Cegła na ścianę – im starsza, tym lepsza

Cegła na ścianę – im starsza, tym lepsza

Cegła na ścianach wnętrz przeżywa obecnie prawdziwy renesans. Stanowi jeden z najpopularniejszych materiałów dekoracyjnych do pomieszczeń mieszkalnych, ale też komercyjnych. Zastanawiacie się, co sprawia, że ściany z cegły cieszą się tak ogromnym zainteresowaniem? Gdzie najlepiej kupić starą cegłę na ścianę do salonu, kuchni, biura, restauracji, kawiarni? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu cegiełek na ścianę? O tym i o wielu innych ważnych kwestiach dowiecie się z poniższego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Cegła na ścianę – imponujące parametry techniczne znane od pokoleń

Na pytanie czym jest cegła, można w zasadzie zareagować dwojako, ponieważ to przede wszystkim materiał budowlany, który dopiero z biegiem czasu stał się wnętrzarskim hitem (materiał dekoracyjny). Nie bez powodu cofamy się do tych czasów, gdzie cegła była wykorzystywana wyłącznie do wznoszenia obiektów o różnorodnym przeznaczeniu. To właśnie tutaj kryje się odpowiedź na pytanie, dlaczego cegła na ścianę stała się dziś ulubionym produktem wykończeniowym wybieranym przez inwestorów na całym świecie.

Przede wszystkim cegła dekoracyjna charakteryzuje się wyjątkową wytrzymałością, trwałością, jak również odpornością na uszkodzenia mechaniczne i niekorzystne działanie warunków atmosferycznych (wysoka/ niska temperatura, wilgoć).

Kolejną zaletą zastosowania cegły na ścianach wnętrz jest dobra izolacja termiczna. Ściany pokryte starą cegłą akumulują ciepło, tzn. gromadzą je i utrzymują przez długi czas. Dzięki temu zarówno zimą, jak i latem możemy liczyć na optymalne temperatury w pomieszczeniu, gdzie ściany pokryte są prawdziwą cegłą – komfort cieplny. Latem we wnętrzu będzie panował przyjemny chłód, natomiast zimą właściwości cegły umożliwią zachować cenne ciepło.

Wspomnieliśmy o izolacji termicznej, ale nie możemy pominąć izolacji akustycznej, bowiem to kolejna istotna korzyść, którą oferuje nam czerwona cegła położona na ścianie w salonie, kuchni czy przedpokoju. Możemy zatem powiedzieć, że cegła na ścianach wycisza wnętrza od zewnątrz i wewnątrz. W związku z tym sprawdza się wręcz idealnie w budynkach, które usytuowane są w centrum miasta, blisko ruchliwych ulic, torów, zakładów produkcyjnych, przemysłowych, lotnisk itp.

 

Cegła na ścianę do salonu, kuchni, sypialni i nie tylko – materiał, w którym drzemią niezwykłe walory estetyczne i uniwersalność

Rozmawiając o płytkach z cegły czy też cegle na ścianę, zdecydowanie musimy poruszyć wątek, jakim jest aspekt wizualny. Cegiełki ułożone na ścianie umożliwiają bowiem na osiągnięcie spektakularnego efektu końcowego! Aby tak się stało i cegła zachwycała we wnętrzu, powinniśmy wybierać cegłę z rozbiórki. Tylko ten rodzaj cegły jest w stanie zaoferować pożądany efekt 3D, wprowadzający do pomieszczeniu nutę dynamizmu, oryginalności i tajemniczości.

Starą cegłę można uznać za materiał ponadczasowy – projektanci i architekci wnętrz wprowadzają ją nie tylko do wnętrz, gdzie stylem przewodnim jest styl industrialny, loft, tradycyjny czy rustykalny. Mnogość inspiracji i pomysłów na wykorzystanie cegły we wnętrzach utwierdza nas w przekonaniu, że cegła jest niezwykle elastyczna pod kątem aranżacyjnym. Coraz częściej płytki ceglane na ścianę współtworzą niebanalny wystrój pomieszczeń stylizowanych na nowoczesne, minimalistyczne, eklektyczne, organiczne, retro czy vintage.

Jak już wspomnieliśmy, stara cegła jest tworzywem bardzo wytrzymałym, bowiem opiera się działaniu wielu szkodliwych czynników. Z tego względu cegła na ścianę sprawdzi się zarówno wewnątrz budynku, czyli w salonie, jadalni, przedpokoju, sypialni, kuchni, łazience, jak i na zewnątrz, a więc na elewacji.

Oczywiście płytki ceglane po ułożeniu – w każdych warunkach – powinny być potraktowane specjalnymi impregnatami, które uchronią je przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, wodą, wilgocią, tłuszczem i zabrudzeniami. Użycie profesjonalnych środków do impregnacji starej cegły gwarantuje także perfekcyjny wygląd ceglanych ścian – sprawia, że czerwona cegła dekoracyjna zachowuje swoją szlachetną, głęboką barwę przez długie lata.

 

Naturalna cegła na ścianę – gdzie ją kupić i na co zwrócić uwagę?

Zastanawiasz się, jaką cegłę na ścianę wybrać? Który materiał będzie najlepszy zarówno pod względem technicznym, jak i wizualnym? Mimo, że na rynku jest ogromny wybór cegieł dekoracyjnych oraz alternatyw dla tego produktu, to prym bezsprzecznie wiedzie cegła z rozbiórki.

Płytki z cegły rozbiórkowej to najlepszy z możliwych wyborów. Mamy tu bowiem do czynienia z prawdziwą cegłą pochodzącą z rozbiórki starych budynków, którą w kolejnym etapie tnie się na cienkie płytki. W taki oto sposób powstaje tzw. cięta cegła na ścianę, która zdecydowanie nie ma sobie równych. Ten typ cegły dekoracyjnej zapewnia przede wszystkim autentyczny, niesztampowy efekt ceglanej ściany, którego nie zagwarantują żadne alternatywne materiały typu płytki klinkierowe, płytki gipsowe, płytki ceramiczne, tapety, fototapety czy panele szklane o ceglanym motywie. Wszystkie te produkty jedynie imitują cegłę naturalną w sposób lepszy lub gorszy. Idąc dalej, wybierane są przez klientów z ograniczonym budżetem lub z uwagi na prosty, nieskomplikowany oraz szybki montaż.

Pozostaje zatem zasadnicze pytanie, gdzie szukać cegły licowej na ścianę oraz niezbędnych akcesoriów do jej impregnacji. Odpowiedź jest oczywista – szukajmy u producentów płytek ceglanych, którzy oferują prawdziwą, autentyczną cegłę na ścianę wraz z niezbędnymi akcesoriami do jej ochrony i pielęgnacji.

W naszym e-sklepie znajdziesz cegłę na ścianę z XIX i XX wieku w wielu wariantach kolorystycznych. Jeśli szukasz cegiełek na ścianę o czerwonej, pomarańczowo-rudej lub żółtej barwie z lekkim nalotem wapiennym, to zapraszamy do naszego sklepu e-Cegła. Do każdego rodzaju płytek z cegły posiadamy narożniki, fugi, dekory i specjalistyczne akcesoria.

 

Cegła na ścianę z fugą – pomysły na aranżacje, ponadczasowe inspiracje

Cegła na ścianę czerwona to bez wątpienia najpopularniejszy wariant, na jaki decydują się właściciele domów, biur czy wnętrz komercyjnych. Z jednej strony dodaje pomieszczeniom surowości, z drugiej sprawia, że stają się one niezwykle ciepłe, przytulne i wysmakowane.

W ostatnim czasie można zauważyć, że choć cięta cegła na ścianę trafia do wnętrz w prawdziwej, naturalnej odsłonie, to niedługo po ułożeniu maluje się ją na inny kolor. Najpopularniejsze barwy, jakie przyjmują ściany z cegły to biel lub czerń. Więcej na temat malowania ceglanych ścian dowiecie się z wpisu: Cegła na ścianę – na jaki kolor ją pomalować?.

Tymczasem spójrzcie na kilka propozycji wnętrzarskich z cegłą na ścianie w roli głównej. Zainspirujcie się i wykreujcie własne zachwycające aranżacje!


Cegła na ścianie w sypialni najlepiej prezentuje się za zagłówkiem łóżka. W takim układzie tworzy wyrazisty, przykuwający wzrok element wystroju, otwierający drogę do dalszej aranżacji – umieszczenie zdjęć, plakatów, obrazów.

Cegła jako element dekoracyjny pojawia się najczęściej na ścianie w salonie. W połączeniu z jasną kolorystyką, drewnem i metalem tworzy przestrzeń idealną do wypoczynku i relaksu. Ściana z cegieł w salonie to absolutnie jeden z najlepszych sposobów na urozmaicenie aranżacji, ożywienie wystroju.

Cegiełki w kuchni? Bez obaw – naturalna cegła sprawdzi się również na ścianie w kuchni. Użycie właściwego impregnatu zabezpieczy ceglaną ścianę przed tłuszczem, wodą, kurzem i innymi zabrudzeniami.

Cegła z rozbiórki na ścianę to materiał coraz częściej wykorzystywany w biurach stylizowanych na industrialne, loftowe, nowoczesne oraz retro. Meble z drewna i metalu, oświetlenie w stylu loft, a do tego cięta cegła na ścianie to przepis na idealną przestrzeń do pracy!

Ściana z cegły tworzy obłędny klimat w każdej restauracji, kawiarni czy barze. Wnętrza komercyjne, które wykorzystują w swoich aranżacjach starą cegłę ciętą, to bezsprzecznie miejsca, z których nie chce się wychodzić.

 

Przymierzasz się do zastosowania cegiełek na ścianie w swoim domu, mieszkaniu, biurze czy też restauracji? Sprawdź, jakie warianty cegły na ścianę kryje nasza oferta – KLIKe-cegla.pl Reviews with ekomi-pl.com