Dom typu stodoła – hit w budownictwie jednorodzinnym

Dom typu stodoła – hit w budownictwie jednorodzinnym

Nowoczesne stodoły cieszą się olbrzymią popularnością w architekturze jednorodzinnej. Urzekają oszczędną formą, prostotą, rozwiązaniami ekologicznymi, jak również nawiązaniem do natury i tradycji. Chcesz dowiedzieć się więcej o budynkach jednorodzinnych do złudzenia przypominających stodoły? Zostań z nami na dłużej!

Dom w stylu nowoczesnej stodoły – czym do siebie przekonuje?

Zdaje się, że era tradycyjnych dworków, luksusowych willi przeminęła, a w ich miejsce „wskoczyły” nowoczesne domy w stylu stodoły (tzw. domy-stodoły). Budynki tego typu charakteryzuje prosta, zwarta bryła pozbawiona jakichkolwiek dodatków architektonicznych (balkony, wykusze, kolumny). Nowoczesne stodoły projektowane są najczęściej na planie prostokąta, niemniej coraz częściej powstają również domy-stodoły w kształcie litery L. Kolejną cechą charakterystyczną domów tego typu jest dwuspadowy dach bez okapu (!) – rozwiązanie to zapewnia doskonałe parametry w zakresie izolacji cieplnej.

W przypadku domów typu stodoła na uwagę zasługują niewątpliwie wielkoformatowe przeszklenia ulokowane najczęściej od strony południowej, rzadziej zachodniej – tam słońce świeci najmocniej i najdłużej. To dzięki dużym przeszkleniom wnętrze domu jest doskonale doświetlone. Efektowne przeszklenia wykorzystują ponadto energię słoneczną, wspierając tym samym ogrzewanie budynku, co największe znaczenie ma zwłaszcza porą zimową. To jednak nie koniec zalet płynących z posiadania panoramicznych przeszkleń! Duże okna sięgające od podłogi aż po sufit nie tylko otwierają wnętrze domu na ogród, pozwalając poczuć bliskość natury, ale i sprawiają, że pomieszczenia wydaje się jeszcze bardziej przestrzenne, zapewniając poczucie ogromnej swobody.

Nowoczesne domy-stodoły zazwyczaj wyposaża się w rozwiązania proekologiczne, energooszczędne, takie jak system solarny, pompa ciepła, wentylacja mechaniczna z rekuperacją.

Co z zewnętrzną elewacją domu w stylu stodoły? Tutaj wybór jest naprawdę szeroki. Liczne realizacje pokazują, że inwestorzy decydują się na rozmaite – zazwyczaj naturalne – materiały wykończeniowe, takie jak drewno, kamień, płytki z cegły rozbiórkowej, płytki klinkierowe, blacha aluminiowa czy beton.

Przypominamy, że w ofercie naszego sklepu internetowego e-Cegła znajdziecie zarówno płytki z ciętej cegły, jak również płytki klinkierowe ręcznie formowane. Oba materiały idealnie wpisują się w stylistykę tzw. modern barn.

Projekty nowoczesnej stodoły – gdzie najlepiej się sprawdzą?

Budynki jednorodzinne typu stodoła to rozwiązanie na miarę XXI wieku. Inwestorzy wręcz pokochali ten styl budynków – projekty domów w stylu nowoczesnej stodoły sprawdzają się nie tylko jako domy letniskowe, ale i miejsce stałego zamieszania. Wpisują się zarówno w przestrzeń wiejską, jak i miejską. Dzięki charakterystycznej, podłużnej formie stanowią idealne rozwiązanie dla właścicieli niewielkich i wąskich działek. Co ciekawe, domy typu stodoła potrafią być na tyle funkcjonalne, że ich konspekty nierzadko przewidują garaż dwustanowiskowy. Mowa tu nie tylko o budynkach w kształcie litery L, ale i tych projektowanych na planie prostokąta.

Dom nowoczesna stodoła – jak zaaranżować wnętrze?

Aranżując wnętrze domu w stylu stodoły, możemy wybrać tak naprawdę każdy styl wnętrzarski. Najbardziej popularny dla „modern barn” pozostaje jednak styl rustykalny, skandynawski, minimalistyczny i loftowy.

Z racji tego, że bryła domu typu stodoła inspirowana jest wyglądem wiejskich budynków gospodarczych, tak najczęstszym typem jest… styl rustykalny odwołujący się do przeszłości, tradycji i natury. Więcej na temat stylu rustykalnego przeczytacie we wpisie pt. Dlaczego tak bardzo lubimy styl rustykalny? 

Nie oznacza to jednak, że jest to jedyny słuszny wybór. Wnętrze nowoczesnej stodoły zaprezentuje się równie pięknie i funkcjonalnie, kiedy postawimy w nim na styl skandynawski, minimalistyczny czy loftowy. Ostatecznie to od naszych indywidualnych gustów i preferencji zależy, czy postawimy na ciepły sielski klimat i maksymalną przytulność (aranżacja rustykalna), a może pójdziemy w stronę skandynawskiego designu, nowoczesnego minimalizmu czy też fabryczną surowość. Ba, nic nie stoi na przeszkodzie, by… połączyć wybrane elementy z różnych stylistyk, niemniej ostrzegamy – wcale nie jest to zadaniem łatwym. 

Materiały, które „w ciemno” możemy wykorzystać w aranżacji domu typu stodoła, to materiały pochodzenia naturalnego, a więc na pewno drewno (na podłodze, belki stropowe, meble), kamień (na kominku, podłodze), beton (na ścianie lub podłodze), metal (metalowe schody), płytki z prawdziwej cegły (na ścianie lub podłodze), szkło (szklane drzwi).

Pamiętajmy, że tzw. wnętrze z duszą nie istnieje, jeśli nie ma w nim stylowych dodatków! Do domu w stylu stodoły świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju dodatki tekstylne, takie jak miękkie poduszki dekoracyjne, ciepłe i przyjemne koce czy pledy. Z uwagi na duże przeszklenia warto rozważyć obecność roślin zielonych. Równie ciekawą opcją będą suszone rośliny (bukiety suszonych kwiatów, wysokie trawy pampasowe itp.).

Rozmarzyliście się nad domem w stylu nowoczesnej stodoły? Co przekonuje Was najbardziej w budynkach tego typu? Prosta i nowoczesna konstrukcja, liczne przeszklenia, duża powierzchnia użytkowa, a może coś zupełnie innego?

Przeczytaj także: Cegła na ścianę – im starsza, tym lepszae-cegla.pl Reviews with ekomi-pl.com