Cegła na ścianę – na jaki kolor ją pomalować?

Cegła na ścianę – na jaki kolor ją pomalować?

Wykorzystanie cegły dekoracyjnej jest domeną aranżacji wnętrzarskich w stylu loftowym, industrialnym, vintage, eklektycznym czy skandynawskim. Jednak pozostawienie płytek ceglanych w niezmienionej formie, a właściwie kolorze, to zaledwie jeden ze sposobów zastosowania tego materiału w pomieszczeniu. Obecnie modne stało się malowanie ciętej cegły! Na jaki kolor warto pomalować płytki ze starej cegły? Przed Wami kilka sprawdzonych propozycji.

 

Płytki z cegły na ścianę w kolorze białym – elegancja, którą pokochasz

Czerwona cegła nie zawsze się sprawdza – szczególnie wtedy, gdy zachwiane są proporcje pomiędzy ilością cegły a małym metrażem pomieszczenia. Wówczas możemy odnieść wrażenie, że mur z cegły czy też dwie sąsiadujące ze sobą ściany, na której położyliśmy ciętą cegłę z rozbiórki, optycznie pomniejszają nasze wnętrze. W takim przypadku pozostaje pomalowanie cegły rozbiórkowej na inny kolor, na przykład biały! Cegła ozdobna w kolorze białym stworzy interesującą fakturę, a co najważniejsze nie zdominuje wnętrza. Biel bowiem jest barwą, która nadaje pomieszczeniu niebywałej lekkości, rozjaśnia je i otwiera drogę do swobodnej aranżacji.

 

Retro cegła pomalowana na czarno – nuta głębi i tajemniczości w Twoim wnętrzu

Ceglana ściana pomalowana specjalną farbą na czarno to rozwiązanie atrakcyjnie wizualnie, które przykuje wzrok każdego. Płytki z prawdziwej cegły w ciemnych kolorach, nie tylko czarnym, ale i antracytowym, grafitowym, szarym lub granatowym, możemy zastosować właściwie w każdym pomieszczeniu (salonie, jadalni, kuchni, sypialni, przedpokoju, łazience czy gabinecie). Cegła dekoracyjna o ciemnej, a zarazem intensywnej barwie dobrze zaprezentuje się w towarzystwie białych mebli, ciemnego drewna, złotych dodatków, czarno-białych plakatów czy dużych roślin doniczkowych. Niemniej zastosowanie poszczególnych elementów wystroju wnętrza zawsze będzie zależało od stylu wnętrzarskiego, który niejako zdefiniuje, jakie materiały, barwy i struktury powinny znaleźć się obok czarnej cegły ozdobnej.

 czarna cegla - malowanie cegly na czarno

Cegła cięta na ścianę w barwach pastelowych – to może się udać

Pastelowe kolory są optymistyczne, pogodne – dobrze wpływają na nasze samopoczucie. Nic dziwnego, że stara cegła położona na ścianie coraz częściej malowana jest na jasne, przyjemne dla oczu kolory. Zmiana barwy cegły z naturalnej, czerwonej na subtelną, pastelową zdobyła przede wszystkim serca miłośników wnętrz eklektycznych oraz boho. To właśnie w tych stylach wnętrzarskich możemy spotkać płytki z cegły potraktowane farbą w kolorze jasnej zieleni, błękitu, żółci, subtelnego różu czy fioletu. Decydując się na taki zabieg, warto wcześniej przemyśleć kolorystykę całego wnętrza – postawić sobie za cel harmonijny dobór barw. Tylko wtedy efekt końcowy będzie zadowalający, nie kiczowaty.

Przeczytaj także: Cegła ozdobna na ścianę – z czym ją łączyć?e-cegla.pl Reviews with ekomi-pl.com