieleń, granat, szarość – każde z tych połączeń będzie wyglądać spektakularnie!

Czerwona cegła i farba tablicowa

We wnętrzach, gdzie prym wiedzie czerwona cegła na ścianę, farba tablicowa może stać się idealnym dopełnieniem wystroju. Co za tym przemawia? Na pewno aspekt wizualny, stara cegła doskonale komponuje się z czernią – uniwersalnym i najczęściej wybieranym kolorem farby tablicowej. Pozostają jeszcze kwestie praktyczne – powierzchnia pokryta „tablicówką”, pozwala na jej rozmaite wykorzystanie: w kuchni, jadalni, a także biurze, restauracji, kawiarni, piekarni czy cukierni. Spójrzmy, jak może to wyglądać w praktyce. W doborowym towarzystwie cegły czerwonej, farba tablicowa posłuży:

  • w domu lub mieszkaniu do sporządzania listy zakupów czy zanotowania przepisu na ulubione ciasto / potrawę,
  • w przestrzeni biurowej do spisania ważnych spraw i pomysłów, przedstawienia projektu czy planu działania zespołowi,
  • w lokalu gastronomicznym lub handlowo-usługowym do zaprezentowania aktualnego menu / oferty, informacji o nowościach, promocjach.

Jaki kolor ścian pasuje do czerwonej cegły?

Cegła czerwona na ścianie to „konkretny” materiał wykończeniowy. Wszędzie tam, gdzie się pojawia, wizualnie staje się głównym i najważniejszym elementem aranżacji. Dlatego niesamowicie ważny jest wygląd ścian sąsiadujących z ceglanym murem. Chcesz je pomalować zwykłą farbą? W porządku, ale zanim wybierzesz kolor, weź pod uwagę następujące kwestie:

  • wielkość wnętrza i jego przeznaczenie,
  • ilość światła dziennego w pomieszczeniu,
  • styl wnętrzarski.

To bardzo ważne dla aranżacji wnętrza, która ma być poprawna i udana. Liczysz na konkretne propozycje i inspiracje stanowiące odpowiedź na pytanie, jaki kolor ścian do czerwonej cegły? Jakiś czas temu zgłębiliśmy ten temat w osobnym artykule blogowym. Całość dostępna TUTAJ.

Jaka fuga do cegły dekoracyjnej?

Fugowanie płytek z cegły to temat, wokół którego powstaje wiele pytań. Znaczna część osób nie wie, jaka fuga do starej cegły jest odpowiednia. Mimo tej niewiedzy, istotne jest, że zdajemy sobie sprawę z tego, że cegła rozbiórkowa jest produktem, którego historia sięga dawnych lat. To z kolei oznacza, że wymaga ona szczególnego traktowania. Przejdźmy więc do szczegółów!

Fuga do płytek ceglanych powinna posiadać gruboziarnistą fakturę, a przy tym charakteryzować się wysoką wytrzymałością, przyczepnością oraz dobrymi parametrami eksploatacyjnymi. Tylko taka zaprawa do fugowania cegły czerwonej pozwoli uzyskać zwartą konstrukcję ceglanego muru, a przy tym osiągnąć pożądany efekt wizualny przywołujący na myśl wnętrza z minionych epok. Proponowane przez nas zaprawy produkowane są według starej, rzemieślniczej receptury, co jest równoznaczne z gwarancją Twojej satysfakcji.

Z czego składa się dobra fuga do płytek z cegły? Należy tu wymienić specjalnie dobrane kruszywa, spoiwa i pigmenty. Po wymieszaniu wszystkich tych składników z wodą, otrzymujemy gruboziarnistą zaprawę do fugowania starej cegły. W przypadku oferowanych przez nas fug do płytek z naturalnej cegły mówimy o jeszcze jednym, ważnym składniku. Jest nim tras, minerał pochodzenia wulkanicznego, który ogranicza powstawanie wykwitów i zacieków na spoinach.

Co ważne, zaprawy do fugowania, które znajdziesz w ofercie naszego sklepu e-Cegła, nadają się nie tylko do ciętej cegły, ale i klinkieru. Możesz je wykorzystać wewnątrz lub na zewnątrz budynku.

Jaki kolor fugi do cegły czerwonej?

Wybór fugi do starej cegły wymaga określenia jej koloru. Większość z nas sporo uwagi poświęca temu, jaki kolor, ewentualnie struktura cegiełek, będą odpowiednie do wnętrza, stolarki otworowej czy dachu, spychając na boczny tor barwę fugi. Tymczasem to właśnie ten element definiuje estetykę ceglanego muru. Te same cegły dekoracyjne potrafią wyglądać zupełnie inaczej w różnym otoczeniu (jasna fuga / ciemna fuga). Miejmy to na uwadze.

Najpopularniejsze odcienie zaprawy do spoinowania płytek ceglanych to: biel, szarość i antracyt. Ostateczna decyzja co do koloru fugi należy oczywiście do nas samych, niemniej poza indywidualnymi preferencjami warto wziąć pod uwagę styl aranżacyjny pomieszczenia czy styl wykończenia elewacji. Zadajmy sobie pytanie, na jakim efekcie końcowym nam zależy. Czy liczymy na zdecydowany rezultat, gdzie ciemna fuga będzie podbijać gładkie cegiełki w kolorze intensywnej czerwieni? A może spodziewamy się efektu „tradycyjnego”, w którym jasna fuga złagodzi czerwone kafelki ceglane, eksponując jednocześnie ich unikalną strukturę?

Projektując ceglane powierzchnie, zapewne wiesz, w jakim kierunku zmierza (lub będzie zmierzać) aranżacja Twojego wnętrza lub estetyka elewacji. Zanim podejmiesz decyzje i wybierzesz kolor fugi do czerwonej cegły, poszukaj inspiracji – zobacz, jak robią to inni. Zajrzyj na Pinteresta, Instagrama – spotkasz się tam z masą sugestii i podpowiedzi. Mając kilka punktów odniesienia, szansę na powodzenie projektu, w którym motywem przewodnim jest czerwona cegła na ścianę, zwiększają się. Skorzystaj z tego!

Do jakiego stylu pasują ściany z czerwoną cegłą?

Naturalna cegła czerwona kojarzy się ze starymi domami, stodołami, pofabrycznymi wnętrzami. W związku z tym idealnie odnajduje się w aranżacjach odwołujących się do przeszłości… Styl rustykalny (wiejski), vintage, retro – w każdym z nich płytki ze starej cegły na ścianę są pożądanym elementem dekoracyjnym. Nie oznacza to jednak, że prawdziwa cegła pasuje wyłącznie do wnętrz, gdzie istotną rolę odgrywają historyczne akcenty… Potencjał tego materiału dekoracyjnego jest znacznie większy.

Cięta cegła rozbiórkowa świetnie prezentuje się także w nowoczesnych wnętrzach, gdzie prym wiedzie stylistyka industrialna, loftowa, eko, minimalistyczna, a nawet glamour! Sprawę ułatwia obecna różnorodność cegieł ozdobnych – duży wybór faktur i odcieni, a przy tym możliwość swobodnego wyboru koloru fugi będącej dla nich tłem. Warto wspomnieć jeszcze o sposobie układania cegiełek – tutaj do wyboru masz przynajmniej kilka stylów murowania. Choć wydawać by się mogło, że to jedynie szczegół, drobnostka, tak w praktyce potrafi diametralnie wpłynąć na odbiór wizualny wnętrza.

Jakie meble do czerwonej cegły?

Sztuka aranżacji wnętrza z udziałem cegły od zawsze uważana była za trudną. Cegła czerwona położona na ścianach salonu, kuchni, sypialni etc. stanowi bowiem mocny akcent każdego z tych pomieszczeń. Nie tylko z uwagi na intensywny czerwony kolor, ale i surową fakturę, która sprawia wrażenie wizualnej ciężkości. Dopasowanie mebli do takiej dekoracji ściennej dla wielu może stanowić prawdziwe wyzwanie... Są jednak pewne obszary, które po wnikliwej analizie, pozwolą wyznaczyć optymalny kierunek działań.

Najważniejsze to określić styl aranżacyjny i skojarzyć pasujące do niego materiały oraz ocenić wielkość pomieszczenia. Wiedząc, jakie surowce „akceptuje” dany styl wnętrzarski, na 99% nie popełnisz żadnego błędu, ponieważ wybierzesz meble „przyjazne” dla otoczenia / wystroju. Z kolei dokonując oceny wielkości pokoju, jesteś w stanie dostosować ilość, wielkość, a także rozmieszczenie mebli tak, aby nie dopuścić do przeładowania czy wizualnego chaosu. Idąc tą drogą, jesteś bliski stworzenia harmonijnego wnętrza z udziałem modnej, czerwonej cegły i odpowiednio dobranych względem niej mebli.

Liczysz na konkrety? Weź pod uwagę materiały naturalne, takie jak jasne drewno, stal, czy szkło. Do ściany z czerwonej cegły na pewno będą pasować także białe i czarne meble o matowym wykończeniu. Matowe fronty wizualnie uspokajają pomieszczenie – wprowadzają przyjemną i kameralną atmosferę. Przy naturalnej cegle, która sama w sobie jest materiałem wnoszącym do wnętrza klimatyczny nastrój, ma to olbrzymie znaczenia.

Jakie zasłony do czerwonej cegły?

Zasłony pełnią we wnętrzu dwie funkcje: praktyczną i dekoracyjną. We współczesnych aranżacjach, gdzie liczy się dobry design, stanowią bardzo ważny element wystroju pomieszczenia. Jednak nie zawsze ich dopasowanie względem wykończenia czy wyposażenia wnętrza jest oczywiste. Najlepszym potwierdzeniem są aranżacje mieszkalne z udziałem czerwonej cegły na ścianie. Zasłony w neutralnym kolorze, a może mocnym i kontrastującym – to pytanie zadaje sobie większość osób, które zdecydowały się na ponadczasową cegłę ozdobną w swoim domu czy mieszkaniu. Jak dokonać słusznego wyboru?

Zacznij od analizy dotychczasowego wystroju wnętrza. Weź pod uwagę styl aranżacyjny, w jakim utrzymany jest salon, jadalnia, sypialnia etc. Zastanów się, jakie kolory możesz wprowadzić do aranżacji, a jakie kompletnie nie będą pasować do całej reszty. Konfrontuj swoje pomysły z założeniami wiodącego stylu wnętrzarskiego. Jeśli nie posiadasz dostatecznej wiedzy w tym temacie lub masz wątpliwości, posiłkuj inspiracjami dostępnymi na portalach wnętrzarskich. W końcu inne zasłony będą pasować do loftu, inne do pokoju rustykalnego, a zupełnie inne do estetyki skandynawskiej.

Zasłony do wnętrza z czerwoną cegłą na ścianie – zainspiruj się

Oczekujesz szybkiej porady z naszej strony w temacie koloru zasłon do czerwonej cegły? Spróbujemy pomóc.

Podobają Ci się ceglane wnętrza z charakterem? Odważny akcent w postaci granatowej lub ciemnozielonej zasłony wpłynie tylko pozytywnie na wystrój pomieszczenia. Dołóż do tego fotel lub poduszki dekoracyjne w tym samym kolorze. Będzie nietypowo, intrygująco, nowocześnie!

Opowiadasz się za minimalistycznymi rozwiązaniami, cenisz sobie szyk i elegancję we wnętrzach? Dobrym wyborem do czerwonej cegły położonej na ścianie będzie subtelna dekoracja okienna – zasłona w kolorze ścian lub mebli – szara, beżowa, biała?

W każdym wypadku – zarówno we wnętrzu z charakterem, jak i w tym, gdzie istotna jest powściągliwość kolorystyczna – dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie samych zasłon, bez firan. Pozwoli to wprowadzić do pomieszczenia maksymalną ilość światła dziennego, a przy tym uczynić aranżację „lekką”.

Przeczytaj także: Jak urządzić salon zorientowany na północ?



e-cegla.pl Reviews with ekomi-pl.com