Kaszmirowa kuchnia – połączenie luksusu i naturalnego uroku
Zastosowanie koloru kaszmirowego w aranżacji wnętrz przybiera na sile. Coraz więcej osób wybiera ten odcień do swoich kuchni, tworząc przestrzenie o wyważonej estetyce i ponadczasowym charakterze. Jeśli kaszmirowa kuchnia lub meble kuchenne kaszmirowe są na Twojej liście marzeń, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Sprawdź, jakie cechy wyróżniające posiada ta modna barwa i jakie korzyści oraz możliwości aranżacyjne oferuje!
Spis treści:
- Kaszmir – co to za kolor i jak wpływa na projekt kuchni?
- Kuchnia kaszmirowa – jakie kolory i materiały najlepiej do nich pasują?
- Kaszmirowe meble kuchenne – połysk czy mat?
Kaszmir – co to za kolor i jak wpływa na projekt kuchni?
Kaszmirowy to subtelny odcień ciepłego beżu, czasami przełamany nutą szarości. W środowisku wnętrzarskim często funkcjonuje pod nazwą „kaszmirowy beż”, którą można spotkać choćby na wzornikach kolorystycznych. Nazwa tego koloru wywodzi się od miękkiej, a zarazem drogiej wełny kaszmirskiej, która pochodzi z malowniczego regionu Kaszmir, położonego na pograniczu Indii, Pakistanu i Chin. W branży tekstylnej jest ona uznawana za materiał najwyższej jakości, a kojarzona przede wszystkim z miękkością, delikatnością, ciepłem oraz luksusem.
Pod względem wizualnym kaszmir jest kolorem neutralnym, dzięki czemu doskonale odnajduje się zarówno w estetyce minimalistycznej, skandynawskiej, japandi, jak i rustykalnej, klasycznej czy glamour. Wprowadza do wnętrza spokój, łagodność i przytulność, jednocześnie nadając mu harmonijny, elegancki oraz funkcjonalny charakter. Biorąc pod uwagę, że kuchnia pełni dziś rolę nie tylko miejsca do gotowania czy jedzenia, ale także przestrzeni do rozmów z bliskimi, relaksu przy filiżance kawy, herbaty, a nierzadko nawet do pracy, wybór odcienia kaszmirowego, w większości przypadków, będzie absolutnie trafionym rozwiązaniem.
Kuchnia kaszmirowa – jakie kolory i materiały najlepiej do nich pasują?
Charakteryzujący się neutralnymi tonami odcień kaszmirowy stwarza wiele możliwości aranżacyjnych. Meble kuchenne w tym kolorze najlepiej współgrają z ciepłymi odcieniami drewna, takimi jak orzech, jasny dąb czy sosna, wprowadzając przytulną i naturalną atmosferę. Biel, zwłaszcza w matowym wykończeniu, nadaje świeżości oraz subtelnej elegancji, z kolei głęboka szarość, tzw. antracyt dodaje wyrafinowanego kontrastu i nowoczesnego sznytu.
Kaszmirowe szafki kuchenne równie dobrze prezentują się w połączeniu z akcentami w kolorze czerni, złota lub stali nierdzewnej. Te najczęściej występują w formie uchwytów, kranów, oświetlenia czy sprzętu AGD. Idealnym uzupełnieniem aranżacji skąpanej w kaszmirze jest marmur lub granit w odcieniach bieli, szarości lub kremu zastosowany na blacie kuchennym i/lub ścianach jako backsplash. Taki wybór wzbogaca estetykę przestrzeni, podkreślając jej luksusowy i wysublimowany charakter.
Kaszmirowe meble kuchenne – połysk czy mat?
Decyzja o kaszmirowej kuchni podjęta? Znakomicie! Teraz czas na wybór wykończenia frontów. Poniżej skoncentrujemy się na dwóch najpopularniejszych opcjach – przyjrzymy się im od strony estetycznej i praktycznej. Zaczynajmy!
Kuchnia kaszmirowa w połysku
To wykończenie idealnie sprawdzi się w aranżacjach nowoczesnych i eleganckich, typu glamour. Dzięki błyszczącym frontom, które odbijają światło, kuchnia w kolorze kaszmiru zyska na jasności, przestronności oraz blasku. Patrząc od strony praktycznej, powierzchnie w połysku są odporne na wilgoć i środki chemiczne, co znacznie ułatwia ich czyszczenie. Niemniej, aby utrzymać nienaganny wygląd, mogą wymagać częstego przecierania w celu pozbycia się odcisków palców, smug i innych śladów użytkowania. Warto również wiedzieć, że połyskujące fronty „lubią” podkreślać zarysowania i niedoskonałości, wpływając tym samym na ich wizualny odbiór.
Kaszmirowa kuchnia mat
Kaszmirowe meble mat eliminują odbicia światła, dzięki czemu kuchnia zyskuje spokojny, a zarazem klasyczny charakter. Ten rodzaj wykończenia doskonale "współpracuje" z materiałami naturalnymi, umożliwiając tworzenie projektów w różnych stylach – od minimalistycznego, aż po rustykalny czy vintage. Pod względem użytkowym, matowe powierzchnie łatwiej maskują zabrudzenia oraz zarysowania, co sprawia, że są bardziej praktyczne w codziennym użytkowaniu. Należy jednak pozostać ostrożnym przy dobieraniu preparatów myjących, aby uniknąć potencjalnych uszkodzeń mebli. Dobrze jest także pamiętać, że matowe fronty, zwłaszcza te ciemniejsze, mogą wymagać systematycznego czyszczenia, aby usunąć kurz i drobne zabrudzenia, typu tłuste plamy.
Przeczytaj także: Jedna przestrzeń, jeden kolor. Zapoznanie z color drenching