4 najczęstsze błędy w aranżacji wnętrz

4 najczęstsze błędy w aranżacji wnętrz

Przeglądając portale wnętrzarskie, łatwo odnieść wrażenie, że urządzanie własnego domu, mieszkania wcale nie musi być czymś trudnym czy skomplikowanym. Nic bardziej mylnego! Często już w trakcie realizacji prac aranżacyjnych – lub po ich zakończeniu – okazuje się, że urządzanemu „na własną rękę” pomieszczeniu daleko do ideału. W jakie pułapki aranżacyjne wpadamy najczęściej? Jakich błędów unikać podczas urządzania wnętrza? Sprawdźmy!

  • Kierowanie się wyłącznie wyglądem produktów, które znajdą się w naszym wnętrzu to pułapka, w jaką często dajemy się złapać. Urządzając mieszkanie z prawdziwego zdarzenia, powinniśmy wybierać rozwiązania łączące ze sobą użyteczność, funkcjonalność i wysmakowany design.
  • Kilka źródeł światła to konieczność, jeśli mowa o poprawnie urządzonym wnętrzu mieszkalnym. Częstym błędem jest ograniczanie się tylko do oświetlenia centralnego. Tymczasem dobrze zaplanowane oświetlenie sufitowe i dodatkowe (boczne, podłogowe itp.) nie tylko zwiększa funkcjonalność pomieszczenia, ale i wpływa na jego estetykę.
  • Ocena wielkości pomieszczenia to obowiązkowy „punkt programu” jeszcze przed podjęciem się jakichkolwiek prac aranżacyjnych. Znaczna część osób pomija ten krok i wybiera to, co wpisuje się w ich gusta. Cierpią na tym zwłaszcza małe wnętrza, które wymagają specjalnego traktowania.
  • Wyposażenie wnętrza w produkty odpowiadające najnowszym trendom nie zawsze wychodzi na dobre. Zdecydowanie lepszym posunięciem jest wybór mebli i dodatków wykonanych z naturalnych materiałów o oszczędnej estetyce. Te nigdy nam się nie znudzą, ani nie wyjdą z mody.


Spis treści:

  1. Błąd nr 1: Design, który wygrywa z funkcjonalnością i praktycznością
  2. Błąd nr 2: Tylko centralne oświetlenie wnętrza
  3. Błąd nr 3: Niewłaściwe dopasowanie koloru i sposobu dekoracji ścian do metrażu pomieszczenia
  4. Błąd nr 4: Wyposażenie wnętrza odpowiadające aktualnym (chwilowym) trendom

Błąd nr 1: Design, który wygrywa z funkcjonalnością i praktycznością

Podczas zakupów w sklepie meblowym, markecie budowlano-remontowym etc., nierzadko nasz wzrok przyciąga to, co ciekawe, niespotykane, oryginalne. Znacie to? Zachwycamy się tym artykułem czy zestawieniem do tego stopnia, że wszelkie ustalone wcześniej wymagania czy oczekiwania względem danego produktu stają się dla nas jakby mniej ważne. To niebezpieczne myślenie, które może doprowadzić do zakupu czegoś, z czego w końcowym rezultacie nie będziemy zadowoleni.

Pamiętajmy o tym, że wnętrze mieszkalne powinno być nie tylko piękne, lecz także funkcjonalne i praktyczne. Dołóżmy więc wszelkich starań, by odnaleźć takie artykuły wnętrzarskie, które się do tego przyczynią (np. rozkładany stół, wygodne krzesła, łóżko z pojemnikiem na pościel). Sam design to zdecydowanie za mało.

biała jadalnia z oknem

Błąd nr 2: Tylko centralne oświetlenie wnętrza

Światło to jeden z najważniejszych elementów dobrze urządzonego wnętrza mieszkalnego. Tymczasem większość naszych pomieszczeń przewiduje tylko główne oświetlenie (sufitowe), które – krótko mówiąc – nie jest wystarczające. Nie dotrze ono do każdego zakamarka salonu, sypialni czy kuchni. Umówmy się, oglądanie telewizji, gotowanie czy czytanie książki jest o wiele wygodniejsze, kiedy wnętrze przewiduje dodatkowe (dobrze rozplanowane) źródła światła.

Podczas samodzielnej aranżacji wnętrza, powinniśmy zatem bezsprzeczne uwzględnić oświetlenie „uzupełniające”. Klinkiety ścienne, lampy podłogowe i stołowe są idealnym uzupełnieniem stref o różnorakim przeznaczeniu. Ich wykorzystanie to zapewnienie większego komfortu mieszkania oraz dbałość o wyjątkowy klimat we wnętrzu.

jasny salon naturalny z lampą bambusową

Błąd nr 3: Niewłaściwe dopasowanie koloru i sposobu dekoracji ścian do metrażu pomieszczenia

Kolor farby do malowania ścian czy wybór materiałów wykończeniowych to tematy, które podczas samodzielnej aranżacji wnętrza uznajemy za priorytetowe. Od nich zaczynamy całe przedsięwzięcie. Trzeba mieć na uwadze, że ściany to nasze największe powierzchnie do dekoracji, a to oznacza, że musimy dobrze przemyśleć, czym je wykończymy lub jakim kolorem pomalujemy.

Częstym błędem podczas urządzania małych wnętrz (!) jest pomalowanie ścian na ciemny lub krzykliwy kolor, zastosowanie materiałów ciężkich wizualnie lub wzorzystych motywów. Te optycznie zmniejszają przestrzeń i wywołują efekt przytłoczenia. W tym wypadku zdecydowanie lepiej wybrać jasne, neutralne barwy, a kolory intensywne czy dekoracyjne wzory „przemycić” do wnętrza w postaci dodatków.

malowanie ścian na intensywny niebieski kolor

Uwaga, rezygnacja z "kolorowych" ścian na rzecz jasnych może, ale nie musi być rozwiązaniem na każdy jeden problem, remedium na każde jedno wnętrze. Owszem, z białymi ścianami dalsza aranżacja wnętrza będzie prostsza (łatwiej dopasujesz meble, dodatki), ale i tutaj potrzebujesz konkretnych rozwiązań aranżacyjnych – sprecyzowanej wizji na swoje wnętrze. Bo białe – czy też jasne – ściany choć uniwersalne i ponadczasowe także potrzebują odpowiedniego towarzystwa. Jakiego? Zajrzyj do wpisu: Białe wnętrze – co zrobić, by nie wiało w nim nudą? i zainspiruj się.

Błąd nr 4: Wyposażenie wnętrza odpowiadające aktualnym (chwilowym) trendom

Czy to, co modne i ma każdy, musi znaleźć się w każdym domu? Zdecydowanie nie, a przynajmniej nie powinno. Wciąż jednak znaczna część społeczeństwa ulega presji kupowania tego, do czego w tak „smaczny” i atrakcyjny sposób przekonują nas czołowe marki. W efekcie wnętrza mieszkalne milionów Polaków przepełnione są kiepskiej jakości meblami i dodatkami, na które moda trwa krócej niż się spodziewali…

W świecie designu od wielu lat mówi się o pewnej zależności, zgodnie z którą, to, co bardzo szybko zyskuje na popularności (w Social Mediach, katalogach producentów, magazynach wnętrzarskich) równie szybko staje się niemodne. Warto o tym pamiętać.

Oczywiście w podążaniu za trendami wnętrzarskimi nie ma nic złego, jeżeli potrafimy zachować wobec nich zdrowy dystans. Zastanówmy się jednak, czy warto ulegać modzie w aranżacji wnętrz – kupować kuszące, lecz wątpliwej jakości, tanie wyposażenie do domu? Czy nie lepiej postawić na ponadczasowe rozwiązania o oszczędnej formie, wykonane z naturalnych surowców? My bez chwili zastanowienia wybieramy opcję numer 2, a Ty?

Przeczytaj także: Udane połączenia materiałów wykończeniowych. Zainspiruj sięe-cegla.pl Reviews with ekomi-pl.com