Przepis na idealny kącik do pracy w domu

Przepis na idealny kącik do pracy w domu

Praca zdalna, home office – to pojęcia, które w ostatnim czasie wyraźnie zyskały na popularności. I choć na pierwszy rzut oka taka wizja pracy wydaje się niezwykle atrakcyjna, tak w praktyce wygląda to różnie… Jednym z powodów, dla których nie wszyscy odnajdują się w trybie home office, jest niewłaściwa aranżacja przestrzeni. Odpowiednio zorganizowany kącik do pracy w domu to podstawa! Tylko wtedy możliwa staje się efektywna i niczym niezakłócona realizacja zadań i obowiązków. Sprawdź, jak urządzić idealne miejsce do pracy w domu!

Spis treści:

  1. Miejsce do pracy w domu / mieszkaniu – gdzie je wydzielić?
  2. Kącik do pracy w domu – w jakim stylu go urządzić?
  3. Stylowy kącik do pracy w salonie – inspiracje

Miejsce do pracy w domu / mieszkaniu – gdzie je wydzielić?

Posiadacze domów jedno- bądź wielorodzinnych, pod kątem home office, mierzą się z mniejszymi wyzwaniami niż osoby zamieszkujące mieszkania. W przypadku właścicieli domów przeznaczenie i zagospodarowanie jednego z pomieszczeń na biuro domowe to scenariusz możliwy. Niestety, mieszkańcy bloków, a nierzadko nawet apartamentowców mogą jedynie o nim pomarzyć… Jednak problem ten, a może raczej niedogodność, dotyczy sporej części społeczeństwa. I dlatego zatrzymajmy się na dłużej przy temacie rozsądnego wyboru miejsca do pracy właśnie w mieszkaniu – zarówno tym małym, jak i większym.

Przede wszystkim wyeliminuj strefy komunikacyjne. Korytarz, przedpokój, hall – z całym przekonaniem nie są przestrzeniami odpowiednimi do zorganizowania w nich komfortowego kącika do pracy. Taka lokalizacja z dużym prawdopodobieństwem będzie stanowić utrudnienie dla pozostałych domowników, co z kolei przełoży się u Ciebie na trudności w skupieniu się podczas wykonywanych zadań.

Na niewielkich metrażach najbardziej sensownymi pomieszczeniami do wydzielenia w nich niewielkiego biura domowego są: salon i sypialnia. Wybierając jeden z tych pokoi do urządzenia biura domowego w skali mikro, możesz liczyć na optymalną prywatność, jak również zadowalający komfort pracy. Celuj w strefy w pobliżu okna, gdzie będziesz mieć możliwość skorzystania ze światła dziennego. Wówczas promienie słońca odpowiednio doświetlą Twoje miejsce pracy, zapewniając korzystne warunki do realizacji codziennych obowiązków. Sprawdź również, jak potencjalna strefa do pracy wypada pod kątem dostępu do sieci elektrycznej czy zasięgu Internetu.

miejsce do pracy w domu mieszkaniu styl nowoczesny

Kącik do pracy w domu – w jakim stylu go urządzić?

Aranżacja miejsca do pracy w domu czy mieszkaniu wymaga szczególnego podejścia. I choć wyróżniamy przynajmniej kilkanaście kierunków aranżacyjnych, a każdy może zdecydować na dokładnie ten, w którym czuje się najlepiej, tak koniecznie trzeba wziąć pod uwagę dwie zasadnicze kwestie:

  • pierwsza, zapewnienie atmosfery sprzyjającej; skupieniu, twórczemu myśleniu, kreatywnej pracy,
  • druga, urządzenie kącika do pracy zgodnie ze stylistką obowiązującą w danym pomieszczeniu.

Organizacja miejsca do pracy w domu zdecydowane nie powinna się skupiać tylko na aspektach funkcjonalnych czy ergonomicznych, o których de facto mówi się najwięcej. Również względy estetyczne powinny być omawiane równolegle do tych zagadnień. Szczególnie dziś, kiedy od wnętrz mieszkalnych oczekujemy więcej niż kiedykolwiek. Nasz dom czy mieszkanie to obecnie nie tylko miejsce do życia, odpoczynku, relaksu, ale również przestrzeń do realizowania pasji czy (właśnie) miejsce do pracy! Wszystkie te dziedziny powinny się ze sobą łączyć – tworzyć spójną całość aranżacyjną.

Stylowy kącik do pracy w salonie – inspiracje

Szukasz konkretnych inspiracji na urządzenie kącika do pracy w domu lub mieszkaniu? Przychodzimy z pomocą! Poniżej prezentujemy urządzone w różnych stylach wnętrzarskich miejsca do pracy w domu. Zobacz, jak może wyglądać idealny home office!

kącik do pracy w białym skandynawskim salonie

Biurko w salonie może stać się integralną częścią dobrze przemyślanej aranżacji. W dużym pokoju dziennym – takim jak ten – ściana między oknami to strefa, która w kontekście biura domowego zyskuje na znaczeniu. Doskonale wykorzystano jej potencjał! Kącik do pracy w tym pokoju dziennym jest zdecydowanie nieinwazyjny. Wnętrze wciąż jest przestronne i funkcjonalne – nie straciło swoich atutów, a wręcz je zyskało.

kącik do pracy butelkowa zieleń i złoto

Ten kącik do pracy znakomicie wpisał się w stylistykę eleganckiego pokoju dziennego. Wręcz można powiedzieć, że to jego naturalny zakątek – wyrafinowany, gustowny, designerski. Wszystko dzięki zestawieniu ze sobą odpowiednich kolorów i dodatków – prostego, drewnianego biurka z intensywną, butelkowa zielenią na ścianach i złotymi elementami dekoracyjnymi. Czy trzeba dodać coś jeszcze?

kącik do pracy w mieszkaniu inspiracje

Obecność kącika do pracy w salonie można zaakcentować w sposób subtelny, aczkolwiek oryginalny. Wpisujące się w stylistykę wnętrza, ciekawie rozmieszczone plakaty ścienne, drewniany stojak z roślinami zwisającymi – to właśnie te elementy wystroju dodają całej aranżacji smaku i charakteru. Na wyróżnienie zasługują tu przede wszystkim kwiaty doniczkowe, które nie tylko pozytywnie wpływają na samopoczucie podczas pracy, ale i oczyszczają powietrze. Przy home office to dość istotny szczegół, prawda?

miejsce do pracy w domu styl industrialny loft

Nowoczesne miejsce do pracy w domu może powstać przy udziale cegły dekoracyjnej – a to wnętrze jest tego dowodem. Płytki ze starej cegły o unikalnej kolorystyce i fakturze – Classic Premium, proste metalowe biurko i regał, roślina doniczkowa w rozmiarze XL, a do tego krzesło o ciekawym designie – wszystkie te elementy czynią widoczny kącik do pracy prawdziwą ozdobą industrialnego wnętrza.

Przeczytaj także: Lato w domu. Sprawdzone sposoby na letni wystrój wnętrze-cegla.pl Reviews with ekomi-pl.com