Jodełka – najmodniejszy wzór na ścianę i podłogę

Jodełka – najmodniejszy wzór na ścianę i podłogę

Wzór jodełki to niekwestionowany trend wnętrzarski ostatnich miesięcy. I w tym roku – 2022 – pozostaje zdecydowanym liderem wśród motywów ściennych i podłogowych. Tak zwana jodełka, choć kojarzona przede wszystkim z wnętrzami klasycznymi czy vintage, świetnie odnajduje się w aranżacjach nowoczesnych. Sprawdź, czy podłoga w jodełkę lub jodełka na ścianie to deseń, który możesz wprowadzić do swojego wnętrza!

 • Jodełka to nie jeden wzór, a trzy. Przy obecnym podziale mówimy o jodełce: klasycznej, francuskiej i węgierskiej.
 • Podłoga jodełka nie kojarzy się już wyłącznie z pałacowymi wnętrzami czy mieszkaniami w starych kamienicach. To silny trend wnętrzarski 2022 roku. Na ten niebanalny „podłogowy wzór” decydują się zarówno architekci wnętrz, jak i osoby, które samodzielnie wykańczają swoje „cztery ściany”. Dziś mówiąc o jodełce na podłodze, mamy na myśli nie tylko kompozycje z drewnianych desek. Do gry wchodzą materiały, takie jak panele, płytki ceramiczne, gresowe czy ceglane.
 • Branża wnętrzarska oszalała na punkcie jodełki do tego stopnia, że ta znalazła zastosowanie także na ścianach wnętrz (o różnej stylistyce). Pomieszczenia, do których najczęściej wprowadza się materiały ścienne układane na wzór jodełki to: kuchnia, łazienka, salon i sypialnia.


Spis treści:

  1. Francuska, klasyczna, węgierska – rodzaje jodełki
  2. Podłoga w jodełkę – ponadczasowa baza aranżacyjna
  3. Jodełka na ścianie – oryginalny deseń do każdego wnętrza

Francuska, klasyczna, węgierska – rodzaje jodełki

Podoba Ci się motyw jodełki we wnętrzu? Jesteś zdecydowany, że chcesz na niego postawić w salonie, jadalni, kuchni bądź łazience? Zanim dokonasz zakupu produktów, przy pomocy których osiągniesz ten wzór, sprawdź, który jego rodzaj najbardziej Ci opowiada. Możesz być zaskoczony, bowiem jodełka to pojęcie, które możemy rozpatrywać na trzy sposoby. Jest to oczywiście związane z najpopularniejszymi metodami układania jodełki, a są nimi kolejno jodełka: klasyczna, francuska i węgierska.

 • Jodełka klasyczna to wzór, który osiągniesz po połączeniu ze sobą elementów o jednakowych wymiarach pod kątem 90 stopni. Dokładniej rzecz ujmując, krótszy bok łączysz z dłuższym pod kątem prostym. Jest to prawdopodobnie najprostszy wzór, jeżeli chodzi o tzw. jodełkę – czy to na podłodze, czy ścianie – znany każdemu, kto pamięta czasy PRL-u.
 • Jodełka francuska to motyw, który polega na przycięciu krótszych boków elementów pod kątem 45 stopni i połączeniu ich ze sobą na jednej osi. W rezultacie połączone ze sobą materiały (drewniane klepki, kafelki) tworzą kształt grota strzały. Często używanym synonimem dla jodełki francuskiej jest „chevron”.
 • Jodełka węgierska ma wiele wspólnego z francuską. Jedyna różnica to kąt, pod jakim należy przyciąć i połączyć ze sobą sąsiadujące ze sobą elementy. W przypadku jodełki węgierskiej krótsze krawędzie materiałów przycina się pod kątem 60 stopni, a następnie łączy ze sobą w linii prostej. Tutaj podobnie jak przy wzorze „chevron” wizualnie otrzymujemy grot strzały, lecz jest on wyraźnie szerszy, bardziej rozłożysty.

parkiet w jodełkę w salonie

Podłoga w jodełkę – ponadczasowa baza aranżacyjna

Podłoga w jodełkę to element przyciągający wzrok w każdym wnętrzu. Niezależnie od tego, jakie materiały zostały wykorzystane do jodełki, można śmiało powiedzieć, że ta metoda układania materiałów podłogowych sprawdza się niemal w każdej stylistyce. Ale jak wiadomo, co styl, to inne surowce, kolorystyka, motywy dominujące itp. Biorąc pod uwagę to, że we wnętrzu ze smakiem, każdy element musi do siebie pasować – weźmy na tapet produkty podłogowe, które łączą się z tym jakże szalenie popularnym wzorem – jodełką.

Drewniana podłoga w jodełkę

Prawdopodobnie większości z nas pierwsze, co przychodzi do głowy na hasło „podłoga w jodełkę”, to klasyczna podłoga z drewna. Oznacza to, że przy omawianym wzorze z powodzeniem sprawdzą się materiały typu: drewniane (lite) deski podłogowe, parkiet tradycyjny, a także panele laminowane i winylowe.

Ceramiczne i gresowe płytki na podłogę jodełka

Przy jodełce francuskiej, węgierskiej czy klasycznej możemy wykorzystać także płytki ceramiczne i gresowe. Zazwyczaj są to kafelki przeznaczone stricte to układania wzorów tego typu. Czy na rynku mamy duży wybór produktów tego typu? Owszem, czołowi producenci płytek podążają za trendami wnętrzarskimi, a ich reakcją są modne w danym sezonie materiały – w tym wypadku płytki jodełka. Znajdziesz je w niemal każdym kolorze, ale (uwaga) nie musisz wykańczać całej podłogi tylko jedną partią kolorystyczną. O wiele lepszy efekt przyniesie połączenie ze sobą kilka kolorów, 2-3, np. drewna, czerni i bieli, Możliwości jest wiele.

płytki w jodełkę w łazience

Płytki podłogowe drewnopodobne jodełka

Poruszając temat podłogi jodełki, nie możemy pominąć płytek imitujących drewno, na które obecnie inwestorzy decydują się bardzo często. To właśnie one pozwalają na zrealizowanie wizji praktycznej łazienki z udziałem motywu drewna, bowiem niemal do złudzenia przypominają ten tradycyjny materiał. Zastosowanie prawdziwego drewna byłoby w tym wypadku zdecydowanie mniej praktyczne niż trwała i odporna na różne czynniki płytka jodełka ceramiczna bądź gresowa. I tutaj wybór odcieni drewna (a w zasadzie jego imitacji) jest przeogromny. Możesz być zaskoczony, jak wiele odpowiedzi otrzymasz na wpisywane do wyszukiwarki hasło: płytki drewnopodobne układane w jodełkę.

Ceglane płytki podłogowe w jodełkę

Jeśli nie drewno ani płytki to może zainteresuje Cię opcja cegły podłogowej ułożonej w jodełkę? W ofercie naszego sklepu internetowego e-Cegła znajdziesz dokładnie cztery warianty płytek ceglanych podłogowych, które dzięki odpowiednim wymiarom i formatom nadają się do montażu zgodnie z techniką jodełki klasycznej.

Niepodważalną zaletą omawianych płytek z cegły na podłogę jest ich unikalny wygląd. To produkty naturalne, autentyczne, na których widać piętno czasu. Zajrzyj do zakładki cegła na podłogę i przekonaj się, czy przypadkiem nie jest to materiał idealny do Twojego wnętrza!

Jodełka na ścianie – oryginalny deseń do każdego wnętrza

„Kult” jodełki przybrał na sile do tego stopnia, że w wysmakowanych wnętrzach jest on dostrzegalny już nie tylko na podłogach, ale i ścianach. Motyw ten może się pojawić w absolutnie każdym wnętrzu: klasycznym, glamour, art deco, vintage, skandynawskim, eklektycznym, nowoczesnym, minimalistycznym, a nawet loftowym.

W dzisiejszych aranżacjach mieszkalnych płytki w jodełkę na ścianie dostrzegamy przede wszystkim w kuchni, w strefie międzyszafkowej. Kolejnym miejscem, gdzie pojawia się jodełka, jest bez wątpienia łazienka, a dokładnie przestrzeń w obrębie prysznica, wanny, ale też na ścianie z umywalką i lustrem. Jodełka francuska, węgierska, klasyczna – to motywy, które „przenoszone” są również do salonów na ścianę telewizyjną lub do strefy wypoczynkowej – na ścianę za kanapą. Ostatnie miejsce, gdzie jodełka na ścianę prezentuje się niezwykle intrygująco, to sypialnia. Wykończenie ściany za łóżkiem; drewnem, panelami, ceramiką, gresem lub cegiełkami ozdobnymi na wzór jodełki potrafi przynieść naprawdę spektakularny efekt końcowy.

jodełka na ścianie tv

Przeczytaj także: Domowa strefa relaksu – jak ją zorganizować?e-cegla.pl Reviews with ekomi-pl.com