Udane połączenia materiałów wykończeniowych. Zainspiruj się

Udane połączenia materiałów wykończeniowych. Zainspiruj się

Wykorzystując we wnętrzu wyłącznie proste i minimalistyczne tekstury, wzory czy materiały, stworzenie oryginalnej aranżacji niewątpliwie będzie trudne. Tajemnicą udanych stylizacji wnętrzarskich jest bowiem przemyślana kompozycja. Pomysł na wnętrze! W tym artykule chcemy zainspirować Cię do odważnej aranżacji swoich „czterech ścian” – odrzucenia bezpiecznych zestawień, po które sięgają… wszyscy! Odkryj 3 udane połączenia materiałów wykończeniowych, z którymi osiągniesz wnętrze z charakterem.

  • Jeśli cenisz sobie eleganckie i ponadczasowe wnętrza, to zestawienie drewna i białego marmuru z pewnością Cię zainteresuje. Ten duet sprawia, że zwykłe pomieszczenia nabierają niezwykłego szyku i luksusu.
  • Przemawiają do Ciebie odważne wnętrza „ubrane” w ciemne barwy i surowe materiały wykończeniowe? W takim razie połączenie cegły z betonem będzie strzałem w dziesiątkę!
  • A może kolorowe lastryko we wnętrzu? Razem z pastelowymi powierzchniami sprawi, że mało kto przejdzie obok niego obojętnie. Jeśli chcesz odmienić swoje wnętrze nie do poznania, to poważnie rozważ właśnie tę propozycję!


Spis treści:

  1. Biały marmur i drewno
  2. Cegła dekoracyjna i beton
  3. Lastryko i „zgaszone” powierzchnie

Biały marmur i drewno

Marmur to materiał, który „zaproszony” do wnętrz, momentalnie kreuje w nich atmosferę luksusu i elegancji. Większa część nas nadal kojarzy go z willami, pałacami, rezydencjami, gdzie stanowi obowiązkowy element wystroju. Czas odejść od tej wizji i skupić się na nowoczesnych wnętrzach w udziałem marmuru i drewna, ponieważ to gorący trend wnętrzarski w 2022 roku. Połączenie, jakie tworzy biały marmur (posiadający szare czy beżowe wzory) wraz z drewnem – zarówno tym jasnym, jak i ciemnym – jest absolutnie wyjątkowe.

W tym zestawieniu drewno lub imitacja drewna zazwyczaj pojawia się na podłodze choć niekoniecznie. Często pokrywa niewielki fragment ściany, przełamując szablonowe rozwiązania, a co za tym idzie – wprowadzając dynamikę do wnętrza. W tej „wariacji” warto pokusić się o ułożenie drewnianego parkietu czy płytek drewnopodobnych na wzór jodełki, która – nawiasem mówiąc – jest mocno osadzona w aktualnych trendach wnętrzarskich.

Przeczytaj także: Luksus we wnętrzu niejedno ma imię

bialy marmur i jasne drewno w salonie

Cegła dekoracyjna i beton

Czerwona cegła i beton to niepowtarzalny i efektowny duet. Skierowany przede wszystkim do fanów wnętrz ciemnych i wyrazistych lub posiadaczy domów czy mieszkań przestronnych, wysokich (idealny do salonu z wysokim sufitem). Najbliżej mu do stylu industrialnego, loftowego czy nowoczesnego. Jeśli więc któraś stylistyka jest bliska Twoim upodobaniom, to śmiało rozważ cegłę ozdobną i beton w swoim wnętrzu.

Obawiasz się, że rozmieszczenie dwóch surowych i ciężkich wizualnie materiałów w pomieszczeniu może Cię przerosnąć? Podejdź do tego na spokojnie. Opracuj kilka koncepcji wnętrza – zrób to samodzielnie lub zaczerpnij inspiracji z portali wnętrzarskich, Pinteresta, Instagrama etc. Pamiętaj, że surowce te nie muszą pokrywać wszystkich czterech ścian Twojego wnętrza. Płytki ceglane mogą występować na jednej lub dwóch ścianach, a beton znaleźć się na… suficie.

Przeczytaj także: Jaki kolor ścian do czerwonej cegły?

cegła i beton w salonie

Lastryko i „zgaszone” powierzchnie

Zatopione w cementowej lub żywicznej masie kamienne drobinki, metalowe otręby z miedz, stali etc. powracają do wnętrz mieszkalnych w wielkim stylu! Lastryko (terazzo), bo o nim mowa, choć kojarzone głównie z obiektami użyteczności publicznej z czasów PRL-u, dziś uchodzi za ultramodny materiał wykończeniowy stosowany nie tylko w płaszczyźnie poziomej, ale i pionowej – w różnych konfiguracjach.

Umiejętne wykorzystanie lastriko we wnętrzu – kuchni, salonie, łazience czy przedpokoju – przyczynia się do stworzenia intrygującej i zdecydowanie niecodziennej aranżacji. To sensowne odejście od monotonii na rzecz świeżego i absolutnie oryginalnego efektu wizualnego. Aby tak się stało, materiał ten potrzebuje „godnego towarzysza”. Jakiego?

Z naszych obserwacji wynika, że lastryko wielobarwne często łączone jest z materiałami o jasnych, pastelowych kolorach (przede wszystkim jest to: biel, szarość, odcień miętowy, pudrowy róż czy „zgaszony błękit”). I właśnie te zestawienia są najbardziej wysmakowane. Z jednej strony nietuzinkowe i energetyzujące, a z drugiej spokojne i przytulne. Czy nie tak powinno wyglądać wnętrze idealne?!

lastryko kolorowe w nowoczesnym białym salonie

Warto tutaj zauważyć i zapamiętać pewną prostą zależność, dzięki której każdy z nas, samodzielnie, stworzy gustowne wnętrze z udziałem lastriko. Przechodząc do konkretów – najlepszym kolorem dla powierzchni sąsiadujących z terazzo (mowa tu o ścianach czy meblach) będzie jeden z pigmentów zawartych w samym terazzo. Niech to będzie dokładnie ten sam kolor lub maksymalnie zbliżony. Trzymając się tej zasady, jesteś bliski/-a osiągnięcia spójnego i harmonijnego wystroju wnętrza.

Przeczytaj także: Aranżacja łazienki w stylu hygge – krok po kroku



e-cegla.pl Reviews with ekomi-pl.com