Luksus we wnętrzu niejedno ma imię

Luksus we wnętrzu niejedno ma imię

Robią na nas piorunujące wrażenie. Są na naszej liście marzeń. Zachwycamy się nimi, gdy zobaczymy je w magazynach wnętrzarskich, na Instagramie czy Pintereście. Luksusowe wnętrza… Czym tak naprawdę się odznaczają? Czy przestrzenie określane jako prestiżowe posiadają jedną definicję, która jednocześnie mogłaby posłużyć za uniwersalny przepis na wnętrze marzeń? Naszym zdanie nie do końca. Sprawdźcie, dlaczego luksus we wnętrzu warto interpretować totalnie na swój sposób!

Luksusowe wnętrze domu – jak podejść do jego aranżacji?

Jeszcze do niedawna ekskluzywne wnętrze kojarzone było wyłącznie z wybijającym się na pierwszy plan bogactwem, przepychem, stylem glamour. Dziś definicja luksusowych przestrzeni mieszkalnych, jak również komercyjnych uległa absolutnej transformacji. Niewątpliwie jest to wynik cyklicznie zmieniających się trendów wnętrzarskich, które (zawsze) przedstawione w sposób maksymalnie atrakcyjny, przekonują nas do tego stopnia, że chcemy mieszkać na dokładnie takich samych zasadach.

Tutaj warto się zatrzymać i zauważyć, że… moda się zmienia. Pewne koncepcje zwyczajnie przemijają, a ich miejsce zajmują kolejne trendy wnętrzarskie. Te w odniesieniu do dotychczasowych wypadają nadzwyczaj dobrze. Ujmują nas minimalistycznym charakterem lub eklektycznym wyrazem, klasycznym akcentem lub sielskim, domowym klimatem. Pytanie, czy to, co akurat dyktują wnętrzarskie trendy, rzeczywiście odpowiada naszym potrzebom, preferencjom, gustom czy też ślepo idziemy za tym, co jest z góry określone przez branżę. Może się bowiem okazać, że fascynacja tym co nowe, zupełnie inne niż do tej pory lub co gorsza zauważone w Social Mediach – doprowadzi nas wyłącznie do tego, że staniemy się posiadaczami pięknych, wytwornych wnętrz, w których nie odnajdziemy się my sami… W takim układzie bardzo szybko dojdziemy do wniosku, że luksus we wnętrzu nie polega na tym, za czym – mówiąc kolokwialnie – poszliśmy w ciemno.

Luksus we wnętrzach – co za nim stoi?

Zacznijmy od tego, że współczesne wnętrza określane jako luksusowe to nie tylko rozwiązania zachwycające, ale i takie, które odpowiadają funkcjonalnym potrzebom domowników. To arcyważne, aby poza tym, co widoczne, nie pominąć kwestii praktycznych, funkcjonalnych, dopasowanych do indywidualnych potrzeb. Co więcej, w przypadku wnętrz ekskluzywnych kwestie te powinny się ze sobą łączyć, a każde potencjalne rozwiązanie aranżacyjne dokładnie weryfikowane zarówno pod kątem estetyki, jak i funkcjonalności czy przydatności.

Spoglądając na współczesne projektów domów jednorodzinnych (np. dom typu stodoła) czy nowoczesne apartamenty widać, że istnieją pewne rozwiązania, które z całym przekonaniem pozwalają poczuć luksus we wnętrzu. Mowa tu choćby o otwartych przestrzeniach (kuchnia + jadalnia + salon), wysokich sufitach i antresolach, wielkoformatowych przeszkleniach czy salonach kąpielowych, które nie tylko kreują we wnętrzu mieszkalnym pożądany, prestiżowy klimat, ale i pozwalają na najznakomitsze wyeksponowanie produktów z zakresu wyposażenia wnętrz.

luksusowe wnetrze domu

Luksusowe wnętrza apartamentów i rezydencji – jakie rozwiązania sprawdzają się podczas urządzania przestrzeni tego typu?

Aranżacja ekskluzywnego wnętrza domu lub mieszkania nie jest łatwym zdaniem. I choć najlepszym wyborem jest zlecenie tego profesjonalistom, to bazując na ruchach architektów – ich luksusowych projektach, jak również na tym, co sami użytkownicy wprowadzają do własnych wnętrz, możemy pokusić się o wyodrębnienie kilku punktów, które w rezultacie przybliżą nas do pomyślnej realizacji wnętrza marzeń.

  • Po pierwsze, współczesne wnętrza luksusowe to nie tylko te zdominowane przez jasne, neutralne, a tym samym eleganckie barwy. Ktoś, kto gustuje w ciemnych kolorach, może z powodzeniem urządzić ekskluzywne wnętrze (tzw. wnętrze z pazurem), które stanie się jego prywatnym azylem. Dobrym tego przykładem są wnętrza industrialne, w których odważne, a zarazem ciemne barwy, doskonale komponują się z równie wyrazistymi materiałami typu czerwona cegła na ścianie, beton, metal czy drewno.

  • Po drugie, materiały wysokiej jakości. Przyznajcie, że czymś absurdalnym byłoby wprowadzenie do wnętrza, które już z założenia ma być luksusowe, kiepskich artykułów wyposażenia wnętrz. Drewniany stół do jadalni wykonany przez manufakturę mebli, komfortowa kanapa, sofa kupiona w renomowanym salonie meblowym, obraz ręcznie malowany na indywidualne zamówienie, marmurowa lub granitowa posadzka czy płytki z naturalnej, starej cegły na ścianę – to właśnie takie elementy tworzą we wnętrzu klimat wszechobecnego luksusu.

  • Po trzecie, konsekwentna spójność aranżacyjna. Wybór konkretnego stylu wnętrzarskiego lub hybrydy (którą jest np. styl japandi), pociąga za sobą inwestycję tylko w konkretne i przemyślane elementy wyposażenia i wystroju wnętrza. Atmosferze luksusu we wnętrzu bliżej jest do umiaru, swego rodzaju oszczędności czy też powściągliwości, niż aranżacji z udziałem przypadkowych, nawet najbardziej niebanalnych akcentów.

Przeczytaj także: Dekoracja industrialnego wnętrza na Święta Bożego Narodzeniae-cegla.pl Reviews with ekomi-pl.com