Projekt wnętrza kompatybilny z potrzebami domowników? Poznaj house-coaching

Projekt wnętrza kompatybilny z potrzebami domowników? Poznaj house-coaching

Projektowanie wnętrz może mieć głębszy wymiar. Sięgać do potrzeb życiowych domowników, odzwierciedlać ich wartości, aż w końcu inspirować do działania. Właśnie o tym mówi koncepcja house-coachingu. Pod nią kryją się te wszystkie hasła! Zaciekawiony/a?

  • House-coaching to projektowanie empatyczne z wykorzystaniem narzędzi typowych dla life coachingu. W takim podejściu do aranżacji wnętrz ważna jest nie tyle sama koncepcja wnętrzarska (ulubiony styl, modne kolory, materiały czy dodatki), co użytkownik (jego potrzeby, upodobania, cele, wartości, a także trudności czy obawy).
  • Kirsten Steno, duńska projektanta wnętrz, to postać, z którą należy kojarzyć house-coaching. Kirsten jest prekursorem wspomnianej koncepcji oraz założycielem House-Coaching™ Institute.
  • Ważnym elementem filozofii house-coachingu jest stworzona przez Kirsten Steno piramida ukazująca funkcje domu. Przedstawia ona potrzeby, które mieszkańcy zaspokajają dzięki wnętrzu.
  • House-coaching i tradycyjne projektowanie wnętrz doskonale się ze sobą uzupełniają. To remedium dla wszystkich tych, którzy źle czują się we własnych domach czy mieszkaniach.


Spis treści:

  1. House-coaching – co to jest?
  2. Idea house-coaching – skąd się wzięła?
  3. Piramida Kirsten Steno – co przedstawia?
  4. House-coaching vs. tradycyjne aranżowanie wnętrz – różnice

House-coaching – co to jest?

House-coaching to scalenie ze sobą dwóch światów: projektowania wnętrz i life coachingu. Wnętrza urządzone w oparciu o tę koncepcję odpowiadają nie tylko oczekiwaniom czy wymaganiom domowników, ale także ich potrzebom i wartościom. Wszystko po to, by we własnym domu mogli czuć się dobrze – komfortowo, bezpiecznie, a przy tym dążyć do samorealizacji.

W house-coachingu chodzi o aranżację wnętrza, która wywoła we właścicielach tylko dobre skojarzenia. Mogą one dotyczyć zarówno teraźniejszości, jak i przeszłości czy przyszłości. Dom to nie tylko piękne wykończenie czy poprawna aranżacja. Tu chodzi o coś więcej. O emocje, wspomnienia, pragnienia…

house coaching wnętrza z duszą

Idea house-coaching – skąd się wzięła?

House-coaching to stosunkowo nowe pojęcie. Jego prekursorką jest Kirsten Steno – architektka wnętrz pochodząca z Danii. Po 25 latach klasycznego projektowania wnętrz domów, biur, hoteli obrała nowy kierunek w swojej pracy zawodowej, zdecydowanie ją urozmaicając.

W 2012 roku Kristen Steno ukończyła kurs life coachingu u Marthy Beck, co tylko przybliżyło ją do rozpoczęcia przygody z house-coachingiem. Jeszcze w tym samym roku założyła własny Instytut pod nazwą House-Coaching™ Institute, w którym wraz z innymi dyplomowanymi trenerami przeprowadza kursy dla projektantów, architektów i dekoratorów wnętrz z całego świata.

Piramida Kirsten Steno – co przedstawia?

Geneza house-coachingu zahacza o jeszcze jeden bardzo ważny wątek – piramidę wartości stworzoną przez duńską projektantkę wnętrz – Kirsten Steno. Tak zwana piramida Steno, zainspirowana piramidą Maslowa, przedstawia hierarchię potrzeb czy też funkcje domu, począwszy od tych najbardziej podstawowych aż po te wyższego rzędu.

U podstaw piramidy leży schronienie dla ciała, kolejno poczucie bezpieczeństwa, następnie ukochane przedmioty, dalej osobiste wartości, zaś na samym szczycie rozwój osobisty.

Według twórczyni house-coachingu, Kirsten Steno, wszyscy mamy takie same potrzeby i dążymy do tego, aby je zaspokoić. Realizacja ich wszystkich może odbyć się nie gdzie indziej jak... w naszym domu! Jesteśmy w nim szczęśliwi i spełnieni, kiedy zaspokojone są wszystkie nasze potrzeby – na każdym szczeblu piramidy.

aranzacja wnetrza w duchu house coaching

House-coaching vs. tradycyjne aranżowanie wnętrz – różnice

Preferencje aranżacyjne to jedno, a potrzeby mieszkaniowe i życiowe to drugie. Właśnie na tym ostatnim skupia się house-coaching – na rozpoznaniu potrzeb, obaw, trudności czy wątpliwości klientów. Sesja z certyfikowanym house-coachem to przepracowanie ograniczających przekonań klienta i pozyskanie od niego niezwykle cennych informacji, których sam nie zdradziłby projektantowi, uznając je za mało ważne. Z kolei te z punktu widzenia house-coachingu są przełomowe! Tylko na bazie tych wiadomości można wykreować przestrzeń totalnie zindywidualizowaną. Nie tylko funkcjonalną i piękną, ale przede wszystkim w 100% dopasowaną do mieszkańców.

Przeczytaj także: Trendy wnętrzarskie 2022. Sprawdź, jak urządzić modne wnętrzee-cegla.pl Reviews with ekomi-pl.com