Chillout room w pracy – fanaberia czy must-have?

Chillout room w pracy – fanaberia czy must-have?

Coraz więcej pracodawców dostrzega konieczność dbania o dobrostan psychiczny i fizyczny swoich pracowników w czasie pracy. Wiedzą, że czasem wystarczy zaledwie kilka minut odpoczynku, aby naładować baterie i wrócić do obowiązków z nową energią. Chillout room, czyli biurowa strefa relaksu, świetnie wpisuje się w tę filozofię. Staje się niekwestionowanym standardem w nowoczesnych firmach, już nie tylko zagranicznych, ale również polskich!

Spis treści:

  1. Chillout room w pracy – korzyści
  2. Strefa chillout w biurze – możliwości aranżacyjne
  3. Kluczowe elementy strefy relaksu w firmie – szybki przegląd

Chillout room w pracy – korzyści

Za strefą chillout w biurze kryje się szereg korzyści, zarówno dla pracodawcy, jak i pracowników. Biorąc pod uwagę odpoczynek i relacje międzyludzkie, które są wpisane w ludzką naturę, szanse, że przerwa spędzona w takiej przestrzeni przełoży się na zwiększoną wydajność oraz kreatywność członków zespołu, są duże. Aura pośpiechu i gwaru, jakiej doświadczyć można w niemal każdym współczesnym przedsiębiorstwie, w dłuższej perspektywie sprzyja spadkowi koncentracji i przemęczeniu, a w rezultacie wpływa negatywnie na jakość wykonywanych zadań. Wizyta w chill roomie może stanowić remedium na potrzeby wielu osób – zarówno tych, którzy szukają chwili tylko dla siebie, jak i tych, którzy chcą oderwać się od obowiązków, aby w nieformalnej i beztroskiej atmosferze porozmawiać z kolegami i koleżankami.

Występowanie takiej strefy w biurze wzbudza zainteresowanie już wśród potencjalnych pracowników, co niewątpliwie buduje przewagę konkurencyjną. W ten sposób firma sygnalizuje, że komfort i ogólne zdrowie zespołu są priorytetem – czymś, czego obecnie absolutnie nie można pomijać. Troska o te aspekty minimalizuje ryzyko choćby wypalenia zawodowego, a także sprawia, że pracownicy są bardziej lojalni i mniej skłonni do zmiany miejsca pracy, co przekłada się na sukces i wymierne zyski firmy.

Strefa chillout w biurze – możliwości aranżacyjne

Projektowanie strefy chillout wymaga starannego planowania, dopasowania nie tylko do dostępnego metrażu czy budżetu, ale przede wszystkim do specyfiki firmy, czyli potrzeb zespołu. Pomysłów na aranżację tej przestrzeni może być wiele, ale to, co sprawdza się w polskich realiach, to koncepcja, w której relaks przeplata się grą, zabawą czy sportem. Oczywiście nie w każdym przypadku, niemniej jest to dość częsty widok, co można łatwo wytłumaczyć. Podczas, gdy jedni marzą, aby wykorzystać krótką przerwę w pracy na zamknięcie oczu i „zatopienie się” w miękkim fotelu, inni szukają kontaktu z naturą, odpoczywając w otoczeniu pełnym światła dziennego i roślinności. Jeszcze inni „odreagowują” ruchem bądź rywalizacją, grając w ping-ponga, piłkarzyki, lotki lub na konsoli.

To pokazuje, że chociaż nie ma jednego przepisu na idealny chillout room w miejscu pracy, to warto śledzić trendy i nowe rozwiązania, które pojawiają się na rynku. Producenci materiałów, mebli i dodatków do firmowych stref relaksu wspinają się na wyżyny innowacyjności, oferując produkty, które są zarówno przyjemne dla oka, jak i komfortowe oraz funkcjonalne. Inwestowanie w nie może istotnie wpłynąć na poziom satysfakcji pracowników i przyczynić się do lepszej atmosfery w biurze.

Przeczytaj także: Biophilic design, czyli dokąd zmierza architektura wnętrz lub Płytki z cegły w biurze – jak urządzić modną przestrzeń do pracy?

Kluczowe elementy strefy relaksu w firmie – szybki przegląd

Planujesz stworzyć lub ulepszyć chillout room w swoim biurze? Pozwól się zainspirować! Zacznijmy od wygodnego miejsca do odpoczynku. Sofy, pufy czy leżaki – bez nich strefa relaksu w zasadzie nie istnieje. Co więcej, znajdzie się tu nawet miejsce na niestandardowe artykuły z tej kategorii, takie jak huśtawki, hamaki czy fotele masujące. Nie przesadzamy! Kolejna ważna sprawa to oświetlenie. Postaraj się, by w aranżacji dominowało światło dzienne. W ten sposób osiągniesz klimat, który pozwoli odpocząć zmęczonym oczom, a także wpłynie korzystnie na zdolności umysłowe oraz samopoczucie zespołu. W przypadku sztucznego oświetlenia staraj się łączyć różne źródła – lampy sufitowe, stojące oraz napisy LED – co pozwoli na dostosowanie natężenia światła do aktualnych potrzeb i aktywności, a także nada przestrzeni wyjątkowy charakter. Ogólnie w chill roomie najlepiej zastosować oświetlenie o ciepłej, miękkiej barwie, opcjonalnie neutralnej, które zapewni przyjemne warunki do relaksu. Na sam koniec roślinność – najlepiej prawdziwa, choć nie jest to wymóg. Możesz wybierać spośród wielu opcji – od roślin doniczkowych rozlokowanych punktowo, przez zielone ściany, tzw. ogrody wertykalne, aż po kompozycje z mchu. Alternatywnie, możesz zdecydować się na dywany czy wykładziny imitujące prawdziwą trawę.

Przeczytaj także: Jak wyrazić siebie we wnętrzu? Odkryj tajniki personalizacji



e-cegla.pl Reviews with ekomi-pl.com